Le faceti jucarii? (2) Camera copiilor

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ouale se fixeaza foarte bine pe bete de frigarui (cele folosite la frigarui, adica).

Mai poti, deasemeni, daca ai paiete de diferite culori sa le lipesti in forma de flori, fluturi sau mai stiu eu ce pe coaja. Efectul este interesant. Sau paste fainoase in forma de flori sau stelute foarte mici pe care le-ai colorat inainte.

Poti, iarasi, sa insiri mai multe oua pe o funda subtire, adica treci funda prin cgauricile respective ale oului, dupa care le agati undeva in casa.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc dragelor. Am mai capatat curaj. Nu am timp anul acesta de "artisticarii" (suntem plecati de Pasti), dar anul viitor le fac de petrecanie.

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Eu vreau sa fac cate ceva, iar cand termin voi pune poze.
Imi place cel mai mult sa dau celor care ne intra in casa atunci. Asa ca, am si motiv sa fac mai multe variante, nu de alta, dar ma plictisesc.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Haideti sa scoatem subiectul asta de la naftalina!!

Mamici, nu ati mai facut nimic pt copii?

Eu i-am confectionat un manechin din carton si o casutza din carton.

Am avut succes cu ambele din pacate cartonul de la casutza emana un miros specific si nu am putut sa o tinem prea mult in apartament.

Acum avem in derulare confectionarea unui sarpe.

Vroiam sa va intreb: a facut cineva un calutz pentru copii.Din acela : un bat cu un cap de calutza infipt in fatza!Ca ma bate gandul sa incerc!
www.ikea.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?topcategoryId=15567&catalogId=10103&storeId=7&productId=53164&langId=-20&chosenPartNumber=30078276" target="_blank"> calutz de la ikea cam asa as vrea sa fie!

Manechinul si casutza sunt acestea!










Ile 34 si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 06 sapt.
www.onetruemedia.com/shared?p=298317a6ed3728312027b9&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Paste 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Ilenutza, calut ca acela am vazut eu ieri in Ikea la noi, deci cred ca ar fi mai usor sa il cumperi decat sa te chinui sa il faci :-)
Si nici nu era scump...


Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Fetelor, unde ati disparut cu toatele?! Nu mai face nimeni, nimic?
Hau ca a inceput sezonul rece si ma mananca degetelele! Asa ca am fost pe la biblioteca si uite ce am gasit:carte
Sunt niste pagini scanate dintr-o carte mai veche, cu jucarii facute din diverse materiale, inclusiv tricotate/crosetate. Eu ma gandesc sa ma apuc de setul de popice.
Spor la treaba!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ilenuta ce mai face calutul din proiect? Am gasit aici un tipar si cateva instructiuni in engl., daca iti pot fi de ajutor:

www.bluebonnetvillage.com/horse.htm

Noi avem unul care seamana cu cel din poza ta, dar copiii nu s-au prea jucat cu el.

Kitty dragut magarusul si gasca (?!).
De niste broaste tricotate, cu ochi bulbucati ce spuneti? N-am tipar si nici nu stiu sa impletesc, dar poze pot pune, daca va pricepeti si iubiti brotacii. Sunt fetita si baiat (fata e cu rochita) si ... he, he!... au chiloti!!

"Live your life, do your work, then take your hat" (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

ML , in primul rand , multumesc pt subiectul cu "betisorul nazdravan" , povestile cred ca le-am descoperit eu pe net , dar ilustratiile chiar n-aveam de unde din alta parte , daca n-ar fi fost link-ul tau .

pe mine ma intereseaza pozele cu broscute , vad eu cum le fac , ca se pare ca in ultima vreme m-a lovit hobby-ul asta cu fabricat jucarele , in chip amator .

si nu stiu unde ziceai tu la un moment dat despre niste papusi de fetru , cu tipar , la martha stewart? (eu nu le gasesc, of ,of )

ce ii amuza pe baietii mei sunt papusile de hartie (carton) lipite pe betisoare de inghetata , si cu care fac teatru de papusi . practic niste desene simple , baieti , fetite , catelusi , pisicute , dinozauri , masini , casute , floricele , pe care eu le desenez , ei le coloreaza si le decupeaza . fiecare desen e dublu , pt a avea fata si spate , iar betisorul e lipit intre , deci fiecare " papusa' are fata si spate , si un suport de tinut in mana (iar acest suport , la randul lui , este pus ,( cand papusile stau le expozitie pe raft)in jumatati de dopuri de pluta , de la sticlele de vin .
am mai facut candva un fel de acvariu , pe perete : o coala mare de carton , colorata in albastru , cu niste plante si pietre desenate in partea de jos, lipita pe perete cu banda adeziva . sus avea o fasie ingusta , lipita doar la capete de coala cea mare , mijlocul fiind liber , de care se atarna ate albastre care au lipite la capete pestisori , broscute , caracatite , meduze , mecisori , decupati din hartie si colorati . atele au diferite lungimi , asa incat sa fie populat tot acvariul . iar copii pot misca pestisorii , racusorii . sigur ca viata prea lunga n-a avut , insa s-au distrat . acum vreau sa incerc un 'tablou' urban , cu blocuri , masini , avioane , biciclete , autobuze . cand o fi gata , o sa-l fotografiez , sa vi-l arat .

haideti la joaca mamicilor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Pentru puppets pune pe siteul Marthei, sus la search:

Mitten and Glove Puppets


Aici e siteul:

http://www.marthastewart.com/

Revin.


"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Eu am cautat o gramada pe net tipare pentru papusele din astea care se pun pe mana si mare lucru n-am gasit, vad ca site-ul martei stewart are ceva.
Baiatului meu ii plac mult papusile astea de cand se tot uita la filmele baby einstein, mi-ar place sa-i fac un elefantel dar nu stiu daca sunt in stare.

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
Vrem si noi bb2

Mergi la inceput