M-am hotarat ........adoptie (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Irina_g de ce sectorul 3 nu accepta plasamentul?Ti-au dat vreo explicatie logica?Ca pana la urma riscul e al persoanei care vrea sa adopte nu al lor ,iar copilului oricum ii e mai bine intr-o familie decat in spital.



Ps:mergeti sau nu la munte?Va rog dati niste raspunsuri ,macar in principiu ca sa stiu daca imi schimb sau nu tura de pe 1 oct.




Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Corina, nu stiu cum e la 3, dar eu am zis de cand m-am apucat ca sectorul 5 nu accepta nici o forma de plasament. Nu mi s-a dat nici o explicatie dar toti de pe unde am fost stiau de faza asta: nu se accepta. Punct. Si a trebuit sa ne conformam, de aia nici nu am luat-o pe Ale mai devreme acasa.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Briantis, eu NU am vorbit cu DPC-ul, am vorbit cu dr de la Caritas. Ne-au intrebat daca nu avem frati sau cunostinte care vor sa adopte.Era de treaba si daca ar fi fost dupa ea, ii dadea pe toti.
Cred ca este vorba de incapatinarea celor de la DPC. insa prin efort comun (dr spital + persoane dornice sa adopte), poate se reuseste ceva.
Va urez succes toturor.
pupici la mamici si bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Cred si eu ca iar da pe toti in familii. La o maternitate ne-a spus ca mancarea pt acesti copii abandonati este f putina si de multe ori chiar de loc (uneori angajatii strang bani pt o punga de lapte praf). Iar de pemparsi ce sa mai zici, ca tot asa primesc de pe la angajati sau de la oamenii de prin maternitate care au bebei acolo. Este tragic!
Asistenta cu care vorbisem noi ne-a spus ca i-ar da pe toti acasa pt ca statul nu este interesat de ei si asta se intampla in fiecare luna.
Dar ce se poate face??? Cred ca ma depaseste si imi pare rau!
Valiburu & Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Chiar nu pot sa pricep de ce se opun plasamentului.Copilul e bine ingrijit ,mancat ,curat .Ei nu risca nimic ,copilului ii e bine.


Deci care e problema?O fi greu de facut ceva hartogaraie?Chiar nu inteleg.Oricum mi se pare de bun simt ca cei care nu accepta plasamantul sa zica si de ce.




Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Probabil ca la un moment dat se va afla de ce, insa cred ca tine de birocratie. Altfel nu-mi imaginez de ce la alte sectoare se poate si la 3 nu. Desi daca ma gindesc bine, Ina este in sector 3 asa ca poate ne lamureste ea.
O saptamana frumoasa va urez de luni si plina de surprize placute
Pupici la mamici si bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Sincer nu stiu de ce nu ar acorda plasamentul, mie mi l-a acordat insa poate acei copii nu au situatia clara si nu au cum..cine stie?
Pupici

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

multumesc mult pt urari, rozi; esti o scumpa ca de obicei;
da, suntem ffff fericiti; david este viata noastra; e frumos foc(toata lumea spune ca seamana f bine cu mine, are ochii mari, gene lungi, cred ca vom avea probleme cu fetele..);acum ne luptam cu o raceala, dar speram sa scapam de ea cit mai repede; chiar daca nu am mai scris, v-am citit aproape zilnic; sunt cu inima alaturi de voi, ma bucur cu voi, ma intristez pt voi, am plins pt briantis, m-am bucurat pt fetele care si-a gasit ingerasul...
aissa, merci mult..ce frumos apare cuvintul finalizat..
ginduri bune tuturor mamicilor si viitoarelor mamici

o mamica fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Oana, asa, 2-3 randuri sa mai stim si noi unii de altii. E drept ca fiind unele cu logoree pe aici (eu cred ca sunt in capul listei ) e greu probabil pentru fetele mai pototlite in ale netului sa se mai bage peste noi. Dar e bine sa ne pastram grupuletul cat putem noi de strans. Sa iti traiasca baiatul, intr-adevar e superb cand vad cuvintul "finalizat" si sper fie cat mai repede, cat mai multi cu situatia definitivata.

Acum despre plasament: ce stiu eu este ca la sect.5 (care va repet ca este cel cu buba plasamentului nu 3-ul) au fost probleme cu unele cazuri de plasament care s-au soldat cu niscaiva dosare penale. Facute conducerii. Asta e ce stiu, de aici incolo numai supozitii...ma gandesc ca poate au fost cazuri in care nu se intocmea corect dosarul, se razgandeau parintii...nu stiu ce s-a intamplat. Cert e ca pe vremea cand am facut eu dosarul (nu stiu cum mai e acum...) nu se accepta plasamentul. Si peste tot unde am fost eu in cautari (sect.2, 3 si Ilfov) stiau de asta si cand ziceam ca sunt la 5 oftau.
Cat despre ce a zis Irina cred ca se referea la cu totul altceva. Nu ca nu s-ar da plasament, dar dureaza mult pana se gaseste o familie dornica sa riste, mai ales ca nici DPC-urile nu prea se grabesc. Si eu am luat-o pe Ale din maternitate si stiu ca dr.de acolo vor sa scape cat mai repede de copiii abandonati. Eu chiar am tot rugat-o pe dr.unde era Ale sa nu o dea de acolo pana nu am reusit noi sa o luam caci vroia sa o dea la maternala si nu vroiam sa o plimbe asa aiurea. Si nu stiu daca era vorba de lipsuri cat de faptul ca asistentele de la neonati au alte atributii decat ingrijirea abandonatilor (motiv pentru care ei mancau de pe o patura facuta sul sub biberon). Plus ca astia fiind mai mari ii trezeau pe cei nou-nascuti si nu aveu nici mamele la dispozitie sa ii mai paseze si la ele. Insa, cat am vizitat-o eu am intrebat ce e nevoie sa ii duc si au zis ca nimic. Haine nu m-au lasat, lapte au zis ca au si duceam eu pampersi dar nu ca mi-ar fi cerut ci ca nu suportam sa ma duc cu mana goala la ea.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna dimineata si o saptamana plina de soare si fericire! Iar e luni, si eu iar i-mi doresc sa se intample ceva bun pt toate dintre noi!Ieri m-am jucat pe ascuns cu fetita de care va pov, are aproape 1an si 5 luni, de la 3 sapt e in centru si mama n-a vizitat-o niciodata!!!Ce se poate intampla daca nici nu-i pasa de ea dar nici nu-si da acordul? E greu sa cred ca-i va pasa vreodata, daca acum ii da atata atentie...Mi-ar placea sa fie Patricia, e o scumpa si n-a plans deloc cu mine, e cuminte...Dar deocamdata nu e a mea...Tot la ea ma gandesc, si numai Dumnezeu ma poate ajuta, imi spun ca a tinut-o pana acum fara situatia clara pt mine...
Va pupacesc si mai pov cu voi, cred ca voi ma intelegeti cel mai bine!

patri

Mergi la inceput