Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by bagoiuApropos de TV, am un prieten care a scris o carte de o mie de pagini despre influenta TV asupra creierului, psihicului si sufletului uman, cu precadere asupra copilului. Sunt lucruri cutremuratoare. Cartea e in curs de aparitie. Adita, tu stii despre ce e vorba.Irina & trupaCeea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

Irina,foarte interesant,cam pe cand trebuie sa apara?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Irina, da am citit ideile scrise de tine. Totul e ok pana la contraceptie...unde se apune clar ca orice metoda s-ar folosi, este impotriva firii. Chiar si metoda calendarului, care este tot o fentare a naturii si afecteaza relatia de cuplu...chiar ca e o problema contraceptia asta !! dpdv crestin ma refer.

La multi ani fetelor !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by star33

Irina, da am citit ideile scrise de tine. Totul e ok pana la contraceptie...unde se apune clar ca orice metoda s-ar folosi, este impotriva firii. Chiar si metoda calendarului, care este tot o fentare a naturii si afecteaza relatia de cuplu...chiar ca e o problema contraceptia asta !! dpdv crestin ma refer.La multi ani fetelor !!

Nicol,cum zice insusi autorul"Greu este cuvantul acesta,cine poate sa il asculte?".Faptul ca stim de ce nu ne ajuta intotdeauna.In orice caz,aici e o problema care nu tine numai de barbat,sau numai de femeie,ci de amandoi si de relatia fiecaruia cu Dumnezeu si cu Biserica.Fiindca aceste lucruri necesita indrumarea duhovnicului.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Ma chinuie mania, dar tare de tot. O stapinesc daca tac dar tot se cuibareste in minte. Mania si judecarea aproapelui vin din lipsa de smerenie, asa zice Siluan Atonitul. Am inceput sa-i citesc cartea pe avion (si stateam si linga usa de la closet, frate !) si tare frumos mai zice, un rus cu doua clase si un munte de iubire si intelepciune. Mi-a lamurit cumva si problema cu Sfintul Duh, care el zice ca vine la smerenie si pleaca de la tine, cind te mindresti. Are si vorba aia frumoasa "tine mintea in iad si nu deznadajdui".
Si unde citeam cu nesat vorbele lui, ma si vedeam prinzindu-l pe Dumnezeu de picior si cind ma dau jos din avion, vad ca nu ma asteapta nimeni. sun la barbat, era bine-mersi la lucru si spune ca el a crezut ca o sa iau un taxi pina acasa ! Si-s numa vreo patruzeci de kilometri. Pina la urma vine si el la aeroport, eu calma si draguta si pe drum zice ca X a zis despre mine ca "l-am nedreptatit de niste bani, ca n-am platit cit ne invoisem...."si adica i s-a plins soacrei mele, printr-un cunoscut, nu direct. Ei, eu spun ca aia de se smereste in fata soacrei, merge direct in imparatia lui Dumnezeu. Azi m-am calmat, dar ieri saracul barbat a avut parte de ceva "smerenie" de la mine, of, acum imi pare rau asa ca iar o iau de la zero insa cu entuziasm. O zi buna "tutulor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Amu, bine ai revenit pe forum

quote:
Ei, eu spun ca aia de se smereste in fata soacrei, merge direct in imparatia lui Dumnezeu.


Bine zici, asta pentru mine e o piatraaaaaaa.. mama Doamne
Cum sa ne smerim dragelor, in fata soacrelor?
teoria o stiu si eu, da cand e cu pusu'n practica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Amuletabine ai revenit!Ne era dor de tine .
De treaba cu mania sufar si eu si am observat ca cel mai rau ma chinuie in zilele de post,nu stiu cum se face ca atunci parca toti ma enerveaza si imi sare mustarul din nimic.Parintele meu zice ca asta vine din lipsa de iubire,ca daca as iubi,orice mi-ar zice ceilalti mi s-ar parea fleacuri si nu m-as mania.Si mandria-nu mai zic...Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by adriana

Amu, bine ai revenit pe forum
quote:
Ei, eu spun ca aia de se smereste in fata soacrei, merge direct in imparatia lui Dumnezeu.
Bine zici, asta pentru mine e o piatraaaaaaa.. mama Doamne
Cum sa ne smerim dragelor, in fata soacrelor?
teoria o stiu si eu, da cand e cu pusu'n practica


He,he eu ma inteleg super cu soacra,ea la Bacau,eu la Bucuresti,mai vorbim din cand in cand la telefon.Dar chiar si daca n-ar fi asa,cred ca m-as intelege,fiindca e genul de femeie discreta,care isi vede de ale ei.Daca ne poate ajuta cu ceva-o face,daca nu,nu se baga,nu comenteaza,nu ne da sfaturi pe care nu i le-am cerut.Ah,ce comoara de soacra am,multumesc lui Dumnezeu!Cum sa ne smerim in fata soacrelor?Mey,ce intrebare,nu sunt destule sfaturi bune in "Soacra cu trei nurori"?Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

quote:
Mey,ce intrebare,nu sunt destule sfaturi bune in "Soacra cu trei nurori"?



Iaca... as da si eu sfaturi despre bunici blande si smerite, dar sunt prea amarata cu soacra..

cat despre sfatul tau ..hehe.. cre'ca ccc Creanga era cam dus cu pluta... si nedus la biserica

Pe bune, m-am uitat la o caseta cu Amintiri din copilarie, si imi venea sa-l strang de gat pe Nica, acum mi-ai adus aminte si de Soacra cu trei nurori, de Capra cu trei iezi(si sangele imprastiat pe pereti), de Povestea p#lei si cred ca o sa-l scot si pe Creanga acu din literatura obligatorie a cupilului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

De zapacita ce sutn am uitat de Adriane.

LA MULTI ANI ADITA si ADRIANA !!!!

Deci se pare ca de desene nu putem scapa. Ioana e prusi simplu obsedata de Alba ca Zapada si de Pinocchio, le-a vazut de sute de ori.
Problema e la ea ca imita nu numai personajele pozitive ci si pe cele negative, de ex. mama vitrega. Numai ce o aud intr-o zi ridicand
mana : Silence!!!
Eu am redus la odata pe saptamana, ajunge. In rest alte activitati ca iesitul pe afara si daca nu colorat, desenat , citit, puzzle, jucat cu papusile..etc

Irina cum se numeste cartea cu televizorul? O avem pe Internet undeva?

Intru si eu in clubul "manioaselor" intr-un timp eram rau de tot ..
acum incerc prin autocontrol sa gandesc inca odata inainte de a spune ceva groaznic. Mai merge si cu "Doamne Iisuse..."
Mai rau e cu judecarea aproapelui , cum scapam de asta? Si cum ajungem sa-l consideram pe aproapele mai bun decat noi? Ca sa nu zic ca de fapt trebuei sa vedem chipul lui Dumnezeu in fiecare si atunci ura dispare cu totul...ehei..e greu...

M-ati pus pe ganduri cu discutia despre sexualitate...totusi raman
si eu la ideea consultarii cu duhovnicul. Iar daca si sotii sunt pe aceeasi lungime de unda totul merge struna.

Irina










POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 9 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daro26 spune:

Buna fetelor!

"La multi ani", Adita si Adriana, sanatate si toate cele bune!
E impresionanata iubirea si puterea de jertfa a sfintilor de astazi, Adrian si Natalia! Sa va ocroteasca cu rugaciunile lor! De prima data de cand am citit istorisirea vietii lor, m-a miscat capacitatea lor de a se darui lui Hristos si ma gandeam... ce am face noi astazi daca am fi pusi in situatia lor? La numai opt luni de la casatorie isi jertfesc (in aparenta) iubirea lor pamanteasca. Asa pare in ochii lumii. Dar ei regasesc dincolo iubirea lor curatita, marturisind pe Cel ce este Iubire. Desi doar Sf. Adrian a murit ca mucenic, si Sf. Natalia poate fi considerata mucenita prin chinurile sufletesti indurate in timpul patimirii sotului ei si dupa aceea. Iertati-ma, cred ca stiti mai bine decat mine viata lor. Eu am (re)citit-o dupa castorie si m-a impresionat, poate si pentru mi-a ridicat unele intrebari cu privire la intaietatea pe care o dam (daca o dam?) iubirii lui Dumnezeu in viata noastra.

Intr-o carte, "Casatoria, cale spre sfintenie" (nu stiu autorul)sunt adunate istorisiri ale vietilor sfintilor casatoriti, ati dat de ea?

Nu prea am mai scris, da' stau cu ochii pe voisi invat din toate!
Va pupicesc si va urez toate cele bune!

Roxana

Mergi la inceput