Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Mautze,poti sa faci Antigen Giardia si mai mult ca sigur vei afla daca ai sau nu.Este ceva special si pentru oxiuri,dar nu stiu cum se numeste.Este foarte important ca si ceilalti membri ai familiei sau cei cu care intri des in contact sa faca tratamentul,altfel te poti reinfesta.Trebuie dezinfectat si fiert totul.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Da, am auzit de Antigen Giardia si chiar cautam o policlinica unde sa il pot face. Dar nu prea am inteles daca se face din sange sau trebuie sa duc "cacutza". Si la ce medic ar trebui sa ma duc? Internist, gastroenterolog....?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Nu se ia sange.Te duci cu "proba" la orice laborator si ceri sa-ti faca aceasta analiza.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Dar oxiurile ies numai la examenul coproparazitologic, nu? Din experienta voastra credeti ca acesti paraziti pot da aceste stari atat de nasoale? Sau la mine problema ar putea sa fie alta, cu toate ca nu stiu de la ce, pt ca nu a ramas analiza pe care sa nu o fi facut-o in afara de asta pt paraziti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Si totusi, tubajul gastric cum se face si unde? Si ce depisteaza el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Tot eu...

Tubajul gasric se face pentru analiza sucului gastric,din cate stiu eu,nu pentru paraziti.In cazul Linei,probabil ca era o infestare masiva de ajunsesera pana in stomac.Dar poate ca ne lamureste ea.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Sa vedeti cum sta treaba si cu antigenul asta: dupa multiple infestari si tratamente contra giardiei, i-am facut baietelului meu de 3 ani antigen giardia la un laborator. A iesit negativ. Ma duc cu rezultatul la dna dr gastroenterolog de la Alexandrescu si-mi spune ca nu se poate, sa-l repet.

Bun.....il repet. De data asta la medicover. Si iese pozitiv. Ce sa mai inteleg ?

Si noi am ajuns la antigen dupa multe probe de coproparaziti care ieseau negative, diaree cronica, banuieli de intolerante alimentare, tratamente pt. pofta de mancare, aventuri multe fara diagnostic precis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Si pana la urma cum a ramas? Ce v-a zis doctorita, v-a dat vreun tratament ceva? Dar pe "voi" va durea burtica? Ca la mine asta e simptomul principal.... si ma enerveaza. Ca e o senzatie tare ciudata, adik nu e chiar o durere. Si nu am gasit nici un medic bun care sa il intereseze cu adevarat. Cred ca o sa ma duc si eu zilele astea la Medlife sa imi fac si eu Antigenul Giardia. Dar daca nu imi iese nici acum...? Ce mai zic ca am? OFFFF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Mautze,incearca Helmifloresul.E pe baza de plante si nu are efecte negative.Doar o sporire a poftei de mancare.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Am avut aceeasi problema cu baietelul meu.
La fiecare 6 luni facem analiza Antigen Giardia la Medicover, ptr. ca este la gradinita. Anul trecut a iesit pozitiv (a mai avut o data la 1 an aceeasi problema desi nu era in colectivitate dar atunci s-a rezolvat cu Zentel).
I-am dat tratamentul recomandat de pediatru respectiv Zentel combinat cu LIV 52. Pauza, repet analiza, pozitiv.
Tratament cu Giardinostop, pauza repet analiza, pozitiv.
Sfatul pediatrului a fost de a-i da tot ceva natural pt. k o data administrat Zentelul 6 luni nu este indicat un nou tratament medicamentos.
Si atunci in disperare pentru ca nu manca decat dulciuri el nefiind un mare amator de dulciuri, am apelat pt. prima oara la un tratament homeopat (avand si suportul bunicii farmacista de profesie).
Dupa acest tratament analiza a iesit negativa. Capatand incredere, am urmat un alt tratament tot homeopat pentru imunizarea organismului si asa a trecut iarna trecuta fara probleme pentru noi.
Anul acesta urmam din nou tratament homeopat pentru imunizare.
In primul an de gradinita copilul meu a luat lunar antibiotic. Ajunsesem la disperare ne gandeam chiar sa-l retragem de la gradinita.
Acum ii merge foarte bine cu tratamentul homeopat doar ca schema de tratament este destul de complicata si trebuie respectata, in schimb tratamentul contine calciu, fier si alte subsante, copilul se simte super, analizele ii ies perfecte.

Sanatate maxima voua si piticilor!

Mergi la inceput