Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Cum a fost la Cheia? Ai fost si la manastirile din zona?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by casandra

Cum a fost la Cheia? Ai fost si la manastirile din zona?


a fost fain... sa mai tot fie!

am mai mers la suzana, ca alte manastiri nu stiu in zona...

la suzana se vindeau candele cu beculet (?!) si matanii fara bobite ("ca oricum, unii le poarta doar asa, decorativ":))

am fos si la brasov... am niste superpoze, sa vad cand am timp sa le sui pe net...

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

E o manastire de calugari chiar in Cheia, pe langa "Dallas". Am fost eu acolo in '98.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Buna dimineata,dragelor!Azi e Inceputul Anului Biericesc:
"Trebuie sa stim ca Biserica lui Dumnezeu praznuieste Indictul, luând obicei de la cei batrâni; ca era obicei, la romani, sa se faca începatura anului de la acest Indiction. Ca Indictionul la romani însemna: porunca si aratare. Si pentru ca în aceasta zi a intrat Domnul nostru Iisus Hristos în Sinagoga iudeilor, si dându-I-se cartea lui Isaia proorocul, si deschizând-o a aflat locul unde era scris: "Duhul Domnului peste Mine, pentru care M-a uns a binevesti saracilor, a vindeca pe cei zdrobiti la inima, a propovadui robilor slobozenie si orbilor vedere. A slobozi pe cei sfarâmati întru usurare, a propovadui anul Domnului cel primit". Apoi dând cartea slugii si sezând a zis: "Ca astazi s-a plinit Scriptura aceasta în urechile voastre". Cât s-au si mirat popoarele de cuvintele darului ce ieseau din gura Lui."
sursa :http://www.nistea.com/sfintii_zilei/septembrie/septembrie01.htm#3Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/
http://romark.ro/ortodox/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Fetelor, va iubesc !

Am citit ceva foarte frumos: ORICE rugaciune pentru altii este ascultata si ea se va implini intr-un moment cand omul respectiv este intr-o ananghie, intr-o problema. Ce frumos!!

Vai ce dor imi e si mie de manastiri !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Doamne ajuta fetelor dragi,

Ca veni vorba de manastiri , am fost si eu in iulie la Sihastria sincer mie mi se pare cea mai asezata manastire din toate punctele de vedere (din cate am vazut eu) , se simte in aer parca un duh de sfintenie , iar slujbele aproape continue nu mai zic.

Si acum vreau sa va intreb, nu vreau sa va smintesc de nici un fel.
Deci ce parare aveti de divort? Care este limita pana la care o femeie trebuie sa rabde violente, jigniri , adulter...?

Va pup si va doresc o zi binecuvantata

POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 9 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Irina Claudia,sper ca nu esti tu in situatia asta groaznica!Eu zic ca aici nu se poate pune o regula generala,fiecare trebuie sa se sfatuiasca cu duhovnicul,dar avem si cuvintele Mantuitorului, care ne-a spus ca divortul este permis in caz de adulter,dar si ca trebuie sa iertam.Ma gandesc ca depinde foarte mult de la caz la caz,nu putem generaliza:asa trebuie facut.Dar in caz de violente nu cred ca exista duhovnic care sa sfatuiasca ca femeia sa le rabde.In acest caz despartirea e necesara.Poate nu neaparat divortul,dar cred ca trebuie interpusa o distanta fizica,pentru binele tuturor.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/
http://romark.ro/ortodox/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Irina.c. nu sunt eu in situatia asta, e cineva drag mie si
sunt cam bulversata din cauza asta...pe de alta parte e adevarat ca trebuie sa iertam, sa mai dam sanse , sa rabdam dar pe de alta parte e acea revolta si respingere fata de rau...nu stiu e tare greu sa dai sfaturi..



POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 9 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Apropo de divort...stiu ca Biserica recomanda iertarea, toleranta si cu rugaciune sa se incerce sa se aduca sotul/sotia pe calea cea buna. Sf. Parinti spun ca asta este dovada de dragoste pentru sotul cazut (in patimi:alcoolism, desfranare), sa incercam sa il ridicam !! Dar nu stiu daca omeneste vorbind, putem ierta niste batai sau ca sotul sa ne insele si sa continuam viata langa acesta...

Tot Sf. Parinti spun ca asta este MUCENICIE, in conditiile in care convietuirea este foarte grea si sotia rabda insulte, batai pentru binele copiilor si a familiei.

Parerea mea este ca trebuie sa existe iertare, intelegere, dar pana la un punct. Adica daca sotul nu isi revine nicicum din cadere, daca viata devine iad, atunci...Dumnezeu sa ma ierte, dar nu trebuie sa suportam, mai ales daca participa si copiii la scandaluri!!

Am o prietena buna, casatorita de cativa ani doar si vrea sa divorteze!! Motivul: s-au plictisit, casnicia este monotona. As vrea tare mult sa o ajut sa treaca peste impas si sa nu se desparta. Ce ziceti voi, cum trecem peste momentele de plicitiseala din casnicie? Ca altfel nu rezista nici o casnicie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by casandra

E o manastire de calugari chiar in Cheia, pe langa "Dallas". Am fost eu acolo in '98.


pai aia era y comprise...:)

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput