M-am hotarat ...... adoptie (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by galinarodica

Zi-mi cum fac ma duc in maternitate si ma duc la o asistenta sau stii tu o doctoritza ceva? Pleaseeeeee zi-mi. P e PM pe e-mail pe ce vrei tu.
Parca zicea si Inag ceva de caritas cu o cheama pe doctora cu pricina? Eu am fost la Dna Visan da a zis ca au da ca nu depinde de ae.


Imi pare rau sa-ti dau vesti de-astea, dar daca te duci "pur si simplu" la maternitate nu rezolvi nimic!! Crede-ma, am fost eu, tot la Giulesti, fara sa "cunosc" pe nimeni, si am avut primul soc al cautarilor mele! Am fost o data sa vorbesc, apoi am fost si am dat un pachet de cafea (am zis sa-mi fac "intrarea") si apoi cineva a ras de mine: "un pachet de cafea?!? ha! nu stii pe ce lume traiesti". La insistentele mele (sora mea nascuse chiar atunci si stia un bb lasat acolo de mama lui chiar in ziua aia, un bb superb, zicea ea, il vazuse) mi-a aratat un nou-nascut - faza n-o s-o uit in vecii vecilor, si acum o am in fata ochilor: tinut de subtiori, la distanta, cu scarba - "vedeti, e tigan, va spun eu". Tigan-netigan, mi s-a facut o mila ingrozitoare de acel sufletel care era stigmatizat fara sa fi apucat sa aiba vreo vina, doar pt simplul motiv ca se nascuse! Si o revolta ingrozitoare fata de micimea sufleteasca a celei care mi-l arata. La externarea sora-mii am abordat-o discret pe asistenta care ii adusese copilul din salon, sora-mea spunandu-i ca stie sigur ca exista alt baietel abandonat in afara celui care mi s-a aratat. A spus: "il iau niste cunostinte de-ale mele". Nu am avut inspiratia sa ma ofer sa ii fiu si eu cunostinta...
quote:
Parca zicea si Inag ceva de caritas cu o cheama pe doctora cu pricina? Eu am fost la Dna Visan da a zis ca au da ca nu depinde de ae.


Exact - intai ca, intr-adevar, nu de medici sau de asistentele din maternitati ar trebui sa depinda - legal. Practic, de multe ori ei preced demersurile facute de DPC (si pe tema asta au si meciuri intre ei). Raspunsul dr este corect, n-o sa gasesti pe nimeni sa-ti spuna altceva, mai ales daca nu te "cunoaste".

Rodica, eu iti doresc dn tot sufletul sa reusesti sa ai copilul tau, prin FIV ori prin adoptie, dupa cum vrea Dumnezeu, pentru ca el stie cel mai bine. Cu un dram de noroc si multa perseverenta, dorinta ti se va implini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

eu cunosc pe cineva la Giulesti care a spus clar ca nu se poate face nimic fara DPC, in ceea ce priveste plasamentul sau adoptia. In al 2 lea rand a spus ca se mai intampla sa fie copii ai unor moldovence din Republica Moldova, dar in principiu acestea vor ceva in schimb ca sa mearga sa dea declaratie de adoptie. Pe de alta parte a spus ca in general isi lasa copii in maternitatea de acolo tigancile, asa ca se poate sa fi avut dreptate cea care ti-a aratat tie copilul. Nu dau nume dar nu am vorbit cu infirmiere sau cu asistente...
Intr-adevar modul de a pune problema indiferent de etnia copilului lasa de dorit. Nu se poarta asa doar cu rromii ci si cu copii de romani. Poate au noroc sa fie tratati mai bine cei care sunt draguti la infatisare, care nu prea scancesc...
La Giulesti mai este centrul acela de planificare familiala si de asistenta. Acolo mai vin unele femei care pe la 3 luni vor sa faca avort. Se poate vorbi cu cineva de acolo si sa sfatuiasca o viitoare mamica sa creasca copilul, sa-l aduca pe lume si sa faca in scris ca vrea sa-l dea spre adoptie. Cred ca este o solutie, decat un avort, mai bine faci fericita o familie..
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2Na spune:

Buna fetelor,
Va multumesc mult de tot pentru raspuns.
Ina, draga ti-am vazut si minunea de Andreiutzu. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el impreuna cu familia ta. Aceasta urare le-o adresez si celorlalte fete care au deja bbici, pentru ca ce minunatii de copii si parinti am vazut pe acest forum m-au impresionat foarte mult. Sper din tot sufletul ca intr-o zi sa ma pot mandri si eu la fel ca voi cu bbicul meu.
Vasi promit sa va scriu dupa ce voi avea prima intalnire cu asistenta sociala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna dimineata si o saptamana excelenta!vad ca nu prea avem de ce fii optimiste, ce se intampla in jurul nostru cu adoptiilevechi unde mamele se trezesc dupa ani ca sunt mame ma cam pun pe ganduri...Mi se pare ca nu se prea urmareste un cadru legal care sa nu poata fi interpretat, si ar trebui ca o mama sa stie ca nu mai are nici un drept odata ce si-a lasat de izbeliste copilul cand avea mai mare nevoie de ea...Ma doaare sufletul ca tot noi, parintii adoptivi suntem cei mai fara un cuvant de spus, si pana la urma copiii sunt cei care sufera!!!As fi vrut sa incepem mai optimiste saptamana, asa ca daca are cineva vesti bune, sa ni le spuna si noua, eu abia astept sa vina martia viitoare si sa facem cursul(in sfarsit) si apoi voi vedea cum voi reusi sa dau de Patricia...ca vad tot de la voi ca ai nevoie de relatii...Hm, eu nu prea am si nici nu mi se pare normal...dar asta e lumea in care traim...poate ma invata si pe mine cineva care stie...
Va pup

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:

buna ziua!N-am scris demult pt ca mi-a murit calculatorul si ,pina sa avem timp de el a trecut ceva timp.In fine.Va scriu pt ca sint revoltata si frustrata si...am eu o cearta cu Cel de Sus de care am uitat si azi mi-am adus aminte.Ma cert din nou.
Sa va spun:venind de la servici trec printr-o piata-scuar sti-ma chinul ce-i! si pe una din banci vad ca sta un copilut nu mai mare de 4 ani care plingea sfisietor cu niste lacrimi cit pumnul.Ma apropiu uitindu-ma dupa un adult ,cineva care sa fie cu el.Realizez ca e singur si-l iau la intrebari cit pot de frumos si calm si el ,bietul, nimic.Plingea in continuare.Eram disperata. Intr-un final scot de la el unde e mama lui.Mergem sa-mi arate.Unde statea mamica?La o masa intr-o crisma c-o sticla de votca si-o bere si cu un handralau,amindoi mucles.Pt prima data in viata mea am facut scandal in public,desi nu era treaba mea.Am plecat de-acolo toata plinsa,acasa am luat niste calmante si-acum in timp ce va scriu incerc sa ma calmez.Nu inteleg ,ce se intimla cu oamenii?De unde atita inconstienta si lipsa de...habar n-am ce?
Nu va suparati pe mine n-am avut nici o intentie sa va stric ziua,dar n-am avut cui sa spun si simteam ca ma sufoc.Stiu ca pare c-o iau razna,dar simturile mele de "mamica"sint f. ascutite fara sa vreau.Gata!Am terminat!
Va urez succes in tot ceea ce faceti si zile cit mai frumoase si luminoase

Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

In primul rand, felicitari Carmens!
In al doilea rand, am si eu doua motive de bucurie! Am atestat si am dreptul legal sa vizitez bebelusa.

In legatura cu prenumele, am si eu o intrebare: Daca botezul este inainte de schimbarea prenumelui, ceea ce este foarte probabil, cum se procedeaza?? Preotul face botezul pe baza certificatului de nastere, nu ii poti spune alt prenume. Si atunci cum sa mai schimbi prenumele dupa ce copilul este botezat altfel??

Pentru fetele care cauta bebelusi, imi permit sa spun si eu ceva, din experienta mea de pana acum. Pueti gasi pe internet care sunt spitalele care au serviciu de asistenta sociala. Toti copiii lasati in maternitati sunt inregistrati acolo. De acolo se incepe. Personalul medical nu stie intotdeauna care este situatia copilasilor, sunt intr-adevar multi "uitati" pe la maternitati, dar atata vreme cat mamele lor nu isi dau acordul, ei nu pot fi adoptabili. Apoi fiecare spital are ierarhia lui, nu in toate cazurile se procedeaza la fel. Trebuie sa aflati aceasta ierarhie.
Trebuie sa va faceti o strategie, cred ca este un lucru mult prea important pentru voi ca sa asteptati doar ca norocul sa va surada.

Succes tuturor si multe bucurii de la copii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Ilinca, noi ne-am botezat copiii cu alte prenume decat cele din certificat. Certificatele de botez insa ni le-au eliberat cu numele si prenumele din certif. de nastere. Nu mai stiu cine mi-e zis ca dupa ce schimbi prenumele in certif. de nastere te poti duce la biserica, ti-l anuleaza pe cel pe care-l ai si-ti da altul cu numele si prenumele cu care a fost botezat si care exista in noul certificat. Eu inca nu m-am invrednicit sa fac asta.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

certificatul de botez a ramas ca il va da in momentul in care vin cu noul certificat de nastere cu numele nostru de familie si cu un alt prenume. Parintele de la Biserica stia despre ce este vorba si nu a avut nimic impotriva sa-i mai punem un prenume. Totul se rezolva in timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Bine v-am regasit! Iata ca ne-am intors dintr-o frumoasa excursie la Moscova.Am descoperit un oras minunat,cu aer occidental si foarte bine conservat.
Anca a fost un inger,a mers la pas cu noi,a mancat in parcuri cu porumbeii,a cantat si a dansat cu artistii de pe strazi.
Felicitari celor care au finalizat actele si mult succes fetelor care se afla in focul cautarilor.
Pe curand si daca vreti sa vedeti cateva poze noi,uitati-va la albumul "Moscova".

http://community.webshots.com/user/danancamm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

quote:
Originally posted by ilinca_tomescu


In legatura cu prenumele, am si eu o intrebare: Daca botezul este inainte de schimbarea prenumelui, ceea ce este foarte probabil, cum se procedeaza?? Preotul face botezul pe baza certificatului de nastere, nu ii poti spune alt prenume. Si atunci cum sa mai schimbi prenumele dupa ce copilul este botezat altfel??




Felicitari si tie Ilinca si sa-ti aduci cat mai curand bebelusa acasa!
La sfatul prietenilor nostri, de fapt nasii de botez ai Otiliei, am pastrat toate numele, adica am botezt-o Otilia Maria Mirabela.In certificatul de nastere va ramane doar Otilia Maria. Cu preotul nu am avut nici o problema. Am vrut sa pastram toate numele pentru vremurile cand Otilia va sti povestea adoptiei ei. E un fel de legatura intre ce a fost si ce este. Nu stiu cum sa va explic, intr-un fel, in fata lui Dumnezeu, ea este si copilul mamei biologice si este si copilul meu. Nu stiu ce simtiti voi referitor la mama biologica dar eu ii sunt recunoscatoare ca ia dat viata (cand putea alege alta varianta) si astfel a putut intra in viata noastra iar recunostinta mea s-a manifestat prin pastrarea prenumelui pe care ea i la ales, dar asta doar in certificatul de botez.



carmen
Otilia

Mergi la inceput