Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Iuhuuu, hop si io!!!
Ce bine ca am gasit subectu´!
MAmica D. si Irinusha, va urmaresc cu oki de vulture :D . Eu citesc de la o vreme numai in germana, asa ca pot sa am acces la orice carti. PAna acum v-un an nu citeam deloc in germana si taaaare rau era, imi aduceam un sac de carti din ro si le topeam in cateva sapt. dupa care somam...Acum e super! Voi ati luat de pe Ebay? Eu am luat "Schokolade zum Frühstück" (bridget jones) ca a doua parte o primisem de la al meu cadou. Io cam am o pasarica cu cartile vechi, inca din RO, nu prea luam de la anticariate, parca mi-e asa incomod,ma gandesc ca le-au citit oamenii prin spital :))) . Dar pe ebay sunt carti aproape noi,alea-s ok :)) . Astept insa sa vad ce mai recomandati voi (in germana), poate aveti niste idei pt. mine :). Bitte!
Pupici!

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pup frumoaselor si bine v-am gasit!
votez si eu un mare DA ptr Tracy Chevalier - scrie extraordinar de fluid si citeti cartea pe nerasuflate.
la fel si ptr Isabel Allende, tare mult mi-au placut cartile ei.
Kiss, nici eu nu am putut citi pacientul englez. este..anosta nu e cuvantul potrivit dar....pur si simplu nu puteam.
sugestie: incercati daca nu ati citit "Jurnalul unui geniu" a lui Dali daca aveti chef de destindere - ca sa vedeti intr-adevar dimensiunea nebuniei unui geniu

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

sau (ca sa continui ce a spus roxanaz) - Viata secreta a lui Salvador Dali scrisa chiar de el.

Ati citit vreodata carti scrise de Henri Troyat? mie imi plac f mult. Stiu ca au fost traduse cateva in romaneste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

quote:
Originally posted by Irinusha

Oricum, de obicei, cartile sunt mai bune decat filmele ... Pana acum am gasit decat o carte, care a fost buna si ca film. "Sare pe piele" (s-ar putea sa fie gresit titlu, am tradus eu din germana) de Benoite Groult.




Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
poze, pozilici si poze de vacanta



Irinusha, stiu cartea si filmul de care zici. In franceza cartea se numeste "Les vaisseaux du coeur" (Venele inimii), iar fimul nu mai stiu exact, cred ca e "Sarea de pe pielea ta". Cu Greta Sacchi, nu?
Mie imi place Benoîte Groult, e o feminista de genul Simonei de Beauvoir. Mi-a placut in special romanul autobiografic pe care l-a scis cu sora ei, Flora "Journal ŕ quatre mains" (Jurnal la patru miini).

Alinuche, imi place foarte mult Henri Troyat, in special marile saga "Tant que la terre durera" (Cit va dainui pamintul), "La lumičre des Justes" (Lumina celor Drepti), dar si un roman mititel "Aliocha", un pic autobiografic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Imi pare foarte bine ca am descoperit subiectul asta si ma grabesc sa ma inscriu si eu la clubul cititoarelor. Cu toate ca eu sunt o cititoare cam lenesa, in ultimul timp. Dar lasa ca recuperez cand reincep serviciul, in septembrie. Acum sunt in perioada Jane Austen, am citit Emma si am recitit "Ratiune si simtire" si "Mandrie si prejudecata". Carti recente nu prea citesc, cred ca n-am curaj sa dau banii pe ele daca nu stiu cum sunt. Si aici interveniti voi, dragelor, care imi veti recomanda tot ce e bun.
Numai bine si lectura placuta!

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bruxinha spune:

revin cu recomandarea pentru Etruscul (Mika Waltari), si cu vreo doua randuri pentru edificare, la cererea publicului (Iarina stie de ce ):

"Sunt multumit ca în fata mea nu mai exista ceva pe care sa-l pot numi spatiu gol. Nimic nu este atât de gol precum cred cei mai multi dintre oameni. Doar legaturile terestre ale simturilor ne împiedica sa vedem lumile dimprejurul nostru. "

"Când un om nu cunoaste ce este adevar si ce este minciuna, adevarul si minciuna sunt acelasi lucru. De te încumeti, ia aceasta întelepciune între dinti si macin-o în timp ce o strângi pe frumoasa-ti Arsinoe în brate."

"Într-o dimineata, înainte de revarsatul zorilor, pitagoricianul a plecat fara sa spuna o vorba, si, de atunci, nici nu l-am mai vazut, nici nu am mai auzit nimic despre el. Nu fugise din orasul lui pentru ca ar fi comis o crima sau pentru cine stie ce motiv politic. Doar suferintele lui aritmetice îl împinsesera sa locuiasca în linistea padurii împreuna cu sicanii. De la el am învatat ca oamenii sunt în stare sa sufere chiar si din cauza celor mai neimportante lucruri."

"Nici un motiv care determina fapta unui om nu este singular, ci este sustinut de o întreaga suita de alte motive, de mai mare sau de mai mica importanta, ce se unesc creând un complex de motive ce justifica fapta, chiar daca faptuitorul nu le cunoaste pe toate sau nu se cunoaste prea bine pe sine însusi"

Enjoy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Marox, nu stiu cum ii chema pe actori ... mie mi-a placut de el si tare suparata ;) am fost cand l-am vazut ca a jucat gandacul cacalac din Men in Black 1 ...
Mai am si eu o carte de Groult in biblioteca. "Sa traiesc vreau eu" (Leben will ich ...) ii spune aici, dar ma uit, poate e chiar cartea mentionata de tine. Pana acum am "evitat-o", dar daca e asta o citesc in curand :) Merci mult!

Lauraa, ptr. mine nu conteaza ... carte sa fie si sa mai fie deschifrabila ;) Sunt membra la biblioteca de stat, caut carti la obor, la anticariate, la anticariatele online, nu conteaza ... cartile sunt peste tot scumpe si n-are rost sa nu mai citesc numai din cauza asta. Am luat si de la Ebay, dar tot second au fost si alea, si eu am ce am cu ebay-ul, asa ca nu mai cumpar prin ei. M-am inscris si la bookcrossing.com, trebuie doar sa-l mai butonez putin pana il "invat" cum trebe....
Chiar acum am luat din tara, de la anticariatele stradale, niste carti de Ojog-Brasoveanu (ca si ea imi place) si povesti ptr. Cris ... si sunt din anii 70, iti dai seama cum arata ... dar nu conteaza, sunt mandra de ele :)
Iti recomand Marian Keyes, scrie usor si "lustig" ... ultima citita de ea a fost "Sushi für Anfänger" (Sushi for beginners) ... mie mi-a placut. Acum nu stiu ce-ti place tie in general, greu de recomandat ceva ... Ai citit Elizabeth George? ... daca vrei sa vezi cum ti-ar place, are o carte cu short stories (Kurzgeschichten): "Vergiss nie, dass ich dich liebe" ... vad ca a aparut si vol. 2
Si Helen Fielding mai are si altele: "Hummer zum Dinner" (Cause Celeb)- super!- si "Die Geheimnisse der Olivia Joules", noua, n-am gasit-o ieftina inca :)

N-am terminat "Maria Magdalena" ca ma enerva (asa fac cand nu-mi place ;)) si am inceput "Portrait in sepia" ... daca as putea as sta doar cu cartea in mana ... din pacate nu merge ;) ... super! Sa nu-mi spuneti cum se termina :)
Trebuie sa caut si eu Tracy Chevalier sa vad ce si cum ...
Pupici!

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
poze, pozilici si poze de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Irinusha, merci de recomandari! CRed ca avem gusturi asemanatoare ;) . Eu cumparam carti vechi dar de cand am fost o data la un anticariat in Buc. si erau carti antice de-a dreptul,am rasfoit cateva si erau murdare foile cu niste scursori (ggrrrrr) , de atunci resping involuntar ... La SB citisem aproape toate cartile de la biblioteca Astra, :))) . In fine, sa revenim. O sa mai caut de Helen Fielding, BJ a fost f. fain tradusa in germana asa ca sper sa fie toate la fel. Am citit in ultima perioada mult de tot ca am fost in concediu si am avut timp. Ok a fost "Die Muschelsucher" de ROsamunde Pilcher (lumea zice ca scrie dulceag dar asta a fost faina cartea), inca una faina a fost "Glücksspieler" de Amelie Fried (usoara de vara :)) ). M-am uitat aseara dupa Sare pe piele, si am gasit in ebay dar are o coperta tare erotica, asa e si cartea? Ca io nu ma omor dupa romantice deloc..

Pupici!

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by alinuche

Ati citit vreodata carti scrise de Henri Troyat? mie imi plac f mult. Stiu ca au fost traduse cateva in romaneste


imi place mult cum scrie! mi-a placut enorm "ecaterina cea mare", carte istorica, bine documentata si captivanta.


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

irinusha,nemtoaicelor,mi-a venit una dintre cartile comandate pe www.booklooker.de si e intr-adevar ok.Am comandat 3 carti,unul mi-a trimis-o si ii trimit eu banii azi,altul a scris ca vrea banii intai si de la al treilea n-am nici o veste inca.Cartea pe care am primit-o azi -James Clavell Noble House ma costa cu tot cu transport 4,35 euro si arata super bine,are doar cateva linii foarte fine la cotor si paginile putin ingalbenite,e de prin '80,publicata in state.
Am vazut cartea noua,..costa aproape 20 de euro si in ro e de asemenea foarte,foarte scumpa.
So,daca la descrierea cartii scrie ca-i putin folosita,sau in stare buna eu zic ca e pe bune,pt ca am vazut si descrierile la alte carti,si spun proprietarii ca arata naspa/intens folosita etc.
Mie nu-mi plac bibliotecile din motivul ca iubesc cartile enorm si imi este foarte greu sa ma despart de una care mi-a placut,de obicei o caut si o cumpar,dar apoi daca tot dau o gramada de bani,macar sa dau pe ceva nou.
Eu am mare grija de carti,nici nu se cunoaste ca sunt citite dupa ce trec prin mana mea,ba chiar le pun la presat dupa,sa fiu sigura si sunt intr-adevar foarte fericita ca am gasit site-ul asta cu carti ieftine si bune si in engleza.
Pana acum luam de la o librarie sau comandam de pe weltbild,la macar 10 euro bucata si nu.mi permiteam mai mult de 2-3 pe luna,in situatie fericita.

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput