Parazitii intestinali

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Mi-am facut azi Antigenul Giardia la Medlife. Imi da rezultatul de abia miercuri dupa ora 2. De abia astept...sunt tare curioasa. Vad ca ieri iar m-a durut "burtica" mai tare ca de obicei si iar am avut insomnii (adik am adormit f greu si am fost tare agitata).O sa va tin la curent cu rezultatul.

Va pup si muuuulta sanatate pt voi si bebeii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Fania, imi poti recomanda si mie medicul homeopat la care ai fost tu? Daca ai un numar de telefon sau o adresa a cabinetului ar fi super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

quote:
Originally posted by Mautze

Fania, imi poti recomanda si mie medicul homeopat la care ai fost tu? Daca ai un numar de telefon sau o adresa a cabinetului ar fi super.


Dr. Mariana Trifa
Str. Piata Amzei nr. 10-22; sc. B; parter; ap. 2 (vis a vis de teatrul Ion Creanga, in gangul de langa restaurantul Harbour)
Tel 319 74 95
0744 635 258
Iti urez succes !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Mersi mult pt raspuns, Fania. Mi-am luat ieri rezultatul la Antigen Giardia....negativ, deci giardia a picat. Au mai ramas oxiurile pe lista...Stiti cumva care este cea mai concludenta analiza pt oxiuri? Am auzit de testul benzii adezive dar nu am idee unde se poate face si daca se face si la adulti sau doar la copii. Daca stiti cumva....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Se pare ca tot de la giardia este. Mi-am refacut coproparazitologicul, dar de data asta la municipal unde mi-au iesit din prima frecvente chisturi de giardia. Aproape am terminat si tratamentul cu Helmiflores si Giardinofug, dar burta tot ma deranjeaza si am insomnii si nervozitate.....
Fania, am sunat la Dr. Trifa si a zis ca poate sa imi faca programare de abia in februarie ca pana atunci este plin. Totusi o sa ma duc la un medic homeopat. Mi-am facut programare la Dr. Pavel Chirila din Voluntari (Naturalia se cheama centrul), dar de abia sambata viitoare . Fania, poti sa imi zici si mie te rog care erau simptomele baietelului tau si cam in cat timp i-a trecut cu tratamentul homeopat (si in ce a constat acesta, macar numele "medicamentelor" pe care le-a luat)?

Mersi mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mautze spune:

Se pare ca tot de la giardia este. Mi-am refacut coproparazitologicul, dar de data asta la municipal unde mi-au iesit din prima frecvente chisturi de giardia. Aproape am terminat si tratamentul cu Helmiflores si Giardinofug, dar burta tot ma deranjeaza si am insomnii si nervozitate.....
Fania, am sunat la Dr. Trifa si a zis ca poate sa imi faca programare de abia in februarie ca pana atunci este plin. Totusi o sa ma duc la un medic homeopat. Mi-am facut programare la Dr. Pavel Chirila din Voluntari (Naturalia se cheama centrul), dar de abia sambata viitoare . Fania, poti sa imi zici si mie te rog care erau simptomele baietelului tau si cam in cat timp i-a trecut cu tratamentul homeopat (si in ce a constat acesta, macar numele "medicamentelor" pe care le-a luat)?

Mersi mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de AmethystRain


Buna ziua,

Ma intereseaza tratamente naturiste pentru combaterea si prevenirea oxiurilor. Am citit despre Helmiflores, dar nu m-am lamurit in ceea ce priveste tinctura de propolis (cu sau fara alcool?), uleiul de dovleac, laptele fiert cu usturoi pisat si miere de albine.
Nu imi spuneti de igiena, ca sunt mare fan Domestos, dar tot degeaba..
Fetitza mea are un an si 9 luni, i-am dat Zentel in trecut, acum suntem cu totii pe Vermox...Nu mai vreau vermifuge, stiu ca afecteaza ficatul
Multumesc pentru ajutor
Catalina, mama papusii Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Fetita mea de 2 ani a avut o urticarie care nu-i trecea cu nimic, si incepuse sa-i miroasa si gurita, asa ca ne-am dus sa facem un examen copro la care i-a iesit din prima ca ar avea cateva chisturi de giardia. Dr. ei ne-a spus ca rezultatul nu este sigur dar sa incep sa-i dau un Helmiflores. I-am dat, urticaria am aflat ca o facea de la altceva, gurita ii miroase in continuare, dar ce ma uimeste pe mine este ca nu are absolut nici un simptom din cele obisnuite. Mananca de sparge, doarme excelent, e multumita, n-are cearcane, caca arata f bine, asa ca am inceput sa ma indoiesc daca chiar are giardia.

Acum, ce m-a facut sa ma indoiesc cel mai mult este ca m-am dus pe internet la un site medical si ceea ce am citit acolo difera destul de mult de ce stiam eu sau se vehiculeaza pe la noi. Cine stie sa citeasca in engleza aici este site-ul http://www.medicinenet.com/giardia_lamblia/article.htm



Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Craciun 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: pentekraluca
Subiect: ascaris afertil (limbrici)
Trimis la: 21/04/2007 20:59:38
Mesaj:


Buna fetelor!
I-am facut analizele din scaun fetitei mele de 1 an si 2 luni si a iesi:ascaris afertil(intens pozitiv)
M-am ingrozit cand am vazut pe internet despre ce e vorba si sunt putin speriata.este cineva care s-a intalnit cu asa ceva?ce va spus medicu?soacra-mea ma linistit spunand ca e mai bine decat lambrii,dar totusi......ce ziceti si voi?
Luni merg si eu sa ne scrie tratament,e puternic tratamentul?
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: grati.ela
Raspuns la: 21/04/2007 21:15:47
Mesaj:

eu am scapat cu pulbere de pelin cu 1/2lgt de miere pe stomacul gol. am eliminat niste serpi de m-am ingrozit!
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: oprescuflore
Raspuns la: 21/04/2007 22:39:48
Mesaj:

Nu m-am confruntat cu aceasta problema dar sper sa va treaca repede repede,dar nu ai intrebat cum i-a facut,se iau ,ce manifestari avea ,ce te-a determinat sa ii faci analiza ,ce simptome avea?te intreb ca nu se stie niciodata si sa pot lua masuri din timp,se vad cu ochiul liber sau numai in laborator(microscopic).
Sanatate multa si ai mare grija de bebita sa se faca repede bine mititica.
sa ne spui cum ai rezolvat.
pupici
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: claujro
Raspuns la: 21/04/2007 22:45:02
Mesaj:

Lui Matei i-au iesit la analize "ascaris lumbricoides" si iti jur ca nu am vazut nici picior de viermisor. Doctorita ne-a prescros Zentel.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: pentekraluca
Raspuns la: 21/04/2007 23:02:16
Mesaj:

eu m-am gandit sa-i fac analizele pt.ca este foarte agitata noaptea in primul rand si am mai tot auzit de pe la mamici ca fac aceste analize periodic.Ouale nu se vad cu ochiul liber dar cand se formeaza limbricul se vede si cica ajunge la 35.cm si poate sa iasa daca nu se trateaza, pe unde apuca(nas,anus...)de aceea sunt ingrozita.acum nu stiu oare si dupa ce moare iasa prin scaun?eu ce m-am documentat de pe net dar multe nu prea scrie la ascaris.Sper sa trecem cu bine de tratamen ca am auzit ca e foarte puternic.
Multumesc pt.mesaje.
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: criscodrin
Raspuns la: 22/04/2007 08:43:48
Mesaj:

Anul trecut dupa ce am venit de la mare ,baietelul meu in varsta de un an jumate a facut limbrici,ne-am chinuit ingrozitor ,am scapat de ei dupa 6 luni de zileAm inceput tratamentul cu decaris,o perioada de cateva saptamani a fost bine,am facut un examen Coproparazitologic a iesit pozitiv ,am continuat tratamentul cu zentel,fara rezultat,in final i-am dat flagyl si acum sunt vreo 3 luni de cand nu i-au mai aparut si speram sa fii scapat definitiv de ei.Tratamentul a fost f agresiv ,din cate stiu se da maxim 2 medicamente pe an pt paraziti,in timpul tratamentului cu flagyl i-am dat si Liv 52 ,pt ficat.Sanatate multa fetitei tale si sa scapati repede de nenorociti.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: lbelciug
Raspuns la: 22/04/2007 10:37:14
Mesaj:

Raluca, eu te-as sfatui sa nu-i dai Zentel (sau flagyl) copilului. E fff toxic si nu da rezultate intotdeauna. Eu am "tras-o" mult cu M am meu din cauza acestui tratament si nici macar nu ascapat de giardia (asta avea el). Incearca mai bine tratamente naturiste, cauta pe DC sau pe Internet si sigur gasesti retete. Eu acum ii dau lui M ulei de dovleac si tinctura de propolis. In paralel ne "reparam" ficatul cu Liv52. Aveti grija!
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: criscodrin
Raspuns la: 22/04/2007 11:22:03
Mesaj:

Ibelciug,eu nu am recomandat zentel sau flagyl,dr i-a recomandat baietelului meu aceste tratamente,am spus doar ce am folosit noi.Toate tratamentele antiparazitare sunt f toxice ,daca nu ai incotro trebuie sa le iei.Raluca sa ne spui ce tratament ti-a fost recomandat de dr si daca au avut efect?Pupici la bebici


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: grati.ela
Raspuns la: 22/04/2007 11:22:33
Mesaj:

Repet: pulbere de pelin intr-o lingura cu 1/2lgt miere pe stomacul gol. Aveam 9 ani si am eliminat 4 serpi si-un serpalau. Ozi ia pentru viermi de tot soiul 10 seminte dovleac crude pe stomacul gol. Am gasit la Metro la punga de 500gr gata curatat.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Marilen
Raspuns la: 22/04/2007 11:52:45
Mesaj:

Fetitei mele i-a iesit la analiza asa ceva.Medicul i-a recomandat tratament si dupa prima doza mi-a varsat atat de mult incat am ajuns in spital pe perfuzii din cauza deshidratarii.In spital am fost intrebata daca am vazut eu limbricii in scaun.Cand i-am spus medicului ca i-au iesit la analiza dar eu n-am vazut asa ceva mi-a zis sa stau linistita ca pot fi confundati f. usor cu altceva si rezultatul sa fie eronat.Ca este imposibil sa nu iasa in scaun daca are asa ceva.Ca urmare nu i-am mai dat nici un medicament si caut si eu retete naturiste pentru limbrici, macar sa nu-i afecteze ficatul.Cineva imi spunea ca a scapat copilul de limbrici cu frunze de ridichi mancate pe stomacul gol, dimineata.Fiica-mea este insa mofturoasa si refuza sa manance asa ceva.Am mai auzit ca este f. eficient sucul facut din sfecla rosie(cate un sfert de radacina si cu partea aeriana(frunze),cat mai proapata, in fiecare dimineata.

Grati.ela, cata pulbere de pelin in miere si cate zile ai facut tratamentul?
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pentekraluca spune:

am primit tratament pt.limbrici DECARIS 1 tb.la 10 zile
am sa fac acest tratament cum a zis medicul dar numai dupa ce termin de dat cexilul cam peste 2-3 zile ca avem si rosu in gat iar apoi merg la plafar si iau ceva pt.prevenirea parazitilor,sper sa dea rezultate.
Va multumesc mult pt.mesaje
pupici multiiiii!!!!!!!!

Mergi la inceput