Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

la Maria a avut efect Giardiastop de la plafar, iar mai apoi la 6 luni ii dau preventiv Helmiflores, care e si pt pofta de mancare


"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

eu mi.am luat filtru de apa mult mai ieftin decat 25 mil...adica 6,5 mil...cu filtru dublu care filtreaza tot!...dc vreti detalii astept PM

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Este posibil ca tratamentul pt Giardia (Helmiflores + Liv 52) sa-l sensibilizeze la burtica? Pentru ca de fiecare data dupa 5-6 zile de Helmiflores mi-a facut cate o enterocolita...diaree, varsaturi si dureri abdominale puternice si a trebuit sa-i intrerup tratamentul. Sau nu are legatura cu Giardia aia nenorocita?

Claudia, mamica de baietel 2 ani si 9 luni si de fetita 1 an

Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Helmiflores pentru paraziti intestinali

Rony

Trimis la - 16/10/2006 : 22:15:40
--------------------------------------------------------------------------------

Fetita mea de 1 an si 10 luni merge la cresa si m-am gandit sa-i dau Hermiflores 10 picaturi de 3 ori pe zi!Pe instructuiuni spune ca in ceai inainte de masa! este foarte amar asa ca trebuie o cantitate mare de ceai si daca bea 200 ml de ceai indulcit, ii scade apetitul si nu mai mananca;
Voi cum i-l dati!? Are efecte negative!?


mariussimiuc
Trimise - 16/10/2006 : 23:18:34
--------------------------------------------------------------------------------

"Maschezi" cele 10 picaturi intr-o lingurita de ceai sau suc si dupa aceea inca 1-2 lingurite si ai rezolvat problema.De ce trebuie neaparat sa-i dai 200ml de ceai?Si de ce neaparat indulcit?Oricum,Helmifloresul creaza si pofta de mancare,nu-ti fa probleme ca nu va manca.


Miha



Giana
Trimise - 17/10/2006 : 00:14:03
--------------------------------------------------------------------------------

De unde l-ai luat?Ti l-a recomandat medicul?Se da preventiv sa te scapa de ei?
Intreb pt ca am o banuiala, care nu mi s-a confirmat insa la analize,cum ca bebele meu de 1,2 ani ar avea oxiuri.Si asta pt ca eu am avut sigur in timpul sarcinii si nu am avut voie sa ma tratez,apoi am alaptat pana acum o luna...Deci eu cred ca inca am...ca doar nu mor de la sine.Si daca am eu...are si el.

Acum ma gandesc ca de-aia n-o avea el pofta de mancare si nu a mai luat in greutate de 5 luni deloc...Pot sa-i dau si eu?E pe baza de plante?Nu face rau? Dr. zicea ca oricum sub 2 ani nu se trateaza pt ca medicamentul este foarte toxic.




CristinaT
Trimise - 17/10/2006 : 07:26:05
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Giana

De unde l-ai luat?

Ti l-a recomandat medicul?

Se da preventiv sa te scapa de ei?
Intreb pt ca am o banuiala, care nu mi s-a confirmat insa la analize,cum ca bebele meu de 1,2 ani ar avea oxiuri.Si asta pt ca eu am avut sigur in timpul sarcinii si nu am avut voie sa ma tratez,apoi am alaptat pana acum o luna...Deci eu cred ca inca am...ca doar nu mor de la sine.Si daca am eu...are si el.

Acum ma gandesc ca de-aia n-o avea el pofta de mancare si nu a mai luat in greutate de 5 luni deloc...Pot sa-i dau si eu?E pe baza de plante?Nu face rau? Dr. zicea ca oricum sub 2 ani nu se trateaza pt ca medicamentul este foarte toxic.


--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------



Se ia de la plafar. Este un medicament din plante recomandat in principal celor cu boli de ficat, si copiilor mici.


Cand docrotul vorbea despre medicamente toxice sigur nu se referea la asta.



raresionut

Trimise - 17/10/2006 : 09:56:20
--------------------------------------------------------------------------------

Giana,uite aici informatii despre produs.
Ar fi bine ca toti membrii familiei sa faca tratamentul.

Alina si printul Rares



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by giana
Acum ma gandesc ca de-aia n-o avea el pofta de mancare si nu a mai luat in greutate de 5 luni deloc...Pot sa-i dau si eu?E pe baza de plante?Nu face rau? Dr. zicea ca oricum sub 2 ani nu se trateaza pt ca medicamentul este foarte toxic.



Giana,este pe baza de plante si nu are efecte adverse.Tratamentul la care se referea dr este,banuiesc,cel cu Zentel,care intr-adevar este toxic.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

nu stiu daca are legatura cu Hermiflores , dar si fetita mea a vomitat dupa 3 zile de hermiflores! eu nu am vazut nicio legatura dar mai stii! si imi cam refuza laptele- de fapt mi-e si frica sa i-l mai dau sa nu-l verse! ii dau lapte fara lactoza acum si debridat! continui cu Hermiflores pana vineri-10 zile, apoi mai vedem in pauza cum ne descurcam!
eu ii dau preventiv pentru ca merge in colectivitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Buna! Eu ma numesc Simona, am 24 de ani si am si eu o mare problema. Din luna mai nu ma simt bine deloc. Mi-am facut toate analizele posibile si..."imposibile" si tot ce mi s-a gasit a fost giardia, oxiuri si duodenul inflamat (asta dupa ce urmasem tratamentul cu Fasigyn). Din cate mi-a spus ultimul doctor la care am fost duodenul nu prea are de la ce sa fie inflamat, decat tot de la paraziti, cu toate ca mi-am refacut examenul coproparazitologic de vreo 3 ori de atunci si nu mi-a mai iesit nimic. De la a mea putere m-am hotarat in luna august (pt ca nu mai suportam durerile de burta, greturile si lipsa poftei de mancare) sa incerc si cu Zentel si Liv 52. Intr-adevar mi-au trecut senzatiile cam pt o luna, insa dupa o luna mi-au revenit. As incerca sa mai imi fac niste analize ca sa fiu sigura de ceea ce am, dar nu stiu exact ce examen ar fi cel mai precis si care mi-ar putea spune exact ce ....alti eventuali paraziti as mai avea. Tin sa precizez ca mi-am facut absolut toate analizele, adik sange, urina, endoscopie, 2 radiografii cu bariu, 2 ecografii. Si nici nu stiu la ce medic as mai putea sa ma duc. Pana acum am fost la vreo 3 gastroenterologi care mi-au zis ca nu se poate sa imi fie asa rau de la giardia, ca toata lumea are giardia si ca daca nu am diaree inseamna ca nu am giardia.
Si bineinteles ca nu au stiut sa imi zica ce am, ba colon iritabil, ba gastrita, ba ulcer, ba bulbita, dar 2 nu mi-au zis acelasi lucru, deci nu prea mai am incredere in doctori. Acum ma gandesc sa merg la un medic pediatru, poate ca pediatrii stiu mai bine cum e cu parazitii astia....
Daca aveti sa imi dati un sfat sau sa imi recomandati un doctor bun sau o analiza mai concludenta....v-as ramane ffffff recunoscatoare.
Va pup si va doresc multe sanatate pt bebeii vostrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Pe fetita mea o tot manca nasul si avea coji.Un supermedic ORL si-a dat seama ca sunt simptome de Giardia!A zis ca se localizeaza in cele mai neasteptate locuri.
Am tratat copilul cu de toate si naturiste si nenaturiste.Unele chiar toxice RAU!
A trebuit sa luam toata familia, sa spalam toata casa si degeaba, a doua zi se duce la scoala si ia din nou!
Cand examenul copro a iesit normal, curat, desi era repetat, copilul in spital fiind a facut tubaj gastric si A UMPLUT UN BORCAN CU SECRETII CU GIARDIA!
si TOATE celelalte analize nu aratau ca ar avea giardia!!Colcaiau.
Deci, medic, analize, tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by linasobolina
Cand examenul copro a iesit normal, curat, desi era repetat, copilul in spital fiind a facut tubaj gastric si A UMPLUT UN BORCAN CU SECRETII CU GIARDIA!
si TOATE celelalte analize nu aratau ca ar avea giardia!!Colcaiau.
Deci, medic, analize, tratament.



Cred ca era vorba de oxiuri.Giardia nu sunt vizibili cu ochiul liber.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Linasobolina, ce inseamna tubaj gastric si unde se poate face? Getita sau voi aveati ceva simptome specifice parazitilor?

Mergi la inceput