Clubul cititoarelor reloaded

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madisor spune:


Iata oaza de liniste si aer...proaspat! Ma bucur ca v-am gasit!
Eu acum citesc "Supravietzuitorii" de Tim Lahaye&Jerry B. Jenkins. Mie mi se pare interesanta...

Madalina
http://community.webshots.com/user/madalina160

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Asterix spune:

M-am bucurat si eu ra regasesc acest subiect. De multe ori m-am inspirat de aici in alegerea cartilor.
In ultima vreme am citit mai multe carti de memorii care mi-au placut: "Ultima romantica" de Hannah Pakula (despre regina Maria a Romaniei), memoriile reginei Noor a Iordaniei, "Calea spre credinta" se numeste cartea, "Memorii" ale sotiei ultimului shah al Iranului, Farah Pahlavi, iar acum mai am putin si termin memoriile lui Marquez, "A trai pentru a-ti povesti viata", autor pe care il iubesc tot mai mult de la o carte la alta.
In ultima vreme am mai citit cartile lui Dan Brown, "Da Vinci code", "Fortareata digitala", "Ingeri si demoni", toate captivante.
Un autor norvegian pe care l-am descoperit de curannd, Jostein Gaarder, m-a incantat foarte tare cu felul lui de a scrie. Cele doua carti pe care le-am citi de el (in engleza ca in romana nu am auzit sa fie fost tradus) sunt Sophie's World" si "The Ringmaster Daughter". Mai am de citit una tot de el, "The Solitaire Mistery".
Acum am in plan sa il citesc pe Philip Roth, autor de care am auzit chiar de aici de pe forum ca tocmai mi-am cumparat "I married a communist" si "American Pastoral". Sper sa fie faine.




asterix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Ce bine ca v-am gasit!!! Io = cititoare inraita, dar sa nu ma luati cu clasicii, ca eu sunt mai mult cu noutatile ... sau pur si simplu ce-mi pica in mana si imi place.

Mamica dulce, eu sunt fan Kenn Follett. Uitati aici: http://www.ken-follett.com/ daca va intereseaza. Am citit o groaza, nici nu mai stiu ce ... la mine e nasol ca le citesc in germana si tampitii astia schimba titlul. Marox, sa nu ne spui cum e "Night over water", mi-am luat-o, dar n-am apucat inca s-o citesc, o pastrez ptr. concediu :)

Si fan Dan Brown. Am citit "Codul lui Da Vinci", Ingeri si demoni ... si Meteor - nu stiu daca asta-i titlul original. Super toate, dar mai ales Codul ...

Mie mai imi plac autorii: Elizabeth George (politiste), Helen Filding (cea cu Bridget Jones), Marian Keyes (mor de ras), Isabel Allende, Lindsey Davis ... si mai sunt o groaza, dar astia imi vin acum in minte. Si uitam, sunt fan Harry Potter!

Ptr. nemtoaice site-uri interesante: www.booklooker.de sau www.buchticket.de

Va pupicesc, mai trec pe la voi!

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
poze, pozilici si poze de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

buna irinusha,mci frumos de adrese..am intrat pe booklooker.de,mi-am facut cont si am comandat 2 carti.Tu ai comandat de la ei?sunt ok?preturile sunt exceptionale la cartile vechi..de ex o sa am o factura de vreo 7 euro pt doua carti de ken follett in engleza,cu tot cu versandkosten ceea ce e ieftineala,nene.
acum chiar sunt curioasa cat de repede or sa ajunga si in ce hal.

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Imi place foarte mult sa citesc, dar nu am mai facut-o de ani de zile. Am ramas cu ziarele si revistele.
Mi-e dor sa merg la biblioteca, sa ma plimb printre rafturi si sa stau in liniste sa rasfoiesc cartile.

Am cateva saptamani de cand ma chinui sa citesc Pacientul englez de Ondaatje Michael. Citesc cateva pagini si apoi ma iau cu alte treburi. A-ti citit-o? Ce parere aveti despre aceasta carte?



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Originally posted by kisstherain999
Am cateva saptamani de cand ma chinui sa citesc Pacientul englez de Ondaatje Michael. Citesc cateva pagini si apoi ma iau cu alte treburi. A-ti citit-o? Ce parere aveti despre aceasta carte?



kiss



mie nu mi-a placut... dar cu siguranta exista persoane care vor spune ca e f. buna, e chestie de gust. oricum,daca ai vazut intai filmul diferenta e f. mare.(felicitari regizorului)


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

quote:
Originally posted by kisstherain999

Imi place foarte mult sa citesc, dar nu am mai facut-o de ani de zile. Am ramas cu ziarele si revistele.
Mi-e dor sa merg la biblioteca, sa ma plimb printre rafturi si sa stau in liniste sa rasfoiesc cartile.

Am cateva saptamani de cand ma chinui sa citesc Pacientul englez de Ondaatje Michael. Citesc cateva pagini si apoi ma iau cu alte treburi. A-ti citit-o? Ce parere aveti despre aceasta carte?



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean



Am preferat filmul. De foarte putine ori am mai spus asa ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Eu am vazut filmul si mi-a placut, cartea insa mi se pare ametitoare.



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Mamica dulce, cu placere. La booklooker ofera mai mult user-i privati carti, poate de aceea sunt preturile bune ... deci poti sa si vinzi carti. Vezi ca sunt si eu pe acolo ;), doar ca n-am carti in engleza. Nu ma bag (cica), dar n-ar fi mai bine sa citesti in germana, ca asa ai invata mai usor limba?!

Mie nu mi-a placut filmul "Pacientul englez", asa ca nici n-am cautat cartea ... deh, gusturile nu se discuta.
Oricum, de obicei, cartile sunt mai bune decat filmele ... Pana acum am gasit decat o carte, care a fost buna si ca film. "Sare pe piele" (s-ar putea sa fie gresit titlu, am tradus eu din germana) de Benoite Groult.

De Judith Merkle Riley a citit cineva ceva? In Germania exista doar trei carti de ea, m-ar fi interesat daca a scris mai mult ... ma gandesc ca n-au tradus astia pe toate.

Acum citesc "Maria Magdalena" de Marianne Fredriksson. Am gasit-o intamplator la obor si am luat-o ptr. ca tocmai terminasem Codul ... dar nu se compara ... nici pe departe! Si daca nu prea ai habar de biblie nu prea intelegi mare lucru. Oricum, ideea e ca biserica crestina a fost infiintata de oameni(barbati), care oricum nu au inteles ca a vrut Isus ... Zau daca nu mi-ar place, mai ales cand citesc asa ceva, sa pot calatorii in trecut sa vad cu ochii mei adevarul. N-ar fi marfa?
De abia astept s-o termin sa incep "Portrait in sepia" (Allende).

Stie cineva cum functioneaza bookcrossing.com?
Gata, ca am aberat prea mult. O zi faina!

Irinusha & Cris (03.05.04)

site-ul lui Cristian
poze, pozilici si poze de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

quote:
Acum citesc "Maria Magdalena" de Marianne Fredriksson. Am gasit-o intamplator la obor si am luat-o ptr. ca tocmai terminasem Codul .

ce chestie,si eu tot asta citesc,si inca in germana,ca nu mai am nimic in engleza,asa ca o sa dureze ceva.
Dar nu m-am prins prea tare si am inceput alta carte de nora roberts,mult mai moderna,cu scopul clar sa.mi imbunatatesc germana.Probabil o sa ma intorc la Maria..peste ceva timp.

Si eu citesc cu placere marian keyes,am aproape toate cartile ei daca te intereseaza,dar in engleza.

foarte bine mai scrie si Martina Cole

Insula Mainau,Bodensee-Marc 2 ani jumate aprilie 2005
http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/ancuta_hoppe/album?.dir=/8c1c

Mergi la inceput