M-am hotarat ........adoptie (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Ce faceti, nu mai e nimeni pe-aici? Hai, imbarbatati-ma!!!Am nevoie de voi, fetelor!!!

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Aoleu, Patri, nu sunt, zau!, in capacitati de a imbarbata pe altii, desi... daca as face un mic efort... Stai intai sa va zic de ce sunt necajita.

V-am promis sa va povestesc cum a fost cu legalizarea hotararii judecatoresti.
A fost cam asa: la al treilea drum am reusit sa inregistrez cererea (coada). Am fost la judec de serviciu (coada) mi-a scris ceva pe hartie. Am fost la grefiera de serviciu (coooooooaaaaaaddddaaaaa), m-a trimis la arhiva. Am fost la arhiva, nu erau toate confirmarile de primire (ca s-a comunicat sentinta la 5 parti implicate). A mai gasit una intr-un teanc. Lipsea a lui Mihai. Merg din nou la grefiera sefa (iar coada mare, desigur!!), cu un morcovel infipt undeva. Ei bine, s-a transformat in morcov!! Bb era bolnav acasa, cu febra, ea nu-mi putea legaliza hot (a, n-am povestit cum m-am strecurat cu si fara bilet RATB sa pleatesc taxa la CEC, timbre de la posta... o spendoare!). Mi-au dat lacrimile si s-a indurat sa-mi dea o solutie, pe care am si aplicat-o (concomintent cu alte cozi, la fiecare usa): a venit Mihai, a dat o declaratie in fata judecatorului de serviciu, cum ca renunta la orice cale de atac a sentintei; hehe! ca parca asta era interesul lui!! Faptul ca am aratat hot judec primita de Mihai, prin posta, in loc de confirmare de primire - n-a avut absolut nici o valoare! Asa sunt regulile, asa se joaca. OK, sa fie primit!

Daaaaaa!, dar ma duc eu la Primarie sa-i fac copilului certificat de nastere!! Ma duc per pedes, cu caruciorul, ca doar nu era complicat, nu?? Ba da!! Cladirea aceea NU are rampa pt carucioare!! Am lasat caruciorul la mila unora de stateau la nu stiu ce coada, am urcat cu copilul un brate (a se citi 10,5 kile) de 2 ori, am stat la coada (cu el in brate, ca nu erau scaune), am intrat... era bine, aveam tot ce-mi trebuie... Atat! HOTARAREA JUDECATOREASCA ESTE GRESITA!! Era sa pic! Sectorul 8 unde ma nascusem eu era trecut ca sectorul 5!! Ei, din cauza asta nu se poate, trebuie mers inapoi la judecatorie sa ... sa ce?! Habar n-am, o deranjez din nou pe Liliana sa ma lamureasca.

Deci, slava Domnului ca am baiatul acasa!! Ca daca stateam pana se faceau actele, fara el acasa, innebuneam cu siguranta!

Hai ca va las acum, va rog sa trageti invatatura (mie unde mi-o fi foat capul sa nu citesc litera cu litera si sa confrunt cu originalul?!?!) sa fiti foarte atente la fiecare cifra, litera, virgula si punct trecute pe orice act!

Mult succes tuturor si un gand bun si increzator pt Patri - la cat esti de optimista si de tonica - SIIIIIIGUR vei avea norocul s-o gasesti pe Patricia cea mica, frumoasa, desteapta, norocoasa si tun de sanatoasa - atunci cand va fi vremea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna dimineata, fetelor! Eu sunt mai optimista azi, poate si pt ca ieri seara am primit o veste extraordinara, care desi nu era legata de mine, m-a facut sa fiu mai fericita!!!Se misca ceva!! TREBUIE!!!Eu acum astept sa vina vineri, pana atunci avem de facut inca 6 caracterizari, unde sa fie trecute si adresa si nr de telefon, pt a putea fi contactati, avem de terminat cartea de autoevaluare-eu am scris la ea vreo 1.5ore si sunt la jumatate! si trebuie sa ne mai facem o poza de familie, care sa fie pusa la dosar! Cu asta speram sa terminam formalitatile, daca nu cumva vom mai avea inca o intalnire cu asistenta, scurta- si avem de asteptat , cuminti si in liniste, fixarea cursului...totul cu rabdare! vineri am s-o vad iar pe Mary, tot pe ascuns, si sper sa mergem cu totii ca pana acum am vazut-o numai eu...azi dim sotul meu spunea ca abia asteapta s-o vada pe gagalice, si asta dupa ce pana acum n-a prea zis nimic cand am tot povestit de ea!Asta ca sa nu ne legam de ea, pana nu stim sigur ceva!Stiu ca si anul trecut au scris fete pe forum care vroiau sa ia copiii care nu aveau situatia clara, va rog scrieti-mi cum ati rezolvat, cu cine trebuie sa ma bat?
Pupici

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Sa stiti bca am scris Mary pt ca asa i se spune oficial, eu cu ea vb cu Patricia...Abia astept sa pot sa-i spun asa cu tot sufletul...

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Rozi, cel putin tu ai avut noroc ca lipsea confirmarea sotului, la mine lipseste confirmarea ORA. Nici nu stiu ce sa fac. De la tribunal mi-a spus ca dureaza trei saptamani dar la mine au trecut aproape patru. Incerc sa sun la ORA dar nu prea cred sa am sorti de izbanda.



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Am sunat la ORA. Surpriza ! Nu au primit nimic pe numele nostru. Dar au primit o hotarare data din 15 iunie. Adica dureaza trei LUNI sa ajunga o comunicare de le Piatra la Bucuresti. Deja mi-am pierdut rabdarea. Sfatul juristei care mi-a raspuns - sa fac o cerere catre presedintele tribunalului sa retrimita comunicarea.



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Hehe, Carmen, s-a dus norocul ala!! Ca trebuie s-o luam de la capat!! Adica pt a corecta greseala se face tot un fel de actiune, se da termen, se judeca, se emite hotarare, se trimite la cele 5 parti implicate, se asteapta termenul de recurs, se asteapta primirea confirmarilor de primire - si aici pot avea si eu "norocul" tau! Of, of, mai, mai....

Hai sa va spun ceva frumos: Victor la masa; un vecin bate in pereti; Victor se opreste din mestecat, ramane cu dumicatul in gura; se uita la usa bucatariei (are in continuare usa de la intrarea in apartament), se uita apoi la mine si, cu ochii mari, zice: "ta-ta?!" Asta pt ca la noi nu functioneaza soneria si Mihai bate la usa cand vine, ca sa-i deschid :) I-am trimis SMS lui Mihai, sa-i lumineze ziua :)

PS Cum se prinde copilul cine-i mama?? Atata vreme cat stau cu el si-l intreb: unde-i tata?, uite-l pe tata! etc, iar pe el nu-l intreaba nimeni "unde-i mama?" Prin urmare sta in bratele mele, il intreaba lumea "unde-i mama?" si nici macar nu se uita in jur, sa ma caute :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

quote:
Originally posted by Rozi



Hai sa va spun ceva frumos: Victor la masa; un vecin bate in pereti; Victor se opreste din mestecat, ramane cu dumicatul in gura; se uita la usa bucatariei (are in continuare usa de la intrarea in apartament), se uita apoi la mine si, cu ochii mari, zice: "ta-ta?!" Asta pt ca la noi nu functioneaza soneria si Mihai bate la usa cand vine, ca sa-i deschid :) I-am trimis SMS lui Mihai, sa-i lumineze ziua :)




Astfel de momente ne dau putere sa mergem mai departe. Otilia spune asa de frumos "a va iu" ceea ce in traducere inseamna "I love you"
Si mai este ceva care imi incanta sufletul. A inceput sa raspunda la intrebari cu da sau nu. E atat de dulce cand o intreb "Mama, vrei sa ...?" si ea raspunde " Da" , nu stiu cum sa va explic dar e un da clar, hotarat.



carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Si Victor spune clar "DA", net, tare! Dar... neintrebat
In rest zice: "a-iu-iu-iu" - cantat, iar si iar, asa dulce isi moduleaza vocea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Pai si Otilia spunea inainte dar acum am inceput sa dialogam. Intreb ceva si mi se raspunde



carmen
Otilia

Mergi la inceput