M-am hotarat ......adoptie (17)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Am stat si iar am stat sa ma gandesc daca sa scriu sau nu .
O fac pentru ca ma gandesc ca poate exista o sansa pentru una din cele care-si doresc atat sa devina mamici , sa cunoasca sentimentul acela inexplicabil de bucurie in momentul in care=-si tine copilasul in brate .
In fiecare dimineatza obisnuiesc sa iau lapte de la o batranica care vine in coltul strazii noastre .Azi dimineatza batranica mea mai era cu una care vindea oua proaspete de la care am luat si eu .Vorbind despre Sandra care biberona de zor in carucior , tanti Ioana , cea cu ouale , a inceput sa povesteasca de un copil de care maica-sa isi bate joc lasandu-l de la o vecina la alta . Mama co[pilului este o pustoaica in jur de 20 de ani care se culca cu unul si cu altul pe acolo si a facut "copil de fata mare" .Vrea sa o dea in adoptie dar nu are cui .Fetita are acum in jur de 6 luni , e sanatoasa dar neingrijita .Mama nu vrea bani , nu vrea nimic decat sa scape de copil si e de acord sa semneze imediat .
Fetita locuieste in Comuna Orbeasca de Jos ,jud.Teleorman .Cine doreste mai multe detalii imi poate scrie mp .
Tanti Ioana , saraca , m-a rugat daca pot sa ii gasesc o familie copilasului astuia si sa o scap de nebuna .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna dimineata! Azi e soare si va fi o zi frumoasa!
Vreau sa va spun ca eu deciziile importante in viata le-am luat fara sa tin cont de altii-deciziile importante pt mine- si daca tu, Corina, simti ca ai nevoie de bebicul asta, nici nu sta pe ganduri, soacra ta va trebui sa accepte situatia, si eu sunt convinsa ca va si iubi mult copilul vostru, vei vedea...Totul e sa nu ai mustrari de constiinta, viata ta-a voastra de fapt ca familie -e cea mai importanta!
Cu premonitia, Aissa- eu cand eram mai mica spuneam ca dece sa faci tu un copil, cand sunt atatia parasiti!? Bine, acum le-am imbinat, am si copiii mei dar voi avea si fetita infiata, asa voi fi pe deplin implinita!
Am citit despre uncentru de copii din Campina, unde sunt niste maicute italiene, care trimit poze in italia, si familiile de acolo au grija de un anumit copil de aici, trimit sponsorizari pt el, in schimb primesc informatii despre cum creste, cum se simte, ce mai face... Mi se pare o idee extraordinara, cred ca si aici ar fi familii care ar putea face acest lucru, de ce numai strainii pot?

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Ma gandesc la "oferta" facuta de fetita, si mi se pare riscant rau de tot. De ce mama nu a renuntat pana acum, de ce tre sa vin eu ca viitoare mamica s-o cer? Si chiar daca acum spune ca nu are pretentii, tinind cont de calitatea ei ca om care nu-i pasa de propriul copil, de unde sa stiu ce va fi peste putin timp, cand ma voi lega de puiut? Si vor dura si formalitatile, pt ca nu poti pur si simplu sa mergi s-o iei, trebuie intrat pe drumul normal, cu rudele pana la gr.4... Mai spuneti si voi ce credeti? Sunt eu prea prapastioasa?

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Valentina (Stoican)....daca familia nu e de acord nu trebuie sa renunte Corina la gand. Asta e parerea mea si o sa o sustin mereu. Nu trebuie nimeni sa traiasca dupa dictatura soacrei. A mea de exemplu desi nu a avut nimic impotriva (ca atat i-ar fi trebuit) nu se implica, nu vine sa o vada (desi zice ca o iubeste dar ii trebuie invitatie speciala si eu nu fac sluj in fata nimanui).
Deci daca nu e de acord sa fie sanatoasa, e fiecare cu viata lui....

LauraNicole cred ca e destul de greu sa faci asa, adica sa mergi la DPC sa zici uite eu dau spre adoptie copilul dar i-l dau lui "cutarica". Ar fi bine pentru bietul copilas sa isi gaseasca o mamica adevarata care sa il ingrijeasca, dar nu stiu cum se poate proceda. In sensul ca daca mama merge la DPC si spune ca vrea sa il dea spre adoptie nu stiu daca are un cuvant de spus in alegerea famililei adoptatoare. Dar poate ma insel si se gaseste o mamica pentru acea fetita, chiar aici printre noi. Tu ai mai rezolvat ceva? Ti-ai facut actele pentru atestat?

Patri cazul tau oricum e unul special, la mine nu s-a pus problema, adica nu stiam ca nu pot face copii, insa mereu mi-am dorit o fetita. Chestiile alea de imi veneau atunci in cap....nu stiu cum de apareau, din senin. Abia acum ma gandesc ca poate era ceva ce ma avertiza.....

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Aissa , inca nu am finalizat actele mele dar mult lucruri sunt in curs de a se schimba in bine .
In legatura cu fetita asta , batranica mi-a spu ca pe mama o doare undeva si nici acolo de copil , ca umbla teleleu cu unu si cu altul prin sat ( nici nu stie cu cine are copilul ) si ca a vrut sa o dea la niste italieni dar i-au sarit vecinele in cap ca o da la aia si o ciopartesc aia sa vanda organe din ea .I s-a oferit mamei internarea intr-un centru pntru mama si copil si a refuzat ca "vine balciul de sfanta Maria " . Copilul e la vecine care o tin cand una cand alta .
Doamne ce bataie i-as trage fiintei asteia !

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Mey , eu nu stiu ce sa zic ....am scris ca poate o fi cineva norocos .

aissa , multumesc ca m-ai intrebat de ale mele .Micuta mea e tot la mine , mama nu si-a schimbat parerea deci tot de acord .Idiotul tot schimbator e .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


Buna fetelor..nu am scris de mult caci sunt foarte ocupata cu salvarea micutei Bella..
Patri , se spune "bate si ti se va deschide"...nu ai de unde sa stii daca e riscant sau nu pana nu vezi despre ce e vorba..asha e riscant si in cazul in care il ai in plasament..pana nu risti nu castigi..Maya mea a stat acasa la cea care a nascut o 2 luni si apoi a adus o inapoi la spital...deci nu se stie..
Totul este sa vada femeia ca are sanse mai bune cu tine decat in strada..iar daca ea da declaratii..si isi ofera colaborarea, de ce sa nu incerci..vedeti ca si la municipal e o dolofanica abandonata de 3 luni, creoluta cu ochii migdalati si un par negru, de ti vine sa o mananci..si ea chiar e abandonata...
nu asteptati fetelor...voi trebuie sa alergati..bafta si succese

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Ajutati-o pe micuta Bela!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Asa am zis si eu , Pasho , si deja cineva vrea sa cunoasca fetita .Ne intalnim luni cu babutza care mi-a spus .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Te rog Pashosha spune-mi ceva de fetita de la municipal, poate fi adoptata, cum as putea sa ajung la ea?

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Parca s-a mai insufletit putin "familia"DC.Multumesc pentru sfaturi.Sunt hotarata decizia neapartine(mie si sotului).Am hotarat adoptie!!!!!!Daca a fost in stare sa stea 1 ora 15 min la psiholog inseamna ca si el s-a hotarat.Parintii lui vor fi pusi in fata faptului implinit.Copilul va fi al nostru si nu cred ca ei au un cuvant de spus atata timp cat nu ne vor ajuta in nici un fel(moral si material)Sper sa ma insel dar totusi cei 20 de ani de casnicie probabil ca inseamna destul pt ai cunoaste,nu?
Aissa ce sa fac sa-i sun iar pe cei de la DPC pt ca dupa cele 2 intalniri nu au mai dat nici un semnal.



pupici

corina urziceanu

Mergi la inceput