Sezatoarea canadiana (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Crinuta, e foarte foarte posibil sa se vada si din Montreal (eu am vazut-o de mai multe ori, dar si-n nord), in ciuda poluarii de lumina.
Este extraordinara si cine a mai vazut-o stie ca nu se prea poate descrie in cuvinte.

Singura "problema" este ca se poate sa apara dintr-o data, sa dureze cateva minute si apoi sa se "deplaseze". Nu se poate prezice prea mult, ori ai noroc , ori multa rabdare si asteptare, cu ochii la stele
Si eu voi fi de garda, pana mi se vor inchide pleoapele de somn . Bine ca s-a mai incalzit afara!

Bafta multa!

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

www.spaceweather.com/aurora/gallery_01aug05.htm" target="_blank">Poze de ieri. Sa speram ca va urma partea a doua la noapte.


Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

quote:
Originally posted by Bubbles

www.spaceweather.com/aurora/gallery_01aug05.htm" target="_blank">Poze de ieri. Sa speram ca va urma partea a doua la noapte.


Bianca




Bianca
Wow, maiculita mea, or fi adevarate?..

cea mai spectaculoasa mi se pare cea din Australia, am senzatia ca ma duc in sus cand ma uit la ea.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Bubbles multumesc mult de raspuns. Ii spun acum ce ai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Bubbles, da la ce ora a noptii putem vedea asa o minune ? Plizzzzzzzz

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Acuma citii si comentariile la poze, cica spre dimineata se vede, apare.....deci tre sa-mi pun ceasul sa sune.

BTW cu pusul ceasului sa sune dimineata, faza la noi intr-o dimineata.
Ma trezesc eu intr-o dimineata pe la 7 si zece rapid, trag si de sot sa se scoale, si il intreb pe barbat, de ce n-a sunat ceasul pe la 7 fara 10, ca de regula barbatu le pune la sunat si de cele mai multe ori pune tel. mobil sa sune, si el imi zice, a sunat,

pai eu n-am auzit nimic, ii zic, da el cica pai cum, a sunat telefonul si l-am inchis eu repede ca sa mai dormi tu putin, (eu plec mai tarziu de acasa) si eu intreb, da? si cine era?


Loma

Phoebe din Friends.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Laura, Loma,
asa se zice, ca dimineata pe la 4 - 5 ar fi cel mai bine, dar eu nu reusesc sa ma trezesc atunci, in conditiile in care ma culc tarziu.

Pana acum s-a intamplat sa vad numai serile, o data pe la 10 si ceva, altadata dupa miezul noptii; in general in intervalul 10 p.m. - 1 a.m..

Dar nu e regula... personal prefer sa stau seara, pentru ca dimineata imi este clar ca nu as avea rabdarea sa privesc cerul, cand stiu ca pe la 6 incep sa ma pregatesc sa plec la serviciu.

Loma -- sunt adevarate...

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Loma

No, si eu am o intamplare similara, cu mine adormita, intr-o dupa-amiaza, pe cand locuiam la parinti. Mama trebuia sa se intoarca de la serviciu, si am adormit cu grija ca trebuie sa aud cand suna la usa, sa-i deschid.
Insa a tarait telefonul, m-am trezit buimaca si am sarit direct spre usa de la intrare, am traversat in goana holul, am deschis usa si am ramas pironita Desigur, tocmai urca un vecin care-a pufnit in ras cand a vazut ce figura aveam M-am intors in pat inca nelamurita...

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Vai mai Loma m-ai facut sa rad cu lacrimi. Si-ai aflat cine l-a sunat pana la urma ...
Nu-i vorba ca si intamplarea ta Bubbles a fost buna ... ce-o fi crezut vecinul.
Cat depre aurora boreala ... Doamne Ajuta! sa ma trezesc la ore nepotrivite ca poate vad si eu ceva.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Cumnatul meu (mai mic decat mine cu cativa ani ) ii facea niste faze soacra-mii de lesinam de ras,.... o data s-a sunat singur de pe mobil pe fix (fix care era din ala pe radio, fara fir) dupa care "raspundea" fictiv la telecomanda TV pe care i-o plasa repede maica-sii zicand : Mama, pe tine te cauta cineva la telefon. (maica-sa nefiind la zi cu tehnologia, confunda fixul fara fir cu telecomanda TV. Am lesinat de ras cand a vorbit vreo 30 secunde in telecomanda : alo, alo, cine este acolo ? Mai vorbea si bulgareste, ca sa fie tabloul complet : alo, coi e tam ? .

Cupilu' minune mare

Mergi la inceput