Le faceti jucarii? (2) Camera copiilor

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Corina sa le manuiasca baiatul sau tu? Poate faceti targul, tu cu lucrul, el cu jocul.

Monixy am gasit pana la urma numai una dintre broaste (baiatul) caruia sta sa-i cada un ochi (acum vad ca are umplutura si la ochisor) si gura ii cam atarna. O cos si ma prezint cu ea. Fetita broasca e la fetita mea nebroasca la gradi, doarme cu ea (am uitat ca i-am dat-o). Am sa-i spun s-o aduca iar de uita (si ea!), sper sa o recuperez in vacanta de Craciun.
He, he m-au amuzat acvariul si papuselele pentru teatru. La scena urbana se va misca ceva? Imi place ideea.
Noi am facut un fel de diascop dintr-o cutie de carton cu 2 fante (taieturi) orizontale prin care am trecut "filmuletul" desenat pe o fasie de hartie (copiii au conceput "scenariul" si "animatia"). Filmul se lipeste la capat pe un bat trecut prin cutie pe lateral.
I-a amuzat ca puteau sa-l invarteasca restul eram "spectatorii") si sa-l treaca prin fante singuri si, mai ales, sa scrie povestea si sa o deseneze.

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

V-am descoperit si eu, inca n-am citit tot. Eu n-am talent artistic deloc-deloc, n-am nici indeminare.
Ma gindesc totusi sa ma incumet la niste jucarii mai simple, Monixy mi-au placut ideile tale si par relativ usoare de pus in practica. Cred ca voi folosi hirtie colorata pentru "papusile pe bat" si nu le coloram, dar sa fie conturul sugestiv. Mai exista un fel de "foam" care ar fi mai rezistent.
Ca sa-mi fac incalzirea ma gindesc sa facem "lant" din hirtie. Le tineti minte? Cu fisii de hirtie lipite la capeti.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

ML ,multumesc si pt ideea cu filmuletul !
(off topic :pozele si tablourile tale , combinatia de grafica, cu frunze si flori si imortalizarea umbrei in lumina de amiaza sunt incantatoare,-suna cam nepotrivit , dar eu asta simt , incantare , cand le privesc).

on topic:
in tabloul urban se misca masinile , bicicletele si avionul , se deschid ferestrele si usile caselor ,si intra omuletii sau ies . tot gandindu-ma , cred ca trebuie sa bat un cui in perete , totusi , desi sotul e total impotriva (zice ca fac peretii sita , la cum imi schimb ideile). de cuiul respectiv sa agat un panou de pluta cu rama de lemn (sau pal ) subtire , iar in rama , sus , la capete cate un surub , iar intre suruburi cateva sarmulite , pe care sa se plimbe atele ce sustin obiectele ce se pot deplasa in tablou ( asta pt ca fiind mai multe si cu posibilitati largi de miscare , sa mearga usor si sa nu se incurce atele unele de altele ). casutele si blocul o sa le decupez cu niste margini de 0,5 cm(sau mai putin) , si doar marginile le voi lipi , mijlocul sa ramana gol pt a putea sa intre omuletii . cred ca o sa fac si un pom in care sa aterizeze avionul .

alta idee , nu e tocmai jucarie , insa tot pe placul copiilor : din ambalaje colorate , din staniol , ale bomboanelor (sau hartie alba sau argintie -mai discret), se decupeaza stelute , cu model decupat si pe suprafata , nu doar contur de steluta , li se pune o ata alba subtire , lipita cu scotch , si ata la randul ei se lipeste de tavan , tot cu scotch (bineinteles implica acrobatii pe masa de sufragerie , plimbata prin toata camera). atele sa fie de diferite lungimi , iar stelutele de diferite marimi. se vor misca la orice adiere de curent , de la usi , iar efectul cel mai frumos este multiplicarea formelor in umbre , seara , la lumina bradului (sau orice lumina difuza ).
stelutele , pt cine nu stie , se fac decupand cercuri de diferite marimi (cu pahare eventual), care se vor plia in 4 , si apoi conul format se danteleaza , la baza , mijloc , varf ,dupa dorinta si imaginatie , apoi se depliaza , si rezulta o broderie de hartie , steluta sau floare sau doar o forma frumoasa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

uaaaau! Adica, nu asa... UAAAAAU!!!

O sa ma apuc si eu sa fac un "teatru pe perete" cu papusi pe bat. doar ca eu, in loc de peisaj urban mi-as dori sa fac o "jungla mica" si-o savana cu animalute.

Ca sa obtii "relief" pentru cladiri, copacei, masini, trenuri, omuleti etc. o solutie foarte simpla este sa le aplici pe spate niste distantieri din polistiren (merge chiar si cel de la casolete) sau orice material usor ("felii" de dopuri de pluta, de exemplu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Va mai vad pe seara (a mea) sau maine. Deocamdata... "La multi ani!" de Sf. Mihail si Gavril.

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

noi avem un Mihai in familie , e baietelul cel mic , asa ca multumim pt urare si va dorim asemenea si voua !

proiectele de jucarii o sa le termin , cu poze cu tot duminica , cel tarziu luni , si atunci o sa vi le arat.

acuma m-am gandit ca pt teatru de papusi pe bat , e usor de realizat povestea cu animalutele ,"sub ciuperca" , din "betisorul nazdravan ", trebuie doar sa fac niste papusi :furnica , fluture , soricel,vrabiuta , iepuras , si in loc de vulpe , un lup ,( ca se potriveste si in alte povesti , de ex "scufita rosie" "cei trei purcelusi")si o ciupercuta , mare , careia sa i se poata plia piciorul si palaria , ca sa fie intai mica , si apoi sa creasca , sa aibe loc toate animalutele sub ciuperca .
si am mai gasit un suport de sprijin pt betisoarele cu papusi : capace de la cutiile de pantofi ,asezate cu "gura" in jos, se fac crestaturi mici si asa pot sta papusile ca pe scena si se poate muta scena cu totul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ramona, o alta varianta pentru teatru mic ar fi cu personaje realizate din fetru, prinse de "scena" cu arici (ariciul este cusut/lipit pe spate). Face parte din arsenalul jocurilor de masina, la drum lung.

Monixy sa stii ca si eu simt la fel imaginandu-mi minunatiile tale si ale Buburuzei(buna ideea de pt. efectul 3D!). Ma incanta in mod deosebit ferestrele si usitele, plus faptul ca tabloul va fi "mobil".

Vreau sa vad ce va iese!!!

Da, da! "Ciuperca" e nimerita pentru un show. Eu n-am ajuns la astfel de performante dar am pus de un teatru de papusi cu jucarii de plus... Fetita cu bucle de aur, Omuletul de turta dulce, Masha si ursul...
Acum ma fascineaza teatrul cu umbre (tot personaje pe bat), ba chiar avem si o carte interesanta "Henry in Shadowland" unde omuletii "invie" si trec prin tot felul de aventuri. Dragut este ca iti explica si cum sa realizezi un astfel de teatru.

Am pozat broastele, plus o/un puppet broasca (primele 2):

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/In%20joaca/


Ia uitati aici, teatru de papusi suspendat de cadrul usii:

http://angrychicken.typepad.com/angry_chicken/2005/08/puppet_theater.html


Si cateva idei pt. papusele (fluturas, melc, broasca testoasa...), nu pe bat:

http://weewonderfuls.typepad.com/wee_wonderfuls/store/

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Am gasit ceva dragut pentru facut diverse marionete:
http://www.teacherhelp.org/puppets.htm#hand

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
Vrem si noi bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Mi-a placut gainusa cu puiul!

Adaug si eu un link cu poze/tutorial pentru papusi tip Waldorf, daca intereseaza pe cineva:

http://simmy.typepad.com/echoesofadream/2006/10/basic_instructi.html

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

am terminat "jucariile" naive : o poveste "sub ciuperca" ,cu papusi de hartie ,si un tablou , cu personaje mobile, "ghinde si castane la joaca" (cel urban nu m-a mai inspirat si nici pe copii , se pare , nu-i interesa).
acum incerc sa pun poze cu ele aici .

http://s235.photobucket.com/albums/ee104/monixy_mv/

oare se vede?

Mergi la inceput