Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

hello!
Am venit si noi din concediu. Scurt, dar frumos!
Adriana sa-ti traiasca finuta, sa fie norocoasa si voi sa fiti cu adevarat parintii sufletului ei. Aveti sarcina cea mai mare de a-i indruma pasii spre credinta!Olgiutei sanatate multa. Cum se simte mititica?
M-am speriat un pic de tonul discutiilor la ...un moment dat. Si nu pot spune decat < Iarta-o Doamne, ca nu stie ce zice!>
Sa va dau un exemplu de acum 3 ani: Am trait un cosmar la serviciu din partea unei colege. In fiecare zi casuna pe cate un coleg cu diverse acuze. La un moment dat m-a luat si pe mine in tirul ei. M-a gasit vulnerabila(ii descoperisem cancer la colul uterin mamei mele) si ii raspundeam acid pe masura rautatii ei. Ajunsesem la un moment dat sa-i spun sotului meu ca imi dau demisia, pt. ca nu pot sa o mai suport. Am aflat despre ea ca are o boala incurabila, ca are grija singura de 2 copii, ca e posibil sa se faca restructurari la serviciu...am pus toate lucrurile cap la cap si am avut un sentiment de mila fata de ea.Grijile si problemele personale o transformasera intr-o fiara! Si nu exagerez....Am inceput sa ma rog pt. ea si pt. ganduri bune.Am schimbat atitudinea fata de ea. In maxim jumatate de an mi-am facut cel mai infocat sustinator si ajutor. Acum imi mananca din palma. Este persoana care m-a ajutat cel mai mult la serviciu in ultimul timp. Atitudinea ei fata de ceilalti nu s-a schimbat, fata de mine da. Ei ce spuneti? Cata putere are rugaciunea de bine pt. dusmanul nostru....
Toate cele bune si ganditi numai de bine !

Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)

Poze AUGUST!
Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Coming Soon :www.sonypictures.com/movies/theexorcismofemilyrose/" target="_blank">The Exorcism of Emily Rose .
Varianta Tanacu, in Biserica Catolica.
Modul de exorcizare al Bisericii Catolice era din anii 1600... dupa acest caz foarte mediatizat, s-au facut niste aduceri la zi care "it urged priests to take modern psychiatry into account in deciding who should be exorcised"

Daca cautati bine pe acolo,gasiti o poza cu parintele Daniel Corogeanu inclusa in prezentarea filmului, l-au updatat bine.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Ma chinuie mania, dar tare de tot. O stapinesc daca tac dar tot se cuibareste in minte. Mania si judecarea aproapelui vin din lipsa de smerenie, asa zice Siluan Atonitul. Am inceput sa-i citesc cartea pe avion (si stateam si linga usa de la closet, frate !) si tare frumos mai zice, un rus cu doua clase si un munte de iubire si intelepciune. Mi-a lamurit cumva si problema cu Sfintul Duh, care el zice ca vine la smerenie si pleaca de la tine, cind te mindresti. Are si vorba aia frumoasa "tine mintea in iad si nu deznadajdui".

eu recuperez acuma, citesc din urma ca am fost la ... cheia, idee data de amuleta domne ca nu mai stiam unde sa plecam la munte
amu, Sf. Siluan e cel mai mare sfant al secolului XX, ce citesti, viata lui scrisa de Pr. Sofronie sau chiar cuvintele Sfantului (Intre iadul dezadejdii...)?
noi il avem pe Sf. Siluan Sfant protector al casniciei, ne e cel mai drag... ma bucur ca l-ai descoperit...
stii ca Pr. RAfail e ucenic al ucenicului sau? (Pr. Sofronie, care va fi canonizat)

cat despre manie, eu is za best(ia)

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

adriana, am citit de olguta... of... multa-multa sanatate!

cat despre... ce am vorbit, am luat legatura cu prsoana;)) care s-a interesat si acuma ramane sa vad ce s-a mai intamplat, numai ca nu imi mai pot accesa adresa de mail, ca e full de cata vreme nu am mai intrat

asta la categoria ca tot suntem vedete pe forum pe unde nici cu ganul nu gandesti...

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by irina.c.
Pentru ingerii cazuti nu mai exista posibilitatea mantuirii,deoarece ei nu se mai pot pocai,asa cum nici oamenii nu se mai pot pocai dupa moarte.

aici cred ca te inseli... stiam din pateric ca un parinte a reusit sa il faca pe un diavol sa spuna "Doamne milieste-ma" si acela s-a transformat pe loc in Inger de lumina

diavolul NU VREA sa se pocaiasca, asta e!
si mantuire cu forta nu se poa'!

dupa moarte, oamenii mai pot fi scosi din iad cu multa-multa rugaciune, deci nu prin pocainta lor (care vine automat cand vad ei acolo ce si cum) ci prin rugaciunile Bisericii... dar e cam riscant...

citesc o carte exceptionala: Pr. Efrem Katunakiotul (daca am scris bine) - e "colegul" athonit (ca sfintenie) al Cuviosului Paisie (pe care l-am citit cu totii), numai ca acesta e Parinte si veti vedea lucruri si mai mari scrise aici... cutremuratoare... la un contemporan, va dati seama?!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

adriana, am citit de olguta... of... multa-multa sanatate!cat despre... ce am vorbit, am luat legatura cu prsoana;)) care s-a interesat si acuma ramane sa vad ce s-a mai intamplat, numai ca nu imi mai pot accesa adresa de mail, ca e full de cata vreme nu am mai intratasta la categoria ca tot suntem vedete pe forum pe unde nici cu ganul nu gandesti...
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Gandacel,unde sunteti,mey ,vedete ca ma umplui de curiozitateee...Chestia cu o stiu dintr-o carte a parintelui Tesu.
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/
http://romark.ro/ortodox/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by irina.c.
Gandacel,unde sunteti,mey ,vedete ca ma umplui de curiozitateee...




nu noi mey, ci discutiile de aici...

prin alte parti de soare pline... nu mai conteaza... cetitorii nostri stie!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Si eu,care ma pregateam sa-ti cer un autograf...Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/
http://romark.ro/ortodox/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Ma chinui sa termin cartea scrisa de el, aia cu iadul deznadejdii si al smereniei.
Daca nu e mania e nerabdarea. Cred ca mi se trage de la prea multa mincare. Sa stiti ca, comunistii erau destepti de ziceau "nici o masa fara peste", ajuta la suflet !
E mare lucru sa te rogi in taina pentru dusmani. Cred ca si mai mare lucru e sa ajungi sa-i iubesti fara ca ei sa stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Ma chinui sa termin cartea scrisa de el, aia cu iadul deznadejdii si al smereniei.


eu cred ca nu e o carte pe care sa o citesti cap-coada, e prea densa, e prea grea... nici acuma nu am citit-o integral... o deschid pe undeva, citesc, ma gandesc, vad ca sunt departe tare...

cauta, te rog din suflet, cauta viata lui scrisa de Arh. Sofronie! e "palpitanta" si altfel ii vei citi invatatura...

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput