Vreau sa invat modele de tricot

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by chris

iubika, te invidiez ca ai timp sa lucrezi, vreau si io!!!
da acu nu am timp deloc deloc, abia apuc sa mai fac cate ceva la site, si tare ma mananca palmele, da sunt f. ocupata cu altele
oricum, asa cum am promis, o sa fac site-ul pana la capat.

Cristina



Ehe chris draga, nu e neaparat vorba ca am timp.Daca mi`a luat cam 3 saptamani sa fac un amarat de fular, iti dai seama ca nu`mi merg mainile foarte bine

Ce am mai avut spor cand m`am apucat, ca de vreo 4 saptamani de cand m`am angajat, numai de tricot nu`mi arde... noroc cu week-end`ul.
D`aia zik ca imi e nu-stiu-cum sa ma bag la chestii mai complicate decat fularele, ca nush daca fac fatza

Prietenul meu, acum dupa ce i`am terminat fularul, ma tachineaza ca la el ar merge si un pulover da` el saracu` nu`si da seama ca pentru mine tricotarea unui pulover e ceva inimaginabil....

Apropo: pentru un fes barbatesc simplu, dar simplu de tot are cineva idee cum trebuie sa fac?

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Si eu am dat gata aseara un fular pentru puiul meu.. e foarte .. foarte colorat( galben, verde prazuliu si bleu) .. o sa fac poze si le trimit...
Eu la pulovere nu ma pricem cum inchid partea din fata si spate acolo unde vin manecile si cum sa fac rascroitura la gat?Cum pun marginea aceea la gat ( o cos apoi???)
tere neindemanatica mai sunt..
Pe mine ma relaxeaza enorm tricotatul... sincer... uneori seara sunt cu un ochi in Tv si cu ulul la lucru ( hei... nu ma uit sui!!!)
Apropo aici deja cred ca am adunat de o asociatie a persoanelor care tricoteaza!!!!
Vreau sa cumpar un material azi , sa-i incep bubulinei mele un puloveras cu modele de iarna ( craciun,etc)....
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Buna fetelor,
Imi place tricotatul si va tot urmaresc, insa nu prea (mai)am rabdare.
Copiilor le-am mai lucrat cate ceva, dar pt. mine nu m-as incumeta, desi imi face cu ochiul poncho-ul acela.
I-am facut fetitei o rochita de bumbac si a iesit super. Na ca ma laud singura!
Intrebare: stie cineva cum se finiseaza mai frumos marginile? (de ex. cum e finisat costumul acela de baie, era un link pe-aici...)

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

vreau sa fac si eu niste fete de perna ori tricotate ori crosetate.poate ati vazut modele pe undeva???acum cos la o fata de masa cu un model pe care l-am gasit la maica-mea printre retetele de bucatarie,un model pe care l-am desenat de la virsta de 13 ani.din urma cu 23 de ani.Acum l-am gasit si mi-am pus in gind sa fac fata de masa.......Eu nu stiu daca o s-o pun pe masa ca e din etamina......insa ce nu folosesc eu ii dau mamei mele care sper sa aprecieze efortul meu........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

quote:
Originally posted by Iubika

Ati mai facut ceva fetele? Ati mai tricotat, invatat modele noi?
Eu mai am putin si termin fularul si vreu sa ma apuc deja de altul. Credeti ca ar fi un cadou frumos?

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was...



Salut Iubika,

Ti-a iesit frumos fularul? Si mie mi-a intrat de cateva saptamani in cap ca vreau sa-mi crosetez un fular, aiurea, habar nu am sa crosetez, nici nu stiu sa incep primele ochiuri..Poate, poaaate,(da nu-i sigur suta-n suta) daca imi incepe careva primul rand pot sa merg mai departe, asa, simplu, una pe fatza, una pe dos, (nici nu vreau cu model) , crezi ca se poate explica in 2 cuvinte cum se incep primele ochiuri?
I-as zice la maica-mea sa-mi faca unul, dar si ea l-ar termina din lipsa de timp in 3 ani si eu il vreau acum, repede, pana vine frigul sa-l am.

In orice caz va invidiez ca stiti croseta, tricota , acum as vrea si eu sa stiu, sa-mi fac fularul crosetat la care visez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by slakje

Salut Iubika,

Ti-a iesit frumos fularul? Si mie mi-a intrat de cateva saptamani in cap ca vreau sa-mi crosetez un fular, aiurea, habar nu am sa crosetez, nici nu stiu sa incep primele ochiuri..Poate, poaaate,(da nu-i sigur suta-n suta) daca imi incepe careva primul rand pot sa merg mai departe, asa, simplu, una pe fatza, una pe dos, (nici nu vreau cu model) , crezi ca se poate explica in 2 cuvinte cum se incep primele ochiuri?
I-as zice la maica-mea sa-mi faca unul, dar si ea l-ar termina din lipsa de timp in 3 ani si eu il vreau acum, repede, pana vine frigul sa-l am.

In orice caz va invidiez ca stiti croseta, tricota , acum as vrea si eu sa stiu, sa-mi fac fularul crosetat la care visez




slakje, au dat fetele aici un link pentru primii pasi in tricotat, adik punerea ochiurilor. Oricum ti`l mai dau eu o data:
http://www.avantaje.ro/index.php?a=445&p=1
Sper sa fie destul de clar.

Fularul meu cum sa iasa... nik special. Dupa cum am mai spus, am lucrat 3 pe fata, 3 pe dos... urmeaza sa pun o poza pe aici pe undeva, dar mai intai trebuie sa recuperez aparatul digital de la frate`miu

Daca mai ai nevoie de idei, intre pe site`ul lui chris, are acolo link`uri spre alte pagini cu modele si "instructiuni de folosire"

Spor la tricotat si tine`ne la curent!

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

fetelor, vreau sa fac si eu un fularel prietenului meu. in 2 culori, dupa echipa de fotbal preferata:). problema e ca nu stiu nici un model de fular, adica se face un ochi pe fata, unu' pe dos? eu vreau sa iasa unul frumos, nu neaparat simplu :).si inca o intrebare, dungile se fac vertical sau orizontal? cum iese mai bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by dpop

fetelor, vreau sa fac si eu un fularel prietenului meu. in 2 culori, dupa echipa de fotbal preferata:). problema e ca nu stiu nici un model de fular, adica se face un ochi pe fata, unu' pe dos? eu vreau sa iasa unul frumos, nu neaparat simplu :).si inca o intrebare, dungile se fac vertical sau orizontal? cum iese mai bine?




Nu stiu cum ies mai bine dungile dar cred e mai simplu sa le faci orizontale.
Cat despre model, nu cred ca exista unul specific pentru fulare. Cred ca depinde de preferinte si de inspiratia de moment
Dar oricine ma poate contrazice, ca doar nu`s io experta, am venit pe forum aici k sa invat....

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanuk spune:

dpop, cel mai simplu este sa faci dungile orizontale, ca sa schimbi ata la capat de rind, mai exact o data la un anumit numar de rinduri. Numeri si tu sa fie un numar egal de rinduri facute cu fiecare culoare. Ca sa faci dungile verticale ar tb sa schimbi atele in timpul rindului si sa lucrezi cu mai multe gheme deodata, ceea ce presupune o mai mare bataie de cap.

Poti sa faci doi pe fata doi pe dos (asa se stringe destul de tare, se ingusteaza produsul finit adica) sau unu pe fata unu pe dos.

Mai este un model destul de bun pentru fular pentru ca se intinde ca lumea pe lungime. Se bazeaza tot pe "unu pe fata unu pe dos": un rind se lucreaza normal, iar la al doilea ochiul pe fata se agata nu din cel care este pe andrea, ci din cel de pe rindul anterior, adica sub cel de pe andrea. Iese parca mai pufos fularul si se "lungeste foarte bine. Nu de de loc greu de lucrat, doar mi se pare ca intra un pic mai mult material.

Iar pentru cine stie engleza, se gasesc lucruri interesante la http://www.bhg.com/bhg/category.jhtml?categoryid=/templatedata/bhg/category/data/sc_1649.xml

NANUK

http://pg.photos.yahoo.com/ph/singabi_ro/my_photos

Zambeste, maine va fi mai rau! MURPHY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

quote:
Originally posted by nanuk

dpop, cel mai simplu este sa faci dungile orizontale, ca sa schimbi ata la capat de rind, mai exact o data la un anumit numar de rinduri. Numeri si tu sa fie un numar egal de rinduri facute cu fiecare culoare. Ca sa faci dungile verticale ar tb sa schimbi atele in timpul rindului si sa lucrezi cu mai multe gheme deodata, ceea ce presupune o mai mare bataie de cap.

Poti sa faci doi pe fata doi pe dos (asa se stringe destul de tare, se ingusteaza produsul finit adica) sau unu pe fata unu pe dos.

Mai este un model destul de bun pentru fular pentru ca se intinde ca lumea pe lungime. Se bazeaza tot pe "unu pe fata unu pe dos": un rind se lucreaza normal, iar la al doilea ochiul pe fata se agata nu din cel care este pe andrea, ci din cel de pe rindul anterior, adica sub cel de pe andrea. Iese parca mai pufos fularul si se "lungeste foarte bine. Nu de de loc greu de lucrat, doar mi se pare ca intra un pic mai mult material.

Iar pentru cine stie engleza, se gasesc lucruri interesante la http://www.bhg.com/bhg/category.jhtml?categoryid=/templatedata/bhg/category/data/sc_1649.xml

NANUK

http://pg.photos.yahoo.com/ph/singabi_ro/my_photos

Zambeste, maine va fi mai rau! MURPHY





Poti lucra si modelul de punct englezesc.Intra un pic mai mult material ,e adevarat,dar tot pufos iese modelul...Iar dungile cel mai bine le pui vertical.Lucrezi cu doua ate o data,dar merita efortul,iese mai misto!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput