Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zebruca spune:

Mica vrajitoare e scrisa de Otfried Preussler si am vazut-o ieri in librarie, reeditata, format aprox. A5, editura Eva Press, 15 RON. Cea veche era mult mai draguta...


As mai adauga si eu la lista, s-ar putea sa repet unele titluri, recunosc ca nu am citit lista, ci numai ce ati mai scris voi:

Razbunarea lui Ionut - Theodor Constantin
Bagheta magica - Eugenia Zaimu
Mozaic - Ricarda Terschak
Noi si puii animalelor - Olga Perovskaia
Buna seara, Dorli - Laura Olteanu
Diamantul lui Habacuc - Doina Stoichita
Pierrot si alte povestiri - Alexandre Dumas
...si lista poate continua...

Le-a citit cineva?

ps: cartile cu Apolodor sunt scrise de Gellu Naum, Familia Roademult de Florian Cristescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

fetele, am gasit pe un site cartea cu apolodor, e vreo 400.000 merita sa o cumpar? despre ce e vorba in ea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Buna fetelor,

Mi-am amintit vazand subiectul vostru de o carte pe care am citit-o
in copilarie, se numest Robinsonka. Nu mai stiu autorul.
Daca stiti spuneti-mi va rog , eu nu mai gasesc cartea si as vrea sa o cumpar.

Si hai sa adaug si eu una pe lista:
Recreatia mare de M.Santimbreanu

Va pup
Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Zana tare imi doresc Betisorul, am incercat la anticariat (mama adica), sa copiez textul si traduc in engleza la free translations... nu rezolv si pace. Multumesc oricum si de o poti scana si de nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

Nu am avut rabdare sa citesc sa vad daca le-a mentionat cineva, asa ca incerc sa contribui si eu la listuta:
Heidi, fetita muntilor, de Johana Spiri, am citit-o de o mie de ori, e foarte frumoasa povestea si foarte frumos ilustrata. Doamne, ce mi-a placut!
Povesti de Lev Tolstoi, o culegere de povestioare educative, pilde.
Dar de Povestiri istorice isi mai aduce aminte cineva?
Si cred ca Aventurile lui Apolodor, un pinguin calator e scrisa de Gellu Naum (imi aduc aminte ca am primit-o la un premiu)

http://community.webshots.com/user/ramonam106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

Ah, inca una, Unchiul Andi detectivul si nepotii sai ostrogotii, de Vlad Musatescu (parca). Foarte haioasa, odata inceputa de pusti, n-o mai lasa din mana.

http://community.webshots.com/user/ramonam106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

ML am un Betisor pentru tine.
Cum fac ca e mare de 6 MB??? Scriu pe fuga aici.
Poate ii gasim loc undeva.

Pupici la pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Zana, multumesc mult! Am trimis PM cu e-mailul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

Din listele pe care le-am vazut majoritatea contine titluri clasice, din care pe multe le-am citit.Pe vremea noastra(?!) nu erau calculatoare si internet , nici televizor cu multe desene animate si noi citeam. Imi doresc sa citeasca si copilul meu cat am citit eu; de altfel si acum o fac, numai ca citasc altceva decat "VITEA MALEEV LA SCOALA SI ACASA".Nu mai stiu autorul, era o carte veche pe care o primise tatal meu la premiu in scoala primara(si tatal meu are 66 de ani!), insa e o carte pe care o citeam in fiecare vacanta, chiar si-n facultate.N-as putea sa spun de ce o citeam cu asa de mult drag pentru ca nu era cine stie ce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Pe Vitea Maleev l-am citit si eu, am luat cartea de la biblioteca scolii prin clasa a 3-a. Stiu ca mi-a placut, imi aduc aminte ca mi-au trebuit citeva pagini ca sa-mi dau seama daca-i fata sau baiat (cum la noi cam toate prenumele feminine se termina in "a" asa credeam ca-i peste tot).

Am intrat pe linkul pt "Orasul piticotilor mincinosi". Am vazut ca a fost reeditat in 99 la editura Helicon. Stiti daca se mai gaseste pe undeva?

O carte care mie mi-a placut mult este "35 Mai" de Erich Kastner. Am observat ca e la vinzare pe Buburuza (sau cel putin era acum citeva saptamini).

Alta carte care mi-a placut: "Vrajitorul din Oz" de Frank Baum, daca nu ma insel.

Mergi la inceput