M-am hotarat....adoptie (19)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Eu sunt foarte mandra de pozele mele! Ca v-am prins asa, familii, fara sa va rog sa stati locului si sa zambiti la pozar, iar copilasilor le-am facut asa, niste portrete mititele, sa se vada frumusetea fetisoarelor lor!

Pe Teolica (Teo) am pozat-o nitel mai mult, ca nici sora-mea nu are aparat digital (sac!) si am zis sa fac mai multe poze si sa aleg cateva, pe celelalte sa le sterg. Dar ghici daca m-am indurat sa sterg vreuna Mi-e draga de nu mai pot dupa ea!

Mai vreau sa fac o mentiune: expresia "fugeam spre bere" este asa, o licenta poetica , de fapt a fost o pauza de stat la bere pt tatici! Mamicile au dat copiilor sa manance in timpul asta. Propun ca data viitoare sa facem invers!

Da, Briantis, vom fi maine dimineata alaturi de tine toate! Haideti fetelor, poate daca ne rugam putin impreuna pt ca Andrei sa stea LEGAL cu parintii lui care il iubesc atat de mult, poate il induiosam pe Doamne-Doamne!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Am tinut vesteain mine si am stiut ca voua trebuie sa v-o spun ca sa ma linistiti! ieri dupa faza cu scrisoarea- care sunt de fapt 2- 1 o cerere scrisa de asistenta mea spre directoarea ex a dpc prin care cere prelungirea si aprob de dir, si adresa catre noi--am vb cu cineva care lucreaza la dpc dar la alt departament care m-a intrebat ca si cum ar fi trebuit sa stiu :dar nu sunt sistate adoptiile? si eu am crezut ca bietul om e inafara de subiec, dar aseara am dat un telefon la cineva care mi-a promis de la inceput ca ma ajuta, si pe care m-am bazat f mult, si mi-a spus ca ADOPTIILE SUNT SISTATE LA NIVEL NATIONAL si nu se stie pana cand, si ar trebui sa ma anunte dpc-ul, si pana atunci nu se poate nimic... Nu va spun ce-am simtit, nu va spun cum ma simt...Abia am asteptat sa va spun voua, nici nu stiti ce rau i-mi pare ca nu avem acea asociatie la care am renuntat asa usor, ca nu ma pot duce nicaieri sa sensibilizez opinia publica si sa incercam sa miscam ceva...Nu-mi dau seama de fapt ce se intampla, cine are interesul sa nu fie adoptii, si cat poate dura ...Spuneti si voi ceva...Hai sa facem ceva...Cate adoptii s-au facut anul asta?

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Rozi vreau sa vad si eu pozele dar nu pot .Oare de ce?

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by patri

Am tinut vesteain mine si am stiut ca voua trebuie sa v-o spun ca sa ma linistiti! ieri dupa faza cu scrisoarea- care sunt de fapt 2- 1 o cerere scrisa de asistenta mea spre directoarea ex a dpc prin care cere prelungirea si aprob de dir, si adresa catre noi--am vb cu cineva care lucreaza la dpc dar la alt departament care m-a intrebat ca si cum ar fi trebuit sa stiu :dar nu sunt sistate adoptiile? si eu am crezut ca bietul om e inafara de subiec, dar aseara am dat un telefon la cineva care mi-a promis de la inceput ca ma ajuta, si pe care m-am bazat f mult, si mi-a spus ca ADOPTIILE SUNT SISTATE LA NIVEL NATIONAL si nu se stie pana cand, si ar trebui sa ma anunte dpc-ul, si pana atunci nu se poate nimic... Nu va spun ce-am simtit, nu va spun cum ma simt...Abia am asteptat sa va spun voua, nici nu stiti ce rau i-mi pare ca nu avem acea asociatie la care am renuntat asa usor, ca nu ma pot duce nicaieri sa sensibilizez opinia publica si sa incercam sa miscam ceva...Nu-mi dau seama de fapt ce se intampla, cine are interesul sa nu fie adoptii, si cat poate dura ...Spuneti si voi ceva...Hai sa facem ceva...Cate adoptii s-au facut anul asta?

patri




Am citit mesajul tau si nu imi vine sa cred.Tu chiar vorbesti serios?E de incredere sursa ta?
Daca da e foarte grava situatia si chiar ar trebui facut ceva in sensul asta.Eu citeam luna trecuta in Jurnalul national ca s-au facut 4-5 adoptii anul asta fata de aproape 1000 anul trecut in 6 luni.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Cum Dumnezeu? Poate, sper, poate vor sa modifice tampenia asta de lege si de aia or fi sistat. Nu am auzit asa ceva. Incearca sa faci o adresa catre ORA sau macar da un telefon acolo si vezi daca afli asa ceva. Cum o chema pe doamna aia care a fost la marea intalnire la care au fost fetele? Poate da macar un raspuns oficial.
Patri, mai incearca sa ii dai un mesaj la userul adrianangi, e o fata care a pus mult suflet si e jurnalist la Jurnalul National. Poate are ceva informatii, surse, poate mai are posibilitatea sa scrie un articol, poate iti expune cazul cu amanarea atestatului (nelegala dupa capul meu). Trebuie facut ceva.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Tin si eu pumnii Corinei si sunt alaturi de Briantis, am asa mare nevoie de vesti bune...

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Rozi nota 10000000000000000 pentru pozici am vazut tot si sunt superbe. avem niste frumosi domne. mi-a placut cum rade Victoras la mami lui

Briantis optimismul si gandurile noastre bune vor fi cu voi la tribunal.

in ceea ce priveste sistarea adoptiilor nu am auzit nimic de asta chiar am vorbit saptamana trecuta cu jurista (la tribunal)si nu mi-a zis nimic. nu cred ca au interes sa sisteze ceva, chiar daca se mai modifica ceva (m-as mira)o pot face foarte bine in paralel fara sa opreasca procedurile. maine trebuie sa sun la DPC, o sa intreb si va tin la curent.
Patri dar ce motiv au invocat ca ar trebui sa dea niste explicatii pentru sistarea asta. nu? (ca le sare lumea in cap).

Lorelei si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Sa va traiasca frumuseii, ce poze frumoase ai facut Rozi!

Patri eu am telefonat la DPC la asistenta cu care am finalizat eu adoptia si mi-a confirmat ca nu sunt sistate adoptiile dar ca se inainteaza foarte greu pana se finalizeaza toate actele astfel ca ajung bietii parinti sa le expire atestatele. Mi-a confirmat numarul de 4 adoptii la nivel national. Incredibil! Si mi-a mai confirmat ca solutia nesigura a plasamentului este mai rapida si singura in care poti avea un BB mic. Copii cu situatia sigura estima ea ca vor fi numai la 2-3 ani cam atat dureaza formalitatile.

Briantis noi ne rugam in continuare pentru tine si Andrei.

Corina sa iti lumineze Domnul calea si sa gasesti copilul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Am intrat cu sufletul la gura sa vad vesti bune de la Corina, si nu vad noutati! E oricum bine daca spuneti ca nu s-au sistat adoptiile, eu maine vreau sa sun la dpc si sa-mi spuna sigur,vreau sa vad daca e o posibilitate sa te ocupi cand poti-in we- de copii la un centru, voi stiti ceva?

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

Pozele, foaaaarte frumoase! Cat ma bucur pentru aceasta idee minunata de a va intalni! Ar fi frumos sa se pastreze in timp aceasta relatie.

Doar 4 copii??? Incredibil! 2-3 ani?? Dupa ce imi revin din soc, o sa ma gandesc la ceva. Daca imi vine vreo idee, o sa v-o comunic in primul rand voua!

Va pup

Mergi la inceput