M-am hotarat ......adoptie (17)

M-am hotarat ......adoptie (17) | Autor: aissa

Link direct la acest mesaj

Continuam....

Partile anterioare:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=27397&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=30545&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31565&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=32297&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=33373&SearchTerms=m-am,hotarat" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=34276&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36035&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38142&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">8 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41437&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">9 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46056&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">10 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47686&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">11 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49537&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">12 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50097&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">13 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51035&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">14 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51532&SearchTerms=m-am,hotaratadoptie" target="_blank">15 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52528&whichpage=10" target="_blank">16


Lista cu cei mai norocosi copii si cei mai fericiti parinti

  • Ianuarie

  • - 16.01.2005 Daniel Iustin - Valiburu din 15.06.2005; atestat 27.06.2005 - plasament
    - 27.01.2003 Dinu - Qsar's, finalizat

  • Februarie

  • - 27.02.2004 Otilia - Carmens, din 06.10.2004; atestat: 16.06.2004 - asteapta hotararea

  • Martie

  • - 07.03.2004 Razvan - Asi, din 20.07.2004; atestat: 09.06.2004 - finalizat
    - 15.03.2004 Andrei - Briantis, din 21.10.2004; atestat: 25.08.2004 - termen 7 septembrie
    - 17.03.2004 Alexandra - HAPPY GIRL; din 15.12.2004
    - 19.03.2005 Stefanut - Silvia Pui, din 30.03.2005; atestat: 21.09.2004 - plasament; s-a inceput procedura de incuviintare a adoptiei

  • Aprilie

  • - 15.04.2002 Andreea Diana - lili - finalizat
    - 18.04.2002 Maia - pashosha; finalizat
    - 20.04.2001 Luca - pashosha; finalizat
    - 20.04.2002 Alexandru - Irina ina2000 din 23.12.2002; atestat 06.01.2003 - finalizat

  • Mai

  • - 01.05.2003 Anca - Meme din 29.01.2004; atestat: 23.01.2004 - finalizat
    - 20.05.2004 Eric - Oana_mm din 12.08.2004; atestat: 26.07.2004 - finalizat
    - 26.05.2003 Iris Teodora - Aiuras din 03.12.2004; atestat: 10.08.2004 - asteapta hotararea irevocabila

  • Iunie

  • - 03.06.2001 Maria - Daria, din 02.12.2003 - finalizat
    - 10.06.2005 Florina - silvia_112, din 22.07.2005 - plasament
    - 24.06.1999 Laura - Liliana Csaki; atestat: 16.03.1999 - finalizat

  • Iulie

  • - 19.07.2005 Andrei - inapopescu, din 22.07.2005; atestat: ?.?.2005 - plasament

  • August

  • - 24.08.2004 Victoras - Rozi, din 24.11.2004; atestat: 05.10.2004 - asteapta hotararea sa devina irevocabila
    - 25.08.2004 Robert - O mamica fericita, din 27.10.2004; atestat: 16.06.2004

  • Septembrie

  • - 30.09.2004 Alexandra - Aissa, din 02.12.2004; atestat: 01.10.2004 - finalizat

  • Octombrie

  • - 10.10.2000 Ioana - Adivio
    - 17.10.2003 David - Liliana Csaki; atestat: 05.11.2003 - finalizat
    - 24.10.2001 Diana Maria - Danielac din 24.01.2002; atestat: ?.12.2001- finalizat
    - 28.10.2004 David - Oanamagda din 04.10.2004; atestat: 29.10.2004

  • Noiembrie

  • - 23.11.2003 Ioana - Claudia_a
    - 27.11.2004 Andrei - Florypop din 03.12.2004; atestat: 09.11.2004

  • Decembrie

  • - 08.12.2001 Andreea - Terry din 24.06.2002 - finalizat
    - 22.12.1993 Ioana - Rufus - finalizat
    - ??.12.2004 Maria - Vivi.vio din 16.06.2005 - tutela aprobata


    Aspirante :

    - costi: in curs de atestare
    - Irina g: atestat: 21.07.2005; cauta bb
    - Mimsi; atestat: 19.11.2004; cauta bb
    - patri: in curs de atestare
    - urziceanu:atestat 16.08.2005; cauta bb
    - veronici: in curs de atestare



    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

    Raspunsuri

    Inceputul discutiei

    Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

    Ina - felicitari, multa bucurie, si ... rabdare multa in noptile ce vor urma. Andrei este un scump si un frumos, iar pe fetele voastre se poate citi mandria de a fi parinti.
    Inca o data multa fericire.
    Aissa - ai dreptate! Pe data de 12 august Eric face un an de cand este acasa. De intalnit l-am intalnit pentru prima oara in data de 21 iulie, cu exact 3 saptamani inainte de a-l aduce acasa, si exact la o zi dupa ce mama lui semnase consimtamantul si el implinise 2 luni. A fost primul copil pe care l-am intalnit. Si era al nostru!!!
    A fost greu dar, convingerea mea este ca pentru orice lucru bun din viata trebuie sa lupti. In felul acesta vei stii cu adevarat sa il apreciezi la maxima valoare. Abia astept sa le facem, peste cateva luni, trimitere lui Patri si altor fete care se afla la primii pasi catre capitolul acesta pentru a-si reaminti emotiile zilelor astea.
    Bafta multa si rabdare in continuare la toata lumea.
    Va pupam,

    Oana si bb Eric (20.05.2004)
    http://www.lamaze.ro
    http://community.webshots.com/user/eric_mm
    http://www.divertastore.com

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

    multumesc mult Aissa pentru incurajari. sant convinsa ca va fi bine. altfel nu se poate.

    pupici la toata lumea

    Lorelei si

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

    Buna Asi,
    noi am schimbat prenumele la Alexandru si pot sa-ti spun ca am inceput in februarie si am avut certificatul nou in iunie.La noi mult adurat pana a aparut anuntul in Monitorul, apoi termenul de parca 30 de zile cat trebuie sa stai sa te mai gandesti daca ramane valabila schimbarea, apoi depusul actelor la Evidenta populatiei unde sincer au cerut cate o declaratie completa cu toate etapele din viata noastra ( studii, casatorie, locuri de munca ) si aici termenul legal de asteptare era de maxim 60 de zile si la noi adurat 58.Apoi de aici se trimite dosarul aprobat la Starea civila de unde am scos in sfarsit certificatul mult dorit.A durat dar am si uitat asta.Succes si nervi de otel!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

    Si in Galati la noi dureaza cam tot vreo 6 luni schimbarea prenumelui! Mi se pare o prostie, insa asta este...pana ajungem la gradinita poate avem si noi certificatul Ioanei de nastere.

    http://community.webshots.com/user/claudia_a

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Costi spune:

    Fetelor sunt gata sa va povestesc despre primii mei pasi in salonul copiilor abandonati.
    Nimic nu m-a pregatit pt intilnirea cu micutii- cu acele raze de soare.
    Noi ne dorim o fetita, dar socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din tirg.
    Primul patut, primul bebelus, era o minunatie alba ca spuma laptelui cu ochii verzi-albastrii, ti-era mila si frica sa pui mina pe el sa nu se evapore.
    Surpriza- era baietel si eu ma uitat prostita de emotii la el, nu am putut sa ingin nici un cuvint, pt prima data am simtit ca un impuls, sa-l iau sa-l string la sin si daca puteam sa-l alaptez.
    Putin spus, nici nu se poate descrie in cuvinte, nu exista cuvinte sa asterni pe hirtie trairile.
    Inca nu mi-am revenit, sunt naucita de fericire si totodata incerc sa fiu realista, mai exista o familie care vrea sa-l adopte.
    E sanatos tun- Doamne ajuta-l!- si bine ingrijit, doar ca resursele prin maternitati sunt minime pt copii abandonati.
    Simbata merg cu sotul meu sa-l cunoasca, e "ud" de fericire si emotii.
    In alta ordine de idei, actele merg ca pe roate, am rezoltavt 99% - adica nu mai trebuie sa iau decit cazierul care este gata marti.
    Deci in doua zile am facut toate actele doar cazierul dureaza 3 zile(de parca pina marti sunt 3 zile)

    Vai ce minunat este sa traiesti!
    Familia cealalta cu care sunt in competitie nu stiu cit de hotarita este, eu le doresc bafta, oricum eu am ajuns in urma lor, dar poate ca am ceva sanse, copilul este de o luna si ei nu s-au hotarit.
    Doamne imi vine sa cint sa dansez si chiar nu pic ca musca daca ceilalti vor lua bebelul pt ca stiu ca am sa REUSESC.
    ELENA

    Ultima speranta!


    Ultima speranta!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns aissa spune:

    Costi, vreau doar sa te sfatuiesc, nu sa te sperii. Daca mai e o familie care viziteaza copilul ala (adica daca au facut la DPC cerere de vizitare) si daca or avea si atestatul deja in mana....nu prea e roz situatia ta. Cererea de vizitare le da dreptul sa stea si sa se gandeasca. Nu stiu cat timp.... Oricum, din cate stiam eu nici nu ar fi trebuit sa vezi tu un copil care e deja vizitat de alta familie.
    Oricum, eu iti doresc din suflet ca daca acesta e copilul tau sa rezolvi tot cu actele, sa il placa si sotul tau si sa il luati cat mai curand acasa.
    Si te trec si in listuta la aspirante.....

    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Costi spune:

    quote:
    Originally posted by aissa

    Costi, vreau doar sa te sfatuiesc, nu sa te sperii. Daca mai e o familie care viziteaza copilul ala (adica daca au facut la DPC cerere de vizitare) si daca or avea si atestatul deja in mana....nu prea e roz situatia ta. Cererea de vizitare le da dreptul sa stea si sa se gandeasca. Nu stiu cat timp.... Oricum, din cate stiam eu nici nu ar fi trebuit sa vezi tu un copil care e deja vizitat de alta familie.
    Oricum, eu iti doresc din suflet ca daca acesta e copilul tau sa rezolvi tot cu actele, sa il placa si sotul tau si sa il luati cat mai curand acasa.
    Si te trec si in listuta la aspirante.....

    Cristina si Alexandra (30.09.2004)

    Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God




    Multumesc aissa!
    Nu au facut cerere de vizitare si nici n-au depus dosarul la DPC, il viziteaza doar ca au trecere mai multa- lucreaza in spital.
    Dupa cum iti spuneam eu le urez bafta, stiu ca am ajuns in urma lor, dar ei se pot razgindi si atunci- eu sunt aici.
    Exista totusi o problema majora, copilului nu i s-a aflat identitatea, voi ce-mi puteti spune despre acest lucru?
    Copilul nu are nume si mi se rupe sufletul!

    Ultima speranta!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns veronici spune:

    Felicitari Ina,iti doresc sa ai un bb sanatos si care sa doarma bineeee.
    Patri sunt alaturi de tine ,imi inchipui prin ce o sa trec si eu!
    Oana,am vazut ca ai catzel,e ok? Si eu am si ma ingrijoreaza sa nu vina acasa DPC-ul si sa comenteze! Al meu e pe sfertul Baron-ului tau(pe a mea o cheama Boni,e o babutza puddel de 5 kg,care nici macar nu poate deschide usa-ca nu ajunge!!) Sper sa nu fie o problema in adoptie faptul ca am catel. Ce spuneti,s-o duc la mama? Si mai am si un papagal,care spune numai prostii!! Ufff! Gata de azi il invatz vorbe frumoase!Nu de alta dar sa faca impresie buna(si sa nu-i vina ideea sa vrea pe umarul "DPC-ului" o sa-l inchid in cusca).
    Pupici

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

    Din acte am inteles eu e chiar super ca micutul nu are identitate pt ca in felul acesta devine adoptabil.
    Cred ca atestatul ti-l poate elibera si mai repede de 60 zile in functie de cum reusesti sa invarti "angrenajul de la DPC"
    Cred ca nu-ti trebuie o motivatie mai mare sa reusesti,nu?
    L-ai vazut ,ai simtit ca el este "micul print",deci:SUCCES!!!!!!




    pupici


    corina urziceanu

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns patri spune:

    Vad ca multe dintre noi au animalute, si eu am o catelusa de boxer, o iubim foarte mult si n-am renunta la ea, oricum un copil creste foarte bine intr-o familie cu animale. (am si 2 broscute testoase). Am dedus ca noi, cele care iubim copiii defapt iubim si animalele, eu am caine de cand copiii mei aveau 2-3 ani si cu doi copii mici nu a fost greu si cu caine in apartament, am avut noroc numai de cateluse cuminti!
    Cand vad ca voi, fetele mai noi decat mine in ale adoptiei va miscati, ma simt ca si cum eu as fi impietrita pe loc din cauza asistentei care e in concediu pana in 22 aug, poate ar trebui sa umblu si eu prin spitale, sau sa caut asistenti maternali care au copii in ingrijire...Nu stiti, eu cand m-am mai interesat nu erau copii adoptabili nicaieri, acum-pe la mijlocul lui iulie spuneau ca prin olt, dambovita si alte cateva judete departe de mine ar fi inceput sa apara, mie mi-a spus cineva ca si pe la noi vor aparea prin septembrie, stiti ceva careva?

    patri

    Mergi la inceput