Ce nu trebuie sa faca o insarcinata

Ce nu trebuie sa faca o insarcinata | Autor: ciuf

Link direct la acest mesaj


Cautand pe Internet ceva ce ma interesa, am dat peste informatiile astea pe care le-am tradus, in speranta ca va vor fi si voua utile. Sunt convinsa ca poate va sunt cunoscute (unele poate exagerate) si suntem constiente de riscul ce l-am prezenta copiilor nostri.

Nu trebuie sa fumezi si nici cei din jurul tau
Se stie ca fumatul este periculos pentru mama cat si pentru bebelus. Cu toate acestea, multe femei insarcinate fumeaza. Apoi si fumul celor din jurul tau, cei cu care traiesti, cu care lucrezi, poate sa afecteze bebelusul.Expunerea la fumat poate duce la pierderea sarcinii, nasteri premature, bebelusi cantarind putin, si moartea copilului.See this article, this article, this article.
Nu trebuie sa consumi alcool
Alcoolul are o varietate de efecte negative asupra dezvoltarii bebelusului depinzand de doza si frecventa. FAS (fetal alcohol syndrome) este cazul cel mai rau, ducand la retardare severa si alte anomalii: defecte congenitale, deficienta de crestere pre si postnatala, malformatii faciale, disfunctii ale sistemului nervos si diferite grade de functionari proaste ale organelor importante.see this article.
Nu trebuie sa iei droguri
Expunerea la droguri a bebelusului in uter este asociata cu o rata crescuta de copii cantarind putin, stricaciuni la sistemul nervos central care pot duce la intarzieri de comportament, malformatii fizice, murmur la inima, defecte la ochi, anomalii ale trasaturilor faciale.
Sa nu iei medicamente fara sfatul medicului, chiar si aspirina.
Medicamentele care sunt inofensive atunci cand nu esti insarcinata, pot cauza efecte devastatoare bebelusului cand esti insarcinata. Daca te gandesti ca vrei sa concepi un copil, trebuie sa discuti inainte cu medicul despre administrarea unui medicament. Se recomanda a nu se lua nici un medicament (over the counter) fara prescriptie (fara sfatul medicului) in primele 8 saptamani de sarcina ca se formeaza inima, plamanii si creierul.See this article
Evita a manca cremwursti
Cremvurstii au fost implicati in cateva studii. S-a descoperit, de asemenea, ca, copii sub 5 ani care mananca mai mult de un cremwurst pe saptamana au un risc mai mare de a face cancer. See this article and this note.
Evita cafeina
Se crede ca cafeina in timpul sarcinii mareste probabilitatea ca bebelusul sa contracteze diabetul. See also this article about coffee and tea.
Evita contactul cu reptilele
Spune doctorului daca esti in contact cu soparle, iguane, broaste testoase sau serpi. Virusul salmonela este trasnferat prin excrementele lor si poate afecta sarcina. De asemenea si copiii sub 5 ani sunt riscati sa contracteze virusul daca sunt in contact cu reptilele.
Evita muscaturile de capuse
Evita pestele din cauza mercurului care poate afecta dezvoltarea creierului copilului. Aceasta avertizare a aparut in 27 nov. in revista Time.
Nu manca Junk Food
Problema de baza cu junk food este ca te umfla si nu furnizeaza proteine sau vitamine.
Evita suplimentele de vitamina A
Consumul mare de vitamina A duce la riscul de a avea un copil cu defect. Expunerea in timpul primului trimestru este cea mai rea. Surse naturale de A sunt in regula. See this article, this article, this article, this article, and this article.
Evita radiografiile
Conform cartii What to Expect When You're Expecting, riscurile unei radiografii sunt relativ mici, cu cel mai mare risc fiind la inceputul sarcinii. Cea mai buna solutie este sa-ti informezi doctorul ca esti insarcianata inainte de a face radiografia.
Evita microundele
see this article.
Sa nu folosesti salteaua electrica
Salteaua, patura electrica emit slabe campuri electromagnetice ce pot fi periculoase dezvoltarii copilului. See this article, this article and this article.
Sa nu folosesti pat de apa
Sigurantele din pat emit si ele campuri electromagnetice
Evita consumul de apa de la robinet
Studii recente au aratat ca bautul apei de la robinet in primele luni de sarcina mareste riscul de a pierde sarcina. Daca te ingrijoreaza asta sau ai un istoric de pierderi de sarcina, poate doresti sa discuti cu medicul despre consumul apei imbuteliate. This article discusses research that showed California tapwater was linked to miscarriages. Also see this article. This article discusses why tap water may cause problems for all people (does not directly discuss miscarriage).
Evita stresul
See this article and this article for more information. This article is also interesting.
Nu te expune la pesticide
Pesticidele (incluzand insecticidele, ierbicidele) au o varietate de efecte asupra dezvoltarii bebelusului, depinzand de tipul de substante chimice, lungimea si durata expunerii, cat si de varsta fetusului. Cel mai bine este a se evita de tot expunerea la pesticide. See this site, this page and this page.
Evita fumul, vaporii de vopsea, diluantii de vopsea, cat si produsele de curat in casa.
This article and this article prezinta un numar mare de produse toxice gasite in casa si in gradina. Ca si pesticidele, incearca sa-ti limitezi expunerea.
Evita febra
Exista un potential pericol asupra fetusului daca temperatura mamei creste peste 38.89. Poate creste temperatura din cauza unei febre, exercitiului fizic, lucrand afara in timpul zilelor foarte calduroase, s.a.m.d.
Nu folosi sauna, baile fierbinti sau bai fierbinti pe un timp mai lung
Baile fierbinti au tendinta de a creste temperatura corporala si se recomanda a fi evitate.
Evita curatirea excrementelor de la pisici. Evita carnea negatita.
Amandoua prezinta risc de toxoplasmoza, care cauzeaza defecte la fetus. See this article and this article for details.
Evita herpesul
Herpesul transferat bebelusului in timpul nasterii poate duce la complicatii. Cea mai usoara modalitate de a evita aceasta posibilitate este evitarea contractarii herpesului. Daca ai herpes, nu uita sa-i anunti doctorul. See this article for more information.

Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Va cer scuze ca nu mi-au iesit linkurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Poti mentiona, te rog, sursa, ca sa pot citi articolele la care se face trimitere?

Am respectat aproape tot ce scrie acolo, mi-am dat pana si cele doua broscute testoase de frica de salmonela, dar cremvursti si junk food am mai mancat, ca mi-a fost pofta.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikiriki spune:

Burticilor!
Pai ce sa zic... si eu am cam evitat ce scrie acolo, dar nu inteleg cu pestele si cu Vit A. Eu de exemplu iau din saptamana 4 Materna ca asa mi-a spus dr. ca sunt prea slaba (aveam 45kg). Si desigur ca are si vit A in el ...
Iar de peste nu am auzit ca ar face rau.... ci dimpotriva ca e bine sa mananci ca e carne slaba....nu prea am mancat ca nu prea ma omor eu dupa peste, dar....

Kikiriki si Luanna

Kikiriki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Dar microundele? De ce? Eu mi-am incalzit in fiecare zi laptele acolo, cat timp am fost insarcinata si nu numai.

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria28 spune:

Ciuf ,iti multumim de articol ,e chiar foarte bun .
Eu am auzit ca nu avem voie icre de peste ,ficat ( ca el contine vitamina A ,care este toxica in sarcina ),dar totul depinde de cantitate.
17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ciuf este super tot ce ai scris. Multumim, voi incerca sa le respect cat mai exact.

Laura 13+
Puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria28 spune:

Codruta ,buna intrebare ...si eu imi incalzesc la microunde aproape tot ,e daunator sa stam in apropierea cuptorului sau sa nu mancam nimic incalzit la cuptor ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Oarecum am respectat ce scrie, dar m-au surprins restrictiile la peste si microunde.

Geani de Daria (03.04.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Despre peste: http://www.mercola.com/2001/apr/25/mercury_fish.htm
Ce mancaruri sa eviti in timpul sarcinii: http://www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/foodstoavoid.html
Despre microunde: As for microwaves, you are at risk of getting radiated only if there is a leak. Use them by all means but maintain a safe distance while they are on, just in case.
Sa nu stai langa cuptor sau in fata lui in timpul functionarii. Asta mi-a spus doctora mea.

Numai bine,
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Ciuf, eu as mai aduga si telefonul celular. Cred ca tot la fel de nocive sunt undele care le emite ca si microundele, daca nu chiar mai puternice. Poate si tv-ul, calculatorul folosite tot timpul sau dormit cu ele in camera.
PS: Ciuf super camera aveti!!!! Felicitari. Cine a pictat?

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze

Mergi la inceput