Ce ne facem cu alcoolistii din familie??

Ce ne facem cu alcoolistii din familie?? | Autor: alexis26

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor
Am 26 de ani, un baietel minunat de 9 luni jumate si un tata alcoolist.
Bea de cand il stiu eu...
Problema e ca nu se opreste pentru nimic in lume.
La intrebarea de ce bei raspunde "Si daca nu bea, pentru ce sa mai traiesc??"
Are 3 copii realizati 1 baiat si 2 fete, 2 nepotei minunati si o femeie care i-a fost alaturi tot timpul si l-a acceptat asa cum este.
Ce e de facut?
Se poate "vindeca"???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

NU

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56528" target="_blank">Racusori
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

DAAAAA, numai ca poate fi prea tarziu!:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Alcoolismul e o boala, si daca tatal tau nu are vointa sa fie tratat, sau sa se lase de baut, o sa fie asa o viata intreaga.
Egoismul ii fac sa nu le pese de cum ii afecteaza pe cei din jur.
Daca o sa ajunga la punctul in viata in care o sa vrea sa renunte la alcool, atunci, familia o sa-l poata ajuta. Totul e sa vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

DA
poate fi ajutat, de copii si sotie.
daca este o boala, trebuie sa se poata vindeca, nu?
scapa lumea si de cancer, numai ca trebuie sa lupti, iar singur e greu.


parerea strict personala: nu l-as lasa pe tata, sau sa zicem, pe mama, pentru nimic in lume! iar cu teorii nu se vindeca;
l-ai luat de mana sa-l duci la un doctor? la o clinica?
iti poti permite?, concret, ati facut ceva voi, copiii lui?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by energy

DA
poate fi ajutat, de copii si sotie.
daca este o boala, trebuie sa se poata vindeca, nu?
scapa lumea si de cancer, numai ca trebuie sa lupti, iar singur e greu.
parerea strict personala: nu l-as lasa pe tata, sau sa zicem, pe mama, pentru nimic in lume! iar cu teorii nu se vindeca;
l-ai luat de mana sa-l duci la un doctor? la o clinica?
iti poti permite?, concret, ati facut ceva voi, copiii lui?




De mica am fost silita sa-mi intrerup educatia ca sa merg la scoala.



lupta cu alcolul si alcoolicii este in majoritatea cazurilor o lupta pierduta; nu se moare- desi, de multe ori degenereaza-n anumite boli: ciroza, infarct, etc; alcoolicul nu poate fi dus la medic impotriva vointei lui, pentru ca dupa imediat sau in cursul tratamentului se va intoarce la bautura, si este interzisa in perioada respectiva;
tocmai problema luptei apare: bolnavul de cancer este foarte constient psihic si lupta, vre sa lupte;
alcoolicul de obicei nu lupta, nu recunoaste ca are o problema medicala, de multe ori bea pe ascuns, psihic se autodistruge, apare la un moment dat o reactie contra celor ce nu-s de acord cu el, uneori bea tocmai pentru ca ceilalti din familie incearca sa-l opreasca intr-un fel sau altul;

in plus, draga energy, nu cred ca s-ar putea face mare lucru; din pacate, in Romania este o mare rusine sa recunoasti la un moment dat ca ai o problema, sa te internezi din proprie initiativa intr-o clinica de dezalcoolizare; iar in camasa de forta nu poti pune nici un adult- teoretic responsabil si matur...

din pacate, cam asta e.....e bine sa nu ne pronuntam ferm cind nu cunoastem fenomenul, mai bine sa spunem " Doamne-fereste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

In US se fac interventii, cativa membrii de familie decid sa puna persoana respectiva la un sanatoriu - dezalcolizare. Nu este ieftin, cam 5 mii de dolari pentru o luna, si dupa aceea, sedinte saptamanale -AA meetings. Dupa o investitie de genul asta nu este garantat ca persoana in cauza sa nu aibe iara o abatere. Totul e sa stie ca a gresit si sa nu dea iara in pacatul cu bautura sau alte substante.
Binenteles ca familia poate ajuta, dar totul e ca persoana sa vrea sa fie ajutata, si sa scape de aceasta adictie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Nu stiu daca stii engleza. daca da intra pe site la alcoholics anonymus (fa o cautare pe google). O sa gasesti acolo toate informatiile de care ai nevoie plus povesti groaznice. Daca nu stii engleza iti fac eu sumarul pe scurt: alcoholismul este o boala care nu are leac. organismul alcoolicilor nu poate sa suporte bautura, asa cum o suporta nealcoolicii. pe alcoolici o singura bere genereaza in ei dorinta de a bea pina cad jos. Exista vreo 4 stagii ale alcoolismului. Nu mai imi aminesc acum precis care sint insa daca tatal tau a inceput sa aiba black-outs si atunci cind bea nu se poate opri atunci e alcoolic cu siguranta. Black-outs inseamna cind nu-si mai aminteste a doua zi ce i s-a intimplat in timp ce era beat.Singura solutie pt. o viata linstita (si a lui si a celor din jur) este dezalcoolizarea. Nu stiu daca exista clinici de acest fel in Ro. Aici exista si tratamentele sint f. scumpe. te-as sfatui sa vorbesti cu medicul de familie sa afli. Eu nu sint medic, m=insa m-am documentat pt. cineva.pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Nu intotdeauna si mai ales la noi in tara .Matusa mea , sora tatalui meu , este alcoolica si a fost internata in centre de dezalcoolizare de 3 ori .Dupa ce s-a externat a 3a oara se prefacea ca s-a vindecat dar isi cumpara bidonashe din acelea mici de vodca , de 0,5 sau 0,25 , nu stiu sigur gramajul si le bea pe furis apoi le arunca .Acum nu poate trai nici macar o zi fara sa-si bea portia .Nu conteaza ca a ajuns o ratata , ca si-a pierdut casa, sotul , aproape si serviciul , ca e datoare vanduta si data in judecata de nu stiu cate ori .Nu conteaza nimic in afara de sticluta .
Curaj , Alexis , veti mai avea mult de tras .Imi pare rau .

Comorile mele:http://community.webshots.com/user/nickysweet4u
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Ehe alcolismul e foarte greu.In primul rand incp prin a spune ca este ereditar.Gandeste-te bine pe cine mosteneste.In al doilea rand ca sa se poata lasa de alcool ii trebuie un motiv foarte bine intemeiat,nuc ele de genu:nu o sa te iubeasca nepotii,te parasesc,sau mai stiu eu ce.Il al treilea rand degeaba ii gaseste toata lumea motive de a se lasa de bautura,pana nu isi gaseste singur puterea,vointa,ambitia,nu se va intampla nici o minune.In al patrulea rand daca ai putea sa il convingi sa mearga la un psiholog ar fi foarte bine,nici nu ai idee cat de mult il poate ajuta un psiholog ca sa se lase de alcool.Eu zic sa nu iti pierzi speranta si incearca inca o data....poate vei reusi



iubirea mea
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Draga alexis asa e si tatl meu. Noi suntem patru frati, trei fete si un baiat, cu toii avem copii, in total 6 nepoti. Si el bea in fiecare zi si nu vrea sa recunoasca ca are o problema cu alcoolul. Ma doare sufletul cand il vad asa si mai ales ca nu se pot bucura toti nepotii lui de el. Nu stiu daca poti sa afi ceva pentru el atata timp cat el nu va vrea sa fie ajutat. Ei iti doresc sa reusesti sa il vindeci pe tatal tau de alcoolism.

Nicoleta si Bia Ciocarlia

Delta + Mare
Nepoteii mei

Mergi la inceput