Fetele din America (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

La noi tot ii scoate la field trip-uri...mai la politie, mai la pompiere, in fiecare an la ferma, la un muzeu....Ce e nasol este fiind in ani diferiti au 2 feluri diferite de tripuri si se incaiera acasa cind isi fac sic unu' la altu' unde au fost....iar in weekend trebuie sa-i car eu unde nu au fost...

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Pozele Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Fetelor, sint plina de draci cu toata birocratia stupida de aici. Dar cind sa ma pling, vad ca sinteti in ton cu mine astazi.
Deci, in asentimentul tuturor o sa spun ca-mi bag adinc piciorul in sistemul idiotic de customer service de-aici, care te pune sa astepti ore intregi asultind muzica sau conversind cu roboti cretini. Si care te plimba de la un representative la altul pentru ca nu stiu sa rezolve problema si la fiecare trebuie sa astepti cite 20 de minute.
Deci, ca sa-mi vars mai departe naduful.

Idiotii de la SBC: ma plimba timp de 45 de minute de la un rep la altul. Mai intii trebuie sa vorbesc cu robotul ala imbecil. Ma intreb ce faci daca esti mut, nu surd, si nu poti sa vorbesti. VA spun eu: astepti de trei ori mai mult, pt. ca robotelul cel cretin iti spune de trei ori ca nu a auzit ce-ai spus, pina sa-ti ofere si posibilitatea de a folosi tastele, si nu vocea. Am facut acest experiment de curiozitate. Apoi o idioata ma transfera la un rep gresit, dar inainte de a afla ca nu ala poate sa-mi rezolve problema, mai astept inca vreo 15 minute. Iar la sfirsitul unui total de 45 de minute, mi se spune: "NU SE POATE."

Idiotii de la posta: mare bucurie mare ca s-a introdus un sistem online de a-ti vira posta catre noua adresa la care te-ai mutat. Tu, ca orice om bine ancorat in secolul al XXI-lea te ginesti ca in loc sa te duci mata cu hirtiuta la posta, sa se piarda etc.etc. faci acest trasnfer online. Credeti ca procesul este efectuat mai repede? Nici vorba. Ca cererea online se duce undeva intr-un loc centralizat, dupa care se duce la Sacramento, dupa care la oficiul postal local. Asta una.
A doua: toata posta virata catre noua adresa ajunge mai intii la oficul local postal de care depinde fosta adresa. De-acolo este trimisa la Sacramento, dupa care se intoarce la oficiul postal de care depinde noua adresa. Intre noua si fosta adresa sint fix DOUA mile distanta, ca si intre cele doua oficii postale. Ce distanta este intre fosta adresa-Sacramento-noua adresa? 156 mile + 156 = 312 in total.
Si ce te mai faci cind factorul postal local, cu mintea probabil incetzoshata de atita marijuana (ca aici in oras se trage la greu) iti lasa un pachet la FOSTA adresa??? Afli peste 3 zile, ca sta bine merci acolo. Dai telefon la posta (ah, probabil ca stiti ca numerele de telefon ale oficiilor locale nu sint afisate in yellow pages si trebuie din nou sa vorbesti cu roboti ca sa afli numarul de la un numar national de 1-800). Iar la posta, un nene foarte relaxat iti spune ca ii va spune factorului postal sa ia pachetul de acolo, dar ca il va trimite la Sacramento si apoi la noua adresa. Daca il rogi sa trimita direct pacehtul la noua adresa, ti se spune: "nu se poate, ca nu asa e procedura." F...man!!!



DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mist spune:

Copiloi, pt ranking-ul univ. la economie, intra pe www.phds.org/rankings/economics/get_weights?" target="_blank">link-ul asta. La "Educational Quality Measures" selecteaza "5-High" pt "Program is effective in educating researchers", iar la "Faculty Reputation and Activity Measures" selecteaza tot "5-High" pt "Scholarly quality of program faculty is high". Restul lasa neschimbat. Click pe "continue" si ai sa obtii ranking-ul univ. din pct-ul de vedere al calitatii programului si profesorilor (daca te mai intereseaza alte criterii, cum ar fi procentul de doctorate acordat femeilor sau nr de articole pe cap de prof etc, atunci poti sa dai note si la rubricile alea).

pisik 4ever, gasitul unui job aici depinde si de domeniul in care cauti, diplomele pe care le ai (daca sunt americane sau nu) si viza pe care te afli. Daca ai o diploma luata in State si viza care iti da drept de lucru e relativ usor de gasit un job. Ce-i drept mai conteaza si domeniul asa cum ziceam mai sus, dar in principiu e totusi simplu. Daca insa nu ai viza de lucru si nici diploma de master sau doc luata in State, lucrurile sunt mai complicate pt ca tb sa convingi firma sa plateasca pt acea viza si mai tb sa te si incadrezi in cota anuala de vize de lucru. Deci depinde foarte mult de situatia in care te afli tu. Apoi, nici locatia nu e de neglijat... Ce ai mai putea face inafara de research-ul individual este sa identifici firmele de recrutare din zona in care locuiesti, sa iti depui resume-ul la ele si sa vezi cu ce oferte vin.
In cazul nefericit in care nu rezolvi cu job-ul, o alta alternativa la statul acasa este sa te inscrii la un master sau doctorat si sa aplici pt un assistantship, asa incat sa primesti cat de cat si un salariu. In felul asta ai si o ocupatie, te alegi si cu o diploma americaneasca si faci si niste bani de buzunar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikolle spune:

Buna,
Sunt noua pe site si am observat ca nu e nici un/o reprezentant(a) din zona in care locuiesc eu. Asa ca, sunt deshizatoare de drumuri pentru cei din Louisiana.
Sotul meu termina anul viitor programul de doctorat in inginerie. As vrea sa ii intreb pe cei care deja au terminat, cat de greu a fost sa-si gaseasca un loc de munca, avand in vedere ca firma ar trebui sa-i sponsorizeze si pentru schimbarea vizei.
Multi dintre cei care au terminat aici, au ramas in invatamant. Care credeti ca sunt sansele sa gaseasca ceva in industie.
Orice sfat e binevenit.

Multumesc anticipat si
va doresc numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Buna ziua tuturor,

Sper ca nu va suparati ca dau buzna, dar am nevoie de un sfat si m-am gandit ca aici este cel mai bine sa postez.

Problema sta in felul urmator: ar fi posibil ca prietenul meu sa se angajeze in zona Seattle(inca nu stim despre cati bani e vorba) si vroiam sa va intreb cat ar costa un an de trai in contextul in care suntem un cuplu fara copii si cu pretentii medii de viata. Sa explic cum o ducem aici : chirie , utilitati, rata la masina+costuri masina, haine light, distractii si mai light.

El este cam indecis, de fapt tind sa cred ca ar inclina spre nu, nu atat din punct de vedere al jobului care ar fi exact ceea ce vrea, ci din punct de vedere al culturii(sau mediului, nici nu stiu cum sa-i zic). A fost de cateva ori(pe coasta de est) si a zis ca nu ii place. Plus ca mai are colegi care au trait o perioada in State si eventual sustin aceeasi teza ca nu mai vor sa locuiasca acolo.

Ce pot sa va spun...am cautat pe google cam ce am gasit despre zona si nu cred ca arata mai rau ca Bucurestiul sau ca in piata e mai mizerie sau autobuzele mai aglomerate. Ba chiar as spune ca in poze si video arata foarte bine. Viata sociala nu prea avem, parintii ii vedem oricum de doua ori pe an, deci schimbarile zic eu n-ar fi dramatice. Doar vreau sa-mi dau seama in momentul in care vom sti exact despre cati bani e vorba daca are sens sa ne punem problema sa ne mutam sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

multumesc mult fetelor ptr lamuriri. eu am diploma de ing mecanic romaneasca si un master in paris, am lucrat 4 ani in Ro si 3 in Fr, in acelasi domeniu. acu' zic eu ca ptr americani e aceeasi supa. vestea buna e ca am dreptul la lucru (inca nu am viza, dar asa mi s-a spus) vestea proasta e ca merg intr-un orasel de 300.000 locuitori little rock (arkansas), si nu prea sunt mari intreprinderi p-acolo pe profilul meu. pe monster imi scoate un singur job pe profil, imi mai ramane sa arunc cv-ul direct in cutia alora cand ajung. un sfat f bun imi da mist, mersi, mist, e o idee f buna si am sa incerc sa fac un an din asta studios, ca cu scolile am colectie de diplome!!!

sunt asa de motivata sa gasesc ceva de facut din 2 motive: primul este ca daca stau acasa innebunesc de plictiseala, al doilea este ca vreau sa lucrez cand revin in Fr si 3 ani fara sa fi facut nimic e f mult... un an-doi de scoala americana sau/si cateva luni macar lucrate si mi-ar fi usor sa-mi gasesc de lucru la intoarcere. De asta si vreau sa raman in domeniu...

You're unique. Just like anyone else.
... si Olivia 08.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Copiloi, uite aici unde gasesti rankingul universitatilor din US

http://www.usnews.com/usnews/edu/college/rankings/rankindex_brief.php

pisik - ce fel de viza ai? Aici e f. complicat cu dreptul la lucru, chiar daca-l ai nu ti-l da odata cu viza ci trebuie sa-l ceri, mai ales daca la viza scrie ca esti "dependent of " (adica vii ca insotitor al celui care solicita viza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Multumesc foarte mult! Este ceea ce cautam!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Mai, cu firma nu e greu pe romaneste, e greu pe americaneste, adica : vrei sa pui semn la intrare ? Completezi un formular cu greutate, latime, schita, viteza vintului si cite suruburi...chit ca semnu cintareste 2 kg si e deasupra unei ferestre pustii, chit ca are 40 de kilograme. Vrei sa angajezi pe cineva ? Nici o problema, platesti tot felul de taxe, workers comp si afisezi pe perete zece postere diferite cu : drepturile handicapatilor, drepturile minorilor, drepturile cucilor...ma rog si toate le platesti din buzunar sau la iei pe gratis de pe o pagina de internet stufoasa, fara cap si fara coada. vrei sa fii in staff la spital, completezi vreo cincizeci de pagini, autobiografia in care te intreaba de ce n-ai lucrat din 12 august 1907 si pina in 15 august 1907, adica ce-ai facut, tovarase dubios toate zilele alea, dupa aia colegii trimit o declaratie ca n-ai facut parte din mob si nici n-ai violat vreun baietel minor, ca ti-ai platit pensia alimentara si ai ajutat o bunica sa treaca strada si ti se face onoarea sa fii acceptat. Si onoarea asta te costa o dupa amiaza pe luna de zgait pe pereti la sedinta comitetului cetatenesc infectios, unde pe ordinea de zi se dezbate daca punctul unu sa fie inainte de punctul doi sau punctul doi dupa punctul unu. Si la sfirsit dupa ce tot gunoiul asta te secatuieste psihic si financiar vine omul si zice ca l-ai taxat prea mult 65 de dolari vizita si-ti vine sa urli si sa te intrebi pentru ce. Si-ti vine sa-i zici : frate, din 65 de dolari ai matale, 40 se duc la tatucul, ia-te de guler cu dinsul daca vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikolle spune:

buna tuturor,

cum as putea sa citesc subiectele anterioare, pana la 52?

multumesc

Mergi la inceput