Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Da, unii copii au multa rabdare in biserica.
Irina, adica sint doua feluri de suturi in fund pe care le poti primi ? Unul ca sa mergi inainte (pentru cel deja credincios) si altul ca sa schimbi directia (pentru cel cu credinta adormita) ?
Inca incerc sa inteleg problema asta a raului, stiu ca am discutat-o mai demult. Cred ca unii dintre preotii care incearca sa o explice o dau mai mult in bara, m-ar lamuri mai mult o explicatie fara coarne si coada. Adica, poti sa-i dai raului un chip dar pentru mine e mai greu de luptat cu el in felul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Cred ca in lupta noastra cu raul, conteaza mai mult armele pe care le avem ca s-o facem. Adica, daca ma duc cu mana goala la lupta, o sa ma inspaimante urletele lui, figura lui si metodele de a ma birui. Dar daca imi iau un scut, o sabie eventual si binecuvantarea de la pretul cetatii , ma duc cu inima usoara si nimic nu ma mai inspaimanta, dimpotriva, abia astept sa tai capul balaurului si sa-l inving.
Eu cred ca mai intai trebuie sa punem inceput bun luptei noastre, sa ne curatim, sa avem rugaciunea pe buze, increderea ca Maica Domnului si sfintii ne protejeaza, si apoi poate sa apara orice dihanie ca okii nostrii lumesti vor fi tinuti si lupta inegala
Mi-a placut o vorba a unei credincioase, spunea ca atunci cand o chema pe Maica Domnului in ajutor, pana si iadul se cutremura si se infioara la auzul numelui Ei. Are o putere si o dragoste covarsitoare, nimeni din cei care alearga la tine, nu iese rusinat, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, ci cerand dar bun, primeste daruirea catre cererea cea de folos.


Am botezat si noi ieri o fetita, si tare frumoasa a fost slujba, m-a emotionat atat de tare ca aproape am dat in lacrimi. Si cuvintele pline de inteles, totul parea atat de strict si de clar, o slujba care te tine conectat de la inceput, pana la sfarsit.
Si apropo de predica parintelui Visarion, de ispitele pe care ni le intinde vrajmasul, ziua de ieri am incheiat-o la Spitalul Grigore Alexandrescu, cu diagnosticul "fisura de tibie". Olguta va trebui sa suporte o cizmulita de gips timp de 3 saptamani. Ce lupta mare pentru sufletele oamenilor, si noi nici nu ne dam seama.

Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Scarmanus nu te mai intimida,mama,ca aici oricine e binevenit!Te asteptam sa intervii mai des in discutii Amu din cate am mai citit eu,Sfintii Parinti spun ca raul nu are nici definitie,nici cauza si nu este ceva natural,ci reprezinta o abatere,o cadere,de la adevarata fiinta si esenta,cea a binelui.Raul este lipsa binelui.El nu isi are originea ,nu izvoraste de la ingerii rai(diavoli),caci ei au devenit rai prin cadere.Raul,in diversele sale manifestari(suferinta,boli,moarte) reprezinta un exercitiu moral pentru om,el este ingaduit ca noi sa avem posibilitatea de a ne exercita libertatea de alegere.Originea raului nu este Dumnezeu,nici diavolul,nici lumea,ci vointa omului,alegerea sa lipsita de dreapta socotinta.Cum s-ar zice,in orisice facem,noi avem ultimul cuvant.
Adriana ,sa va traiasca finuta!
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/
http://romark.ro/ortodox/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Adriana, la copii fisura asta se mai cheama si "fractura in lemn verde" si tot asa se si vindeca, adica fara urmari.
Irina C, adica diavolul e doar un pacatos mai mare ? Atunci de unde vine puterea lui asupra omului ? Care e sursa ispitei ? Adam a fost perfect ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by amuletaIrina C, adica diavolul e doar un pacatos mai mare ? Atunci de unde vine puterea lui asupra omului ? Care e sursa ispitei ? Adam a fost perfect ?
cam asa ceva,numai ca e un pacatos care nu mai are posibilitatea pocaintei.Pentru ingerii cazuti nu mai exista posibilitatea mantuirii,deoarece ei nu se mai pot pocai,asa cum nici oamenii nu se mai pot pocai dupa moarte.Atat diavolul,cat si omul ,sunt rai din propria lor libertate.Avand vointa libera,puteau sa ramana langa Dumnezeu sau sa se indeparteze de El.
Despre ispita,iata ce spune Sf. Scriptura:
"12. Fericit este bărbatul care rabdă ispita, căci lămurit făcându-se va lua cununa vieții, pe care a făgăduit-o Dumnezeu celor ce Îl iubesc pe El.
13. Nimeni să nu zică, atunci când este ispitit: De la Dumnezeu sunt ispitit, pentru că Dumnezeu nu este ispitit de rele și El însuși nu ispitește pe nimeni.
14. Ci fiecare este ispitit când este tras și momit de însăși pofta sa.
15. Apoi pofta, zămislind, naște păcat, iar păcatul, odată săvârșit, aduce moartea"(Iacov 1:12-15)"Deci una din sursele ispitei este propria noastra fire cazuta.Sfintii Parinti spun ca ispitele ne vin de la diavol,de la lume si de firea noastra.Sf. Isaac Sirul spune ca diavolul are putere de ispitire numai asupra cui ingaduie Dumnezeu,si ispiteste doar pe masura puterii celor ispititi,nu dupa pofta lui.
Sf. Maxim Marturisitorul spune ca urmatoarele sunt motivele ispitelor:
1)pentru ca omul,prin incercare,sa dobandeasca puterea de a deosebi virtutea de pacat
2)pentru ca dobandind virtutea prin lupta,sa o aiba sigura si nestramutata
3)pentru ca,inaintand in donbandirea si lucrarea virtutii,sa dobandeasca si smerita cugetare
4)pentru ca,din experienta ispitelor,sa uram pacatele pe care ele le declanseaza
5)pentru ca,odata ajunsi la nepatimire(biruinta asupra pacatului),inca din faza de ispita sa ne amintim de slabiciunea noastra si de puterea lui Dumnezeu.
Despre Adam,Parintii BIsericii spun ca "era impodobit cu minte sanatoasa,inima curata si vointa libera.El nu era insa desavarsit,fiindca desavarsirea se castiga prin incercare si deprindere.Ea consta in curatia pastrata prin impreuna-lucrarea chipului(adica omul) cu harul."Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/
http://romark.ro/ortodox/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Doamne ajuta fete dragi!

Irina.c. multumesc de urari ,la fel va doresc si voua si tuturor fetelor.
Multumesc si pentru cuvintele si invataturile pe care neobosita le postezi.

Fetelor azi e zi de post, zi de tristete si de reculegere caci azi a fost omorat cel mai mare om nascut din femeie, sfantul intre sfinti , Sf. Ioan Botezatorul. Sa ne aducem aminte de viata lui in asceza, de curatenia lui , dar mai ales de lupta lui neobosita impotriva pacatului . Ce bine ar fi sa mai fie si azi un Ioan Botezatorul pe pamant! Sa ne amintim si de smerenia lui care a zis , referindu-se la Domnul Hristos: "Acela trebuie sa creasca si eu sa ma micsorez".

Vreau sa va spun si eu un cuvant de la parintele Arsenie Boca:

"Dumnezeu nu trimite soli pentru a lingusi pe pacatosi , soli de pace ca sa-i legene pe oamenii rai intr-o siguranta de pace cu Dumnezeu . El pune poveri grele pe constiinta facatorului de rele, si-i strapunge sufletul cu sagetile remuscarilor. Trimisii lui Dumnezeu aduc la cunostinta pacatosului judecatile Lui ingrozitoare , ca sa adanceasca simtul starii lui nevoiase, ca sa le scoata din adancul inimii strigatul"Ce sa facem ca sa ne mantuim?" Atunci mana care ti-a umilit fruntea pana in tarana, ridica pe cel pocait si glasul care a mustrat pacatul si a facut de rusine ingamfarea si ambitia intreaba cu cea mai duioasa iubire "Ce doresti sa fac pentru tine?"


"Pomenirea dreptului cu laude iar tie destul iti este marturia Domnului, Mergatorule inainte"

O zi binecuvantata!

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 9 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Scarmanus,bine ai venit.Stai te rog printre noi.
Adriana,sa fie sanatos copilutul botezat de tine,sanatate Olgutei.
Amu se zice ca smerenia este cea care face diferenta intre noi si aia rai.Ca si ala rau il iubeste pe Dumnezeu,se teme de El ca si noi..dar nu se poate smeri.Daca s-ar smeri Dumnezeu i-ar primi inapoi(ingerii cazuti)..dar ei nu pot.
Sa ne imaginam ce pacat mare este mandria si neascultarea si cate alte blestematii ne aduce noua cand o urmam.

Ce se spune in popor despre aceasta zi:
'• Sf. Ioan de Toamna (Sf. Ioan cap taiat) aduce cu sine o seama de interdictii asupra taiatului fructelor si legumelor ce au forma rotunda, sau alimentelor ce amintesc de sangele varsat.
• Crucea mica este rea de friguri, caci atunci de regula incep frigurile a prinde pe oameni
• “Sf. Ion taie capul pe curechi”; “Irod i-a taiat capul pe curechi”. De aceea se posteste, nu se mananca poama rosie si curechi ros, nici fiertura. Unii mananca numai struguri sau ajuneaza. Nu se mananca din blid sau tipsie. Oamenii impart mere, pere, castraveti.
• In aceasta zi nu se taie nimic cu cutitul, ci totul se rupe cu mana; nu se mananca varza, caci Sfantului Ioan de sapte ori i-au taiat capul pe varza si iar a inviat. Nu e bines a se manance fructe rotunde, care seamana cu un cap (mere, pere, nuci, capatani de usturoi) sau cu o cruce (nuci, pepene), nu se bea vin rosu, nu se mananca fructe sau legume rosii.
• Inceperea postului negru, numit si sec, de la cruce pana la cruce (Inaltarea Crucii, 14 septembrie). O datina dintre cele mai latite si uzitate la poporul roman este tinerea postului negru, si asta in rastimpul de la Taierea capului Sfantului Ioan, 29 august, pana la Inaltarea Sfintei Cruci, 14 septembrie. Prin acest post postitorii isi mantuiesc sufletul de cele mai grele pacate facute in viata, precum: furturi cu ucideri, cauza ramanerii familiei fara capatai si aprinderi.De mai multe si mai adese ori insa se posteste de parinti, pentru vorbele urate si grele vorbite in ceasuri necurate,in manie si furie contra copiilor. Acest post se tine cu mancarea in fiecare zi a unei pogaci (turte) de grau sau turte de malai, coapta in spuza (pe carbuni), pe care singur pacatosul sau cel ce posteste trebuie sa o faca si sa o coaca si iarasi numai el sa o atinga. Nu e apoi permis sa o taie, ci totdeauna, mancand, sa o franga, pastrandu-se restul ramas de la mancare jos, pe pamant, sub icoana sfanta si, daca se poate, sa fie icoana Preacuratei. La pacate mai usoare se pot manca si poame. Asemenea este oprita dormirea pe asternut ridicat (in pat), ci pe pamant si, de se poate, fara asternut, numai la capatai o perina umpluta cu paie de grau si neacoperit cu nimic. La sfarsitul postului, mergand la biserica, duce pomana menita celui care posteste: colac, struguri, untdelemn, o chita de flori in al carei mijloc este o lumanare de ceara curata si facuta de femeie iertata ori de fata fecioara.
• Postul se tine pentru boli, mai ales pentru friguri
• Sa nu se taie pepeni verzi, ca e rau de friguri
• In ziua in care cade crucea mica nu este bun de semanat nici o bucata '
Text luat din :http://www.traditii.ro/.

Irina Claudia,frumoase cuvintele parintelui Arsenie.

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Dragele mele am nevoie de ajutorul vostru,va rog.
Cat costa abonamentul pe o jumatate de an la revista Lumea credintei si unde se pot face abonamentele?Este vorba de adresa in Romania.
Multumesc din suflet.Eu va doresc o zi senina ,cu inima plina de dragostea lui Dumnezeu si iertati-ma de va gresesc mereu.
Suntem la sfarsitul anului bisericesc ,deci putem face bilanturi ,rugaciuni cu ce trebuia facut si nu am reusit,cu ce nu trebuia si am facut si sa nu facem,rugaciuni de inima curata si buna ,rugaciuni de multumire,de sanatate de cerere unui an mai bun care incepe joi(1septembrie) asa cum desigur stiti.Toate cate credeti de cuviinta.


(Ana,trimite-mi o adresa de email pe PM te rog ...cind ai timp..am sa-ti trimit ceva)

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Joanna, uite site-ul lor www.lumeacredintei.ro
Eu nu am gasit insa acolo adresa de abonament, asa ca o scriu aici:
Str. Armeneasca 13, sector 2, Bucuresti, 021042
Abonamentul pe 6 luni e de 170.000 lei.



Adriana, mamica lui Codrin si aOlgutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Adriana,multumesc frumos.Nici eu nu gasisem nici o adresa in site si de aceea v-am intrebat.Spune-mi also cum se procedeaza te rog ca nu am idee..aici dau cardul,prin email,nr de telefon.. da acasa..trimit cec cu suma la adresa sau cum..lumineaza-ma te rog caci trebuie sa-l rog pe fratele meu sa faca asta.
Multumesc inca odata.
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput