Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Elena,Catalina da aspirati la ortodoxie nu galagie..Felicitari!
Sa va dea Bunul Dumnezeu sanatate.
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMĂ VIII, PLANGE MORTII, IMPRĂSTIE VISURILE”...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Catalina, uite, stiu ca n-ai timp acu sa citesti(desi in loc de forum probabil ca e mai folositor),insa chiar Stienhardt ataca problema asta la un moment dat...zice ca Hristos nu ne vrea idioti!!
Deci femeia care sa marita prost are partea ei de vina, binenteles.
pe de alta parte, necunoscute sunt caile Domnului,nu stii niciodata de ce si cu ce scop se intampla toate in viata noastra.Cine stie de ce alege sa suporte...,daca e din iubire, atunci e de inteles.daca e din cauza de bani...e nasol, si daca e din prostie atunci iar nu mai e crestineste....

De aceea, e mult mai "safe" sa ai ca punct de sprijin pe Dumnezeu decat propria ta persoana, sau ,mai rau, pe cineva apropiat.

Omu nu-i decat o trestie...ganditoare, desigur, dar tot trestie.


in alta ordine de idei, azi e a doua zi de gradi pt Sofia..Ieri s-a tinut de fusta educatoarei si n-a vorbit decat intrebata iar la plecare avea lacrimi de crocodil, de emotie ca am venit si a vrut sa-mi dea prajitura ei de la pranz (oricum n-a mancatdecat2 linguri de mancare)

sunt o fleatza, stiu



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Doamne ajuta ,

Multumesc pentru urari.Au trecut 7 ani ca gandul si asa trece si viata noastra, si precum Adita imi ura sa ne mantuim impreuna, asa va urez tuturor.

Ma gandesc la un lucru: si noi femeile avem partea noastra de vina. Ma iau pe mine de exemplu: cand are sotul meu cate o ispita eu gata ma enervez, ma indepartez oarecum de el , mi-e ciuda pe el ca a fost slab si a cedat , cu alte cuvinte il judec ...cam mult.Slava lui Dumnezeu ca el este mai intelept si ma lasa pana-mi trece si bineinteles ca apoi eu merg la el si vorbim.
Ideea este totusi sa nu lasam sa dispara COMUNICAREA in relatia dintre noi. Parintele meu duhovnic tare mai insista asupra acestui lucru: cateodata imi zice: mai, voi sunteti ca doi colegi , nu ca doi soti.



POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 9 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Elena, povestioara ta pare contrafacuta si are iz de protestantism. Si zic eu: daca parintele ala a ajuns in cer, ce rost avea sa se mai urce in barca?

Cataghe, nu stiu de ce dar eu mereu citesc printre randurile tale intentii rautacioase. Oare de ce?! Daca nu cunosti Ortodoxia (si ai intentia sa o faci), nu incerca, mama, sa o afli de la noi, mergi la o sursa mai sigura si nu te poticni in slabiciunile noastre.

Adita,sa ne traiesti intru multi ani!
(E ziua ei azi, v-ati prins, nu?)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Adita,Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Multumesc

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

La multi ani , ADITA , suflet cald si bun!!!!



POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 9 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

La multi ani Adita! sa ne traiesti si sa ramai la fel de buna si draga!!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Adita,sa traiesti intru multi ani si sa fii sanatoasa ,lumina si sprijin pentru copii tai.Familia ta sa traiasca intru Iisus Hristos!
Vorbe mici de la mine ,tot ce-i bun pentru tine sa ai de la Dumnezeu!
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMĂ VIII, PLANGE MORTII, IMPRĂSTIE VISURILE”...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by bagoiu
Cataghe, nu stiu de ce dar eu mereu citesc printre randurile tale intentii rautacioase. Oare de ce?! Daca nu cunosti Ortodoxia (si ai intentia sa o faci), nu incerca, mama, sa o afli de la noi, mergi la o sursa mai sigura si nu te poticni in slabiciunile noastre.



Ihi, , mersi de sfat, ai stat la povesti cu Conchita cumva?, ca asta e stilul ei Bun, citesti intentii rautacioase a propos de ce? De faptul ca am zis ca eu personal nu l-as amesteca pe Dumnezeu ca sa explic de ce Icsuleasca s-a maritat prost? Nu am zis sa se indeparteze de Dumnezeu, am zis ca dupa parerea mea nu e bine sa-i punem in carca lui Dunmnezeu chestii pe care ni le facem singuri sau care, pur si simplu, se intampla - cum a zis Sabina, poate cu un scop in viata "noastra". Adica nu pot fi de acord ca orice ti se intampla rau ti se intampla pentru ca esti pacatos. Conform rationamentului astuia, de ce se imbolnavesc copiii? De ce un uragan loveste si ucide zeci de mii de oameni?
Ok, am divagat, te rog sa imi spui si mie ce legatura are ceea ce am scris eu cu cat de bine cunosc eu ortodoxia.

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput