Dezavantajele epiziotomiei

Dezavantajele epiziotomiei | Autor: mira_m

Link direct la acest mesaj

Am o prietena care mai are putin si isi va tine puiutul in brate. Vrea sa nasca natural, insa a tot auzit ca epiziotomia are o gramada de dezavantaje pe termen lung. Cum eu am nascut prin cezariana, nu am putut-o lamuri prea bine.
Asa ca va rugam pe voi, cele care ati trecut printr-o asemenea esperienta, sa ne spuneti mai multe despre epiziotomie, prin prisma experientei.
Se poate renunta la ea in Romania sau se face oricum!

Mira si fetita dulcika

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

mie mi s-a facut de 2 ori, nu am vaut probleme, doar atat, ca e sensibil acolo cand se schimba vremea.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

In afara de faptul ca a fost o taietura acolo care s-a vindecat dupa nastere (destul de usor) cam in 3 saptamani eu nu am simtit nici un dezavantaj. Nici macar cu sensibilitate nu am ramas.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Sunteti norocoase ca va simtiti bine, insa am inteles ca aceasta taietura, aparent nevinovata, comporta destule riscuri. Din cate am auzit, in strainatate nici nu se mai practica!
Bineinteles ca nu e obligatoriu ca la toata lumea sa fie rau, dar am vazut si de cazuri, care, chiar au avut de suferit de pe urma acestui tip de taietura!

Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La mine nu este senseibil nici macar la schimbarile vremii. Chiar ma gandeam zilele trecute ca ma nu ma simt cu nimic schimbata fata de perioada de dinaintea nasterii. Sunt la fel ca inainte.
Ce efecte negative pe termen lung ai auzit tu ca pot fi?

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Chiar voiam sa abordez un subiect de genul acesta, cu accentul pus pe cum influenteaza epiziotomia viata sexuala. Am cateva prietene care au nascut normal si care mi-au marturisit ca epiziotomia le-a schimbat complet viata, in sensul in care fie a disparut placerea in timpul sexului, fie au dureri, fie au facut infectii, fie in timp probleme de incontinenta urinara.

Pe mine chestia asta ma terorizeaza. Jur ca m0ai degraba mi-as taia o mana sau un picior decat sa-mi tai ...... . Ideea de a ramane cu sechele, cu sensibilitate in zona cea mai importanta de pe corp ma ingrozeste, mai ales ca am o viata sexuala foaaaaarte activa.

De multe ori am citit articole in care medici care vb despre epiziotomie spun asa :" daca epiziotomia este facuta cu atentie si cu mare arta, ....." Pai de ce apare acest DACA? Daca e o operatiune de rutina, de ce trebuie sa apara un daca? Pe mine acest daca ma inspaimanta si probabil pe multe dintre mamicile care au ales cezariana. E drept ca fiecare corp e unic si fiecare suporta intr-un fel sau altul aceasta interventie, dar tocmai pentru ca e o operatiune de rutine... nu ar trebui sa existe un DACA. Mi se pare ca la noi se face din lene, sa nu se chinuie medicul, sa nu se chinuie prea mult mamica, din cauza de lipsa de medicatie pentru dilatare... nu stiu. E drept ca e mai avantajos sa ti se faca epiziotomie decat sa te rupi, insa am senzatia ca epiziotomia e din oficiu prin spitalele romanesti. Rare mamicile care nasc natural si nu sunt taiate.
Eu am vazut o astfel de epiziotomie. Infectata. Era sa lesin. Taietura era pe lateral , spre picior si nu spre anus. Femeia a fost externata a doua zi dupa ce a nascut ( prefer sa nu spun la ce medic a fost), si a stat in fund in masina 200 de km pana acasa. Drept urmare a facut infectie. Nu cred ca va doriti sa vedeti carne vie supurand si femeia sa nu mai poata sta in fund in nici un fel. PLus ca s-a vindecat f urat, dar a ramas cu o cicatrice urata si cu o mare sensibilitate. De sex nici nu mai e vorba, caci o doare ingrozitor.

cami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

Pai poti sa o eviti, dar asumandu-ti riscul ca te faci zdrente, ca sa zic asa. Crezi ca se vindeca mai usor ?
In ceea ce ma priveste, in afara de faptul ca m-am vindecat mai greu (dar asta mi-e felul) nu am avut nici un fel de urmari. Nici nu se mai vede/simte.
Chiar asa,ce urmari - mai mari ca la cezariana, unde te taie de la piele pana la uter - ai auzit tu ca pot fi. Sa stiu, sa fiu pregatita.

Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;
spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axia spune:

quote:
Originally posted by cami30

Eu am vazut o astfel de epiziotomie. Infectata. Era sa lesin. Taietura era pe lateral , spre picior si nu spre anus. Femeia a fost externata a doua zi dupa ce a nascut ( prefer sa nu spun la ce medic a fost), si a stat in fund in masina 200 de km pana acasa. Drept urmare a facut infectie. Nu cred ca va doriti sa vedeti carne vie supurand si femeia sa nu mai poata sta in fund in nici un fel. PLus ca s-a vindecat f urat, dar a ramas cu o cicatrice urata si cu o mare sensibilitate. De sex nici nu mai e vorba, caci o doare ingrozitor.

cami




Primul lucru pe care ti-l spune moasa, ca sa nu mai zic de doctor este sa nu stai in fund, ci pe o parte. Dar cum Dumnezeu a reusit sa stea mama draga ca eu nu puteam fizic sa stau de durere, mai ales pana mi-a scos firele, ceea ce s-a intamplat dupa 4 zile.


Andreea, mama lu' Tiberiu
Micul Print
Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;
spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuminitaB spune:

Posed 2 la activ si nu am nici o urmare. Viata sexuala la fel ca si inainte, nu s-a diminuat placerea, nu ma doare, nu am facut infectie, s-au vindecat in cam 3-4 saptamini, am reinceput activitatea sexuala la 6 saptamini dupa nasteri.
Deci, parerea mea e ca e ok. Acu depinde si ce noroc ai, cu cine nasti, cum te taie, cum te coase, etc.

LuminitaB
mami lui Tudor 2.12.2004 si a lui Cri 24.12.1998

Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul.

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Mie mi s-a explicat cu argumente serioase de ce se practica epiziotomia astfel incat am ajuns sa insist eu sa se faca epiziotomie......

Pentru ca, in momentul nasterii, se poate produce o ruptura care nu se va vindeca la fel de usor ca epiziotomia, nici nu va putea fi cusuta la fel de bine ca epiziotomia. Eu chiar am o cunostintza care a nascut fara epiziotomie un bb destul de mic (sub 3 kg) si s-a rupt iar la un control, la 2 ani dupa nastere, medicul i-a recomandat sa refaca acea cusatura peste cativa ani.

Eu cred ca as putea trece mai usor peste dezavantajele epiziotomiei decat peste urmarile unei nasteri naturale cu rupturi.

Este foarte posibil sa nasti foarte usor si fara rupturi si fara epiziotomie dar cred ca corpul ar trebui pregatit putin pentru asta. Eu am avut cerclaj si toata sarcina am evitat sa fac efort desi mi-as fi dorit sa merg la cursurile de gimanstica pentru gravide. Inainte de nastere eram in stare sa-i spun dr.-lui sa-mi faca orice sa-l scoata pe bb ca eu nu ma simteam capabila sa fac ceva in sensul asta.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:


quote:
Originally posted by cami30

Eu am vazut o astfel de epiziotomie. Infectata. Era sa lesin. Taietura era pe lateral , spre picior si nu spre anus. Femeia a fost externata a doua zi dupa ce a nascut ( prefer sa nu spun la ce medic a fost), si a stat in fund in masina 200 de km pana acasa. Drept urmare a facut infectie. Nu cred ca va doriti sa vedeti carne vie supurand si femeia sa nu mai poata sta in fund in nici un fel. PLus ca s-a vindecat f urat, dar a ramas cu o cicatrice urata si cu o mare sensibilitate. De sex nici nu mai e vorba, caci o doare ingrozitor.

cami



Asa si trebuie sa fie, spre picior, si nu spre anus, in lateral. Daca e spre anus e mai nasol.

Nu stim de ce a facut infectie: poate nu a respectat intru totul regulile de igiena. Orice rana trebuie spalata, dezinfectata, tinuta la aer ca sa se vindece.

Mergi la inceput