M-am hotarat ........adoptie (20)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Azi am avut o zi plina, am avut export la firma , si apoi am fost iar sa ma intalnesc cu fetita. A implinit azi un an si cinci luni,i-am dus si niste pantofiori ca ceilalti o strangeau, si este o scumpa, m-am jucat cu ea si am dragalit-o, desi sansele sa fie a mea sunt fff mici.Mi s-a spus ca poate la anu, daca se considera, s-ar putea sa se ia si alta decizie si sa devina adoptabila, si eu ma gandesc ca o voi urmari intimp, ma simt vinovata s-o las asa, si daca peste un timp va fi adoptabila, am s-o infiez chiar daca va fi si Patricia.Eu stiu din proprie experienta ca doi copii cresc mai bine decat unul!!!Va avea grija Dumnezeu sa-mi arate calea...Adevarul e ca sunt cu moralul mai ridicat, m-a incarcat de energie si bunadispozitie acest pui de om, a fost si sotul meu s-ovada, el e cu picioarele pe pamant si mi-a tot spus sa nu ma leg prea tare de ea, dar la mine nu-i problema ca nu pot eu s-o infiez, pe mine ma doare copiii carora li se impune o soarta pe care nu o merita! Mi-as dori sa vina mama s-o ia, dar stiu ca nu va veni, si cu cat creste sansele sa ramana abandonata cresc! Dupa fratele ei de ce n-a venit, am inteles ca si el e pe undeva abandonat, si are vreo 3 ani...lui ce termen i se mai da...Pana una alta, eu astept saptamana 26--1 oct, s-ar putea chiar sa am surpriza ca se va organiza cursul...A vazut si asistenta ca sunt la capatul rabdarii!!!!!
Ma bucur ca nr nostru creste, m-as bucura sa creasca si nr copiiilor la care s-a rezolvat dosarul,ma bucur pt fiecare copil care ajunge intr-o familie...Ma bucur ca si noi viitoarele mamici avem unde sa ne spunem pasul...

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Madalina...imi pare rau sa aud ca ai trecut prin asa o tragedie si sper din suflet sa va gasiti un copilas asa cum va doriti cat mai curand!
Patri...si la tine va aseza Dumnezeu apele asa cum ii e vrerea, orice am face sau spune noi, suntem doar niste marionete ale destinului stabilit de El. Iti urez sa iti gasesti linistea curand si dupa mine e o idee foarte buna sa o urmaresti pe cea mica de care deja te-ai atasat in speranta ca se va rezolva situatia ei cat mai curand. Si sper ca vei reusi sa iei si tu atestatul cat mai repede!
Irina... sa inteleg ca maine e ziua ta? Daca da iti urez din inima La multi ani! Sa fii sanatoasa si fericita si sa ti se indeplineasca toate dorintele spuse si nespuse!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

Cat ma bucur ca s-a largit echipa! Cresc sansele copiilor si cresc si sansele de reabilitare a "sistemului". Este incredibil, intr-adevar! Am vazut ce ati mai scris, in special Patri, in legatura cu aceasta. Mi se pare "politically correct" sa se prefere reintegrarea. Dar daca integrarea nu "make sense", atunci da-o in... Si ce sa mai spun de birocratie, totul este cu fundul in sus, sau si mai rau, fara fund! Nu sunt prost dispusa, dimpotriva! Chiair doream sa va incurajez, pentru ca eu sunt foarte optimista din fire, aproape orice mi s-ar intampla! Dar nu mi-a reusit!

Mimsi, extraordinar!!! Vrem si noi poze! Ati organizat ceva special la venirea bbului? Eu ma gandeam la asta...ce ar fi potrivit...

Poate ar trebui sa infiintam o organizatie, cele care au chemare si timp. Eu am chemare, dar din pacate nu am timp, cel putin in aceasta faza a existentei mele, poate o sa imi reconsider prioritatile...
O organizatie care sa mai schimbe cate ceva. Macar sa inspire pe altii, care au mai multa putere!

Nu am reusit sa intru de mult, a mers foarte greu site-ul, cel putin la mine, am avut mult de citit si acum am mult de vorbit. Dar incerc sa ma rezum la cateva mesaje.

Atestatul cred ca il vom primi intr-o saptamana. Am fost la un singur spital, ironia ironiilor, mergand pe culoare mi-am dat seama ca stiu unde este maternitatea si toaleta si... Mi-am adus aminte ca acolo am facut chiuretaj, "de fapt "chiuretajul", cu foarte mult timp in urma. Dar ce a fost a fost si nu se mai intoarce. Oricum nu de infertilitate sufar eu, doar ca nu pot sa nu suspin pentru ce am facut. Chiar daca nu puteam sa fac altfel pentru ca mama mi-a spus ca ma da afara din casa. Sau nu am indraznit sa fac altfel. Poate acum si alte fete sunt in situatia asta si de aceea mi se pare corect sa li se dea si lor o sansa. Poate ca au nevoie sa le sustina cineva, daca mamele lor nu o fac!
Si am fost la spital.. Si nu am vazut nici un bebe pentru ca nu am fost lasata, mi s-a spus ca pana nu am atestat e interzis. Si oricum si atunci, sa vorbesc cu asistentul social din spital si el sa ma indrume, sa aprobe etc. Nu-i nimic, o sa ma mai duc si maine, si poimaine. Stiu ca ma voi fixa pe acel spital, nu pot face altfel, nu vreau sa va mai spun ce simt!

Oricum sunt optimista! Si merg inainte! Casa este la nivelul solului, adica s-a facut fundatia si subsolul. Pana vor fi gata dormitoarele bebicilor, am timp sa caut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

Stiti ce cred eu din toata fiinta si constiinta mea? Ca daca iti doresti ceva cu adevarat, atunci nu se poate sa nu reusesti! Bineinteles, depinde de definitia lui "adevarat", dar oricum cred ca este incurajator.
Eu cred ca imi voi gasi copilul foarte repede, pe primul. Toata lumea imi spune asta, si nu pot sa cred ca toata lumea minte, sau spune vorbe fara rost. Or' stii ei ceva! Si sunt sigura ca este la fel pentru toate fetele care isi doresc asta!
M-am speriat un pic la inceput, dar acum mi-a trecut. Cred in "Zana mea" si in ingerasul copilului meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Madalina,

Imi pare rau sa aud tragedia prin care ai trecut insa fii tare si, sa vezi cum bb ales de Dumnezeu pt tine va veni. Trebuie sa fii optimista si sa te lupti cu toate puterile daca vei vedea un bb pe care il vei indragi.

Corina (urziceanu) iti urez si eu tie , sa fii fericita si sa dea Domnul sa vina bebe ales cit mai repede acasa.
Va urez la toate mamicile si bebicii un we placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo__boo spune:

Madalina... imi permit sa-ti spun si eu bine ai venit printre noi, cu toate ca si eu sunt aproape in aceeasi situatie ca si tine.
Stii vorba aceea: *acolo sus cineva te iubeste*... titlul unui film de altfel... Eu cred in asta si de aceea nu-mi voi pierde speranta niciodata! Totul este sa ai rabdare, sa-ti calculezi fiecare pas pe care-l mai ai de facut in continuare si, zic eu ca restul va veni de la sine!
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Madalina, stransul actelor este cea mai usoara faza a adoptiei!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Ma bucur sa va regasesc asa active si in we!Eu acum m-am intors de la cabana, am fost sa sarbatorim ziua sotului, au fost o droaie de prieteni ieri, si a fost soare si frumos, o zi fff placuta!Azi in schimb a plouat de dimineata-au avut dreptate meteorologii-dar am dormit bine o buna bucata din zi!Vine toamna, si eu ma gandesc ca din mai tot astept sa treaca timpul si sa gasesc bebita Patricia si s-o aduc acasa!Asta nu e bine, sa-ti treaca viata tot asteptand! Sper sa nu mai am mult!!!!Am poze cu fetita Mary, e o scumpa si ma rog la Dumnezeu sa nu o uite, si sa aiba grije de ea!Eu voi incerca sa vad daca pot lupta cu sistemul, noi tot spunem ca ce-i al nostru va ajunge la noi, dar eu ma gandesc daca cu mine nu tocmai asta a urmarit, sa schimb ceva hotarat rau in viata unui copil...Poate ca de fapt nu e asa rau pe cat pare(desi e oricum rau ca in atata timp nu s-a facut nimic pt ea), pote ca totusi mama se gandeste s-o ia, cand va fi mai mare!(daca nu i s-ar permite atatea, poate ar fi luat-o mai repede)...nu stiu, e totusi dreptul ei, si cred ca copilului ii este cel mai BINE LINGA MAMA LUI, eu n-as vrea sa schim asta, dar ce fel de suflet are aceasta mama cu posibilitati materiale? Vom vedea...Altfel, astept sa treaca zilele, sa ma apropiu de atestat, si de Patricia...
Va pupacesc

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

buna fetelor,

ma bucur mult ca suntem din ce in ce mai multe si doresc tuturor un drum lin si gasirea puiutului cat mai repede. este greu dar merita.

vineri ne-a sosit si noua hotararea de deschidere a procedurii de adoptie si chiar vroiam sa ,,ii scuip sa nu-i deochi". asta pana sa o citesc si sa vad ca au gresit la redactare numele sotului in doua locuri. sa te urci pe pereti si nu alta. in momentul asta nu mai sper decat sa ne tina Dumnezeu sanatosi ca sa le ducem pe toate.

Lorelei si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Bai sa dea naiba, astia ar trebui spanzurati, nu alta. Pai nu destul astepti dupa ei, platesti taxe si te trezesti cu hotararile gresite si o iei de la capat. Nu or avea si ei un cap limpede pe acolo? Un corector ceva? Toanta aia de bate la masina nu poate fi pedepsita ca e indolenta si scrie in dorul lelii printre cafele si tigari? Astia isi bat joc de noi, pe bune! Se bazeaza pe faptul ca e in interesul tau s anu faci tam-tam dar ar trebui gasite secretarele si puse sa manance hartiile gresite.
Imi cer scuze, dar m-am enervat vazand ca si Lorelei a patit la felca Rozi si ca altii inainte. Acum ce sa zic, si la mine e o greseala prin hotarare, norocul meu a fost ca nu a gresit la date, nume, adrese ci in textul acela de bla-bla (ma rog, important dar nu e de modificat nimic).
Fetelor, intariti-va la gandul ca sunteti aproape de linia de finish.


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput