M-am hotarat ......adoptie (17)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Corina, eu de fiecare data cand am o intalnire cu asistenta sociala, fixez urmatorul contact. Daca nu-l respecta, o sun!Acum n-am ce face ca e in concediu, dar stiu ca pe 22 aug, ma suna. Daca nu, in 23 la prima ora dau telefon. Te sfatuiesc sa-ti fixezi si tu asa intalnirile, ca daca nu , asteptarea asta e cea mai grea...Dar intre timp, tu faci ceva? Stiu ca am citit ca parca la voi sunt copii adoptabili, eu chiar m-am gandit ca am o prietena in Craiova si s-o rog sa se intereseze, tu stii ceva?

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Da, si eu zic ca e bine sa ii sunati, chiar daca nu aveti ceva neaparat urgent de stabilit. Doar asa, ca sa pastrati "relatia" si sa va vada interesati.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Buna dimineata!Sunt dupa o cumplita noapte de nesomn.M-a chinuit rau o durere de masea(zilele astea am mai extras una!)Aveti dreptate o sa-l sun pe asistent si pe psiholoaga sa vedem ce mai au de gand.Asdistentu mi-a zis ca exista o fetita adoptabila de 7 luni care se afla la maternali dar care avea ceva probleme cu inima dar s-au rezolvat.Nu pot face cerere de vizitare pt ca nu am inca atestat.Am spus ca merita sa o vad.Din cate zice el seamana cu mine:blonda,grasuta(nici chiar asa!!!!)Oricum vreau sa vad mai multi copii.Patri la Craiova eu am ceva relatii insa stii si tu ca atunci cand vrei sa faci ceva pt tine......Deocamdata am vb in 2 maternitati si sa vad ce spune asistentul.
Daca aflu ceva de anunt!Tineti-mi pumnii azi avema pe lista din nou :stomatolog!!!!!!!


pupici

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Aissa, mai sus te gandeasti daca ai ajutat pe cineva. Cu certitudine ca da1 si nu numai tu ci toate fetele impreuna cu familiile lor care au scris aici. cel putin pe noi ne-ati incurajat f mult. Din pacate acum stam si mai citim din umbra, fara sa mai scriem pt ca pruncul este pe primul loc, dar cand este vorba de incurajari sau de ajutor (macar moral) facem acest lucru. Este imbucurator faptul ca s-au adunat persoane noi in acest forum si le doresc sa aiba rabdare si sanatate caci restul vine de la sine.
In ceea ce priveste rudele (chiar si parintii) este bine sa nu iei in seama vorbele lor, asta doar daca nu depinzi de ei material, pt ca altfel te pot santaja. trebuie sa faci ce iti dicteaza inima, dar sa nu cazi nici in latura cealalta in care sa iti inchipui ca toata lumea iti va pica la genunchi spunand:"Fericita esti tu cea care ai adoptat si meriti tot ce este mai bun pe lume!"
Eu va voi raspunde la orice fel de intrebare, ca sa va fiu de ajutor, dar daca vreti sa vorbim ma gasiti pe messanger (spre seara) ca asa vrea si copilul nostru (numai dupa ce adoarme sa mai deschid internetul)
Abia astept sa primim decizia de incuviintare a adoptiei, care cred ca se afla la DPC, dar sunt in concediu cei de acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Buna fetele!Am suferit ingrozitor ca forumul"nu a lucrat"pana dupa masa.Astazi am aflat ca la maternitate ar fi o fetita a carei mama a fugit din spital.Maine o sa merg sa vad despre ce e vorba.O fi ea ?




pupici

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sa speram......
Asteptam vesti maine!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Aztazi ne-am luat si noi atestatul.Nu prea am timp de scris din cauza lui bb care isi cam face de cap.
Va pup

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Despre fetita de care am scris mai inainte :

Ultimile vesti aflate azi : pe certificatul de nastere e doar numele mamei .Atat mama cat si parintii mamei isi dau acordul lejer pentru adoptie ca vor sa scape de copil .Sambata imi aduce si o poza de-a copilului .Sper sa o pot pune pe site repede .


Felicitari Ina Popescu .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Unde sunteti fetelor?
Duminica ma suna asistentul sa-mi confirme daca intru luni la comisie.Vineri am primit doua vesti bune:una-sa ma duc sa mai vad o bebita si 2 cu intrarea la comisie.Tineti-mi pumnii!
Deocamdata nu cunosc starea bb dar tot ce mi s-a spus este ca are deja 2 saptamani.Daca imi place si simt ca este "ea"ce urmeaza sa fac?
Cer fisa personala a ei si a "naturalei"?Analizele care se fac obligatoriu si ce tre sa mai cer eu?(in afara de HIV,antigen hepatic b,c,hemoleucograma,sifilis)Voi ce date ati mai solicitat privind "naturalii"?Mai e la mijloc maine si ....o voi cunoaste!
Astept vesti de la voi!



pupici

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Corina, eu una nu am cerut nici un fel de date. Alexandra era in maternitate, am vorbit cu dr de acolo, mi-a zis ca e prematur, cate kg a avut si cam atat. A si cate kg avea atunci. De fiecare data cand mergeam sa o vizitez imi spuneau cate kg are. Oricum eu a doua zi dupa ce am vazut-o am anuntat DPC ca o iau asa ca decizia am luat-o pe loc, imediat ce am vazut-o.
Apoi, acasa fiind i-am facut HIV. Platisem si pentru sifilis dar...cand m-am dus sa iau rezultatele mi-au zis ca nu au recoltat suficient sange. Cum nu am vrut sa o mai intep aiurea nu i-am mai facut nici un fel de analiza.
Dar, eu am mai spus, mie nu mi-a fost necesar sa prezint analizele cand am cerut certificatul medical. L-am luat cum ar fi pe propria raspundere.

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput