Vreau sa invat modele de tricot

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Da, Dory, eu o cumpar regulat. E foarte buna, gasesti multe modele pentru tricotat, cusut ( punct in cruce ), croseta, tot felul... Are foarte multe diagrame, super dragute. Apare tot la trei luni ( ultima aparitie : octombrie-decembrie 2007 ). Mai cauta la standurile cu ziare, precis o sa o gasesti, nu prea se mai cauta asa ceva ( la noi, cel putin ).

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

[url=http://www.flickr.com/photos/Giulia_20[/url]

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Si eu o cumpar si o consider utila. Are indicatii si modele pentru toate categoriile de lucru de mana. Chiar daca nu ma pricep la toate, imi place sa invat (acum, de exemplu, imi bat capul cu croitoria ). Pentru cine e fan "mesterit" precis gaseste ceva de facut de acolo....

Dory232002 - multumim pt. link. Interesante modelele!

Eu tocmai mi-am terminat poncho-ul. Luni sper sa apar si cu poze, desi nu mi-a iesit chiar cum as fi vrut... Mi-am amintit de niste vestute lucrate dupa indicatii din rev. mai sus amintita, o sa le pozez si pe ele.
Guguluff - n-am uitat de tine, o sa pozez si caciula si fularul, dar cred ca o sa fii cam dezamagita...
Ma pregatesc sa fac o bluzita pt un bebe ce se va naste la primavara si nu prea stiu cum sa fac, dar ma hotarasc eu zilele astea!

Spor la treaba!

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

quote:
Originally posted by pisimuky

Da, Dory, eu o cumpar regulat. E foarte buna, gasesti multe modele pentru tricotat, cusut ( punct in cruce ), croseta, tot felul... Are foarte multe diagrame, super dragute. Apare tot la trei luni ( ultima aparitie : octombrie-decembrie 2007 ). Mai cauta la standurile cu ziare, precis o sa o gasesti, nu prea se mai cauta asa ceva ( la noi, cel putin ).

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

[url=http://www.flickr.com/photos/Giulia_20[/url]

Good things last forever.



Merci mult pt. info., am sa o caut la chioscurile de ziare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Dati-mi o idee, va rog!
As vrea sa-mi fac o vesta mai eleganta (daca pot sa spun asa despre veste). As purta-o cu o camasa sau cu o bluza tip helanca. Detalii: am un fir buclat, si eu sunt la categoria "numere mari", asa ca nu orice imi sta bine...
Daca aveti vreun model sa mi-l impartasiti si mie, raman datoare.

PS. Oricum am ramas datoare cu niste poze, de care n-am uitat, dar nu am timp efectiv...

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

In sfarsit am reusit sa fac poze...
Caciulite copii
Caciuli tati
Caciula roz pt. mine
Set caciula + fular pt. mine
Detaliu fular(inclusiv franjuri)
Poncho

Caciulile le fac de obicei crosetate, simple. Cea roz este crosetata cu model diamant, restul sunt cu piciorus dublu. Caciulita colorata, cu urechi (de care sunt 2 de fapt, dar am pozat numai una) este tricotata.

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Frumoase creatiile tale. Eu, dintr-un pulovaras bej, care i-a ramas mic copilului, ii tricotez mamei mele o vesta, cu buzunare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Spor la tricotat! Si sa ne arati si noua rezultatul!
Eu am inceput o bluzita din fir sintetic cu un om de zapada facut din lana Angora (cel putin asa scrie pe eticheta firului). Termin "bucata" si-l bag repede la spalat, sa vad daca nu se strange.
Nu stie nimeni un model de vesta mai acatarii?! Numai un model imi trebuie, chiar si cusut, ca apoi ma descurc eu... (nici la bucatarie nu urmez reteta intocmai )

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Kitty, e misto setul de dama, chiar imi place mult fularul. Pacat ca maica-mea nu croseteaza, doar tricoteza si eu n-am rabdare. Si caciulita cu litere... esti tare indemanatica. Bravo!!!

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Alina, sa stii ca sunt si modele tricotate care pot sa iasa asa "aerate". Si cu cat sunt mai mari acele, cu atat mai rar iese tricotul. Iar modelul de caciula depinde si de material. Eu am preferat un model simplu pt. ca era firul buclat.
Uite aici niste modele de caciuli, cu tot cu explicatii (in engleza):
www.knittingonthenet.com/hats.htm" target="_blank">http://www.knittingonthenet.com/hats.htm Unele au si poze, trebuie sa intri pe fiecare link.
Vezi si aici: www.straw.com/cpy/free_hat_pattern-index.html" target="_blank">http://www.straw.com/cpy/free_hat_pattern-index.html
Aici sunt mai multe poze: www.knittinghelp.com/patterns/free-knitting-patterns-adult-hats" target="_blank">http://www.knittinghelp.com/patterns/free-knitting-patterns-adult-hats
Poate gasesti ceva util din toate astea.

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_edi spune:

Am si eu o intrebare la cine se pricepe: Am incercat sa "culeg" ochiurile pentru maneca unei bluzite, dupa ce am unit fata si spatele. Mi-a iesit sau prea stransa (ochiurile de margine corespunzand la 2 randuri) fie prea larga (daca am inmultit sa am cate randuri, atatea ochiuri). Ceva nu fac bine. Cum se procedeaza de fapt?



Nu stiu daca te mai intereseaza raspunsul, eu tocmai am tricotat baietelului meu o vesta si marginile (de la mineci si la git) le-am facut dupa metoda descrisa de tine, am "cules" ochiurile. Eu am inmultit cite un ochi tot dupa doua ochiuri "culese" (un ochi "cules" corespunzind la 2 rinduri), si mi-a iesit perfect. Daca nu ai inteles revin.

Fetelor, nu am avut timp sa rasfoiesc toate paginile pina acum, nu stiu daca a mai facut cineva, m-ar interesa si pe mine un model de rochita, fetita mea are aproape un an jumate. I-am facut una rosie pentru Craciun (si palarioara!), dar mi-a fost "pofta" de un roz, nu m-am putut abtine sa nu cumpar materialul si acum caut un model de tricotat. Daca are cineva, v-as ruga sa puneti o poza.

Adi

Mergi la inceput