Sa-mi arunc copilul sau nu? (2)

Sa-mi arunc copilul sau nu? (2) | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">prima parte

quote:
Initial creeata de pashosha

Oameni buni, tragedie si durere!!!
Va implor cititi-mi mesajul!!!
Nu credeam ca voi ajunge vreodata sa creez un subiect in aceasta camera, dar se pare ca tare necunoscute sunt caile Domnului. Astazi, in ajunul Sf Petru si Pavel, am fost cu o amica intr-unul din spitalele Bucurestiului,la sectia neo natologie, abandonati, interesata fiind sa adopte un bebe...Erau 5 bebelusi, iar dintre cei 5, un bebe mic era cam agitata...ceva m-a chemat catre ea.Am aflat ca se numeste Ana-Maria, este nascuta pe 5 iunie, are o malformatie cardiaca, iar mama ei vrea sa o lase pana la 1 an in asistenta maternala ca nu are cu ce o creste. Am inlemnit!!!Tineam in brate o mogaldeatamica mica, ce avea niste degetzele atat de firave si parea atat de neajutorata, scancea si se uita la mine si mi se ruea sufletul stiind ca are nu stiu ce malformatie...Fiind bine conectata in spital, am insistat sa o cheme pe mama, caci, imi doream sa o conving sa ia micutul sufletel, pe ingerashul de Ana-Maria, sa o ia acasa.Cand a venit, am observat ca mama este handicapata, deficit de vorbire foarte accentuat si am inteles ca micuta mostenise de la ea malformatia.Mi-a spus ca nu vrea sa isi lase fetitza dar ca nu are cum sa o ceasca si nici nu cred ca isi dadea seama de boala fetitzei...adica, ea a ajuns pana la o varsta cu aceasta problema.M-am gandit atunci la voi, la noi,cum ne-am mobilizat si in alte cazuri si mi-am permis sa ii spun ca o vom ajuta noi sa ii ofere o sansa Anei-Maria. Nu este corect ca acel ingerash care se zbatea in bratele mele sa nu aiba o sansa la vindecare, mai ales ca este posibil cu atat de putin..Am inteles ca deja se fac formalitati de transfer la targu Mures, pentru a o opera pe micutza..Stiu tot de la voi de doctori foarte buni acolo..nu am informatii exacte despre boala caci abea azi am aflat, dar imi doresc sa ma interesez, caci am inteles ca bebe poate fi operata si salvata..Maine seara voi afla cnd pot da atat de doctoritza mamei cat si de pediatra si merg sa vb cu ele. Georgiana(30 ani), mama Anei-Maria, cand m-am oferit sa o ajut, s-a uitat in ochii mei si lacrimand m-a implorat sa nu ii adopt eu copilul, ca ea o iubeste...mi s-a rupt inima si am luat-o in brate si am mangaiat-o spunndu-i neincetat ca daca isi lasa copilul totul este pierdut, si ea imi tot repeta ca nu are cu ce o creste. I-am promis sa ma zbat , caci castiga 1 400 000 lei ajutor de hndicapat, iar cel cu care a facut copilul nu vrea sa recunoasca bebele, dar se foloseste de ea in continuare. I-am promis ca maine seara ma duc la ea cu o camasha de noapte pentru ea si niste costmashe, lapte pampershi pentru Ana-Maria. Mi se rupe sufletul..si stiti ce e mai greu?... faptul ca mi-a spus ca sora ei nu o lasa sa ia copilul acasa...ca e casa sorei ei si o arunca in strada..mi-a dat numarul sorei ei, maine am sa o sun.
Fetelor, daca ea renunta la Ana-Maria, va zic eu ce se intampla..nimeni nu ia in asistenta maternala un copil cu malformatie congenitala, sa nu mai spun de adoptat , nimeni nu il opereaza si nimeni nu se uita la el..Are mari sanse sa ajunga in orfelinat si netratata, cine stie cat de rau...
II oferim o sansa acestui ingerash? ce ziceti, ne mobilizam, ma ajutati?
Pentru moment nu trebuiesc multe, hainue o sa cumpar eu cateva maine ca ai mei sunt de 4 ani si eu am cam dat tot.O sa fie nevoie insa de relatii la Tg Muresh, la un doctor cu suflet. Nici cine stie ce bani nu cred ca sunt necesari. Cred ca pentru moment doar hainute lapte pampers, pentru ca,daca o tin in spital la Buc si o transfera direct la Tg Muresh, nu ii trebuie micutei nici patut sau carut inca...
merita o sansa , merita sa o auda niste oameni buni si cu suflet ca voi!!! Merita s traiasca!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!



Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna ziua,
revin cu vesti...Deci , se intelege clar ca din partea Georgianei, nu sunt piedici..ok..aa, v.-am zis ca aveau doi papagali lesinati de foame si i-au luat ei? ca alefel mureau pe acolo...
Oricum, azi au vorbit cu D-na Doctor Gozar, dansa este pediatra care se ocupa zilnic de Bella, si careia ii multumim din suflet pentru munca pe care o depune, si care a asigurat ca Bela este pregatita fizic pentru operatie.
Copilul a luat in greutate, a crescut manca-o-ar nasa pe ea...Nu mai are pneumonie si ca atare ar trebui operata cat mai repede pentru a se stopa inundarea plamanului..
Vestea proasta este ca de saptamana viitoare spitalul intra in curatenie generala, iar cand iese spitalul din curatenie generala, intra doctorul Suciu in concediu. Rodica trebuie neaparat sa obtina astazi o data pentru operatie in septembrie sau eventual sa se intample o minune sa o opereze pana la sfarsitul saptamanii, ca apoi sa stea in spital la refacere. Problema este ca daca copilul nu are data fixa de operatie, obligatoriu este dat acasa....Care casa? Conform legilor in vigoare, in ceea ce priveste adoptiile se fac niste anchete, rapoarte, comisii si tot asha..care cu cele mai mari urgentari dureaza 3 saptamani...deci, Bela ar ajunge la protectia Copilului, pe la cine stie ce asistent maternal, unde noi oricum nu am avea voie sa o vedem atata timp cat nu avem nici o masura legala...concluzia, nu ne putem permite sa fie externata..
Acum mi-a zis Rodica, ca Dr. Suciu nu a fost azi la spital decat cateva minute si ca atare ea maine dimineatza la 8 se duce acolo sa vorbeasca personal si privat cu el, sa il " convinga " sa opereze copilul..sa ii fixeze o data.. Oricum, Rodica si-a facut deja formele de internare, caci Bela nu mai poate fi lasata singura...si ca atare , o sa plece maine din Tg Muresh , sa vina la Ploiesti sa faca o cerere de adoptie a Bellei, o ia si pe Georgiana sa dea declaratia de adoptie in favoarea Rodicai, apoi poate reuseste sa convinga asistenta sociala sa mearga cu ea in aceeasi zi la Georgiana acasa, pentru a face ancheta sociala, si apoi ea vine isi ia ceva lucruri si joi este la Tg muresh , inapoi la copil...In timpul asta DPC(directia protectia copilului) din Ploiesti, trimite raportul la Bucuresti, si aici lucrurile se misca repede ca sunt expeditivi...
Sper sa mearga totul asha cum am planuit. Ea trebuie sa se interneze cu bela, caci stiti co o lasa sa planga, si in afara de asta, Bella nu mai stie sa suga la biberon, caci nu i-a dat nimeni..nu sta nimeni de ea...off doamne...
Ei il mai suna si azi pe Dr. Suciu, sa vedem poate apuca sa dea de el azi....
va dau vesti mai incolo..va pup si multumesc mult

Lucia, te referi la Oana Vasiliu? daca la ea, e totul ok, nu le-am primit, dar o sa trimita prin posta hainutele si banii ii pune in cont...daca nu te referi la Oana, cu altcineva din State nu am vb ...a , si cu Adrian, care s-a oferit sa o ajute pe Bella cu 100 usd...sper ca nu s-a razgandit ca e mare nevoie..
va pup

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Buna sunt nou nouta pe aici...dar vreau si eu sa ajut cu ce pot.Vreau sa va felicit sunteti extraordinare.In alta ordine de idei,Pashosha eu am un carut de copil care cu un mic efort poate fii al Bellei,spun cu un mic efort ca e problema cu transportul,eu vin in tara doar in septembrie,.Mai am o varianta care deasemenea nu depinde de mine,cu un tir care face transport Ro-Nl.Sper sa gasesc o solutie cat mai curand si te tin la curent,cat despre haine incerc sa adun ceva haine,eu nu am, bebelusul meu e inca mic 3luni1/2...dar am promisiuni.

Dantje & Martijn

Sa fii domn e o intamplare sa fii OM e lucru mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Pashosha, intre timp mama a plecat la mare dar ii amintesc sa puna banii cand se intoarce (sapt viit).

Despre nr de cont, pune-le in locul semnaturii tale...intri la profil, acolo unde scrie semnatura...si salvezi..

Ce mai stii despre Bela?
Eu nu prea mai am timp sa intru pe net, dar in limita timpului disponibil incerc sa mai misc cate ceva..



--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei

Are 6 luni de zile dar lupta sa traiasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna ziua

VESTI PROASTE
Sunt in criza de isterie , de plans de nervi, si de 3 ore nu fac altceva decat telefoane...
Am inteles de ce nu se grabesc cu operatia...Nu stiu sa faca un BANDING...De ce nu au spus? Rodica era in spital si nu putea vb foarte bine...dar mi-a zis clar ca solutia e strainatatea sau doctorii care vin in Romania de pe afara sa faca acte caritabile.. Am inceput deja sa dau telefoane, caci am auzit ca la Institutul Inimii in Cluj, anut trecut, au fost in scop umanitar medici israelieni, care au facut operatii pe cord. Am vorbit cu ei si au confirmat acest lucru, iar secretara m-a rugat sa o sun maine poate afla un nume sau un numar de telefon. De asemenea am trimis un e mail la L'Associazione per l'Assistenza al Bambino Cardiopatico (AABC)
Sper din suflet ca ei sa ne ajute..revin cu detalii mai tarziu ca nu mai pot, ma inec in lacrimi...
Acesta este e mailul care l-am trimis..va pup



Buon giorno,
Ho trovato il sito sul internet, cercando aiuto per una causa umanitaria di quale mi ocupo..Sono rimasta senza parole quando ho visto che cose fa la associazione...siete persone nel verro senso della parolo...v'ingrazio per essere presente.
Mi dispiace che non sono in posibilita di aiutare lei..e sono venuta io a chiedere...ma vi prego di avere la pazienza di leggere tutto il mio messagio anche si non scrivo cosi bene l'italiano. Ho chiamato prima , al ufficio ma ho parlato con la segretaria telefonica.
Mi presento, mi chiamo Gabriela Ammendola, sposata , ho 2 reclama - reclama mascata adottati e sani, grazie a Dio. Sono molto attiva in aiutare i orfani, ed ho trovato questa picola in un giorno in ospetale con una malformazzione seria
Atrezia di valvole tricuspida
Comunicazzione inter ventriculare grande
Communicazione inter atriale
Quello che hanno detto e che la valvole sta invadendo il pulmone con sangue, e deve passare una operazione di Banding...cioe , chiudere un po la valvole..scusa ma cerco di dirvi lo che mi hanno detto.
Quando hanno trasferito la picola bella, natta a 5 giugno 2005 con 3 500 kg, l'hanno trovata nel ospetale di Targu Muresh, specializato in chirurgia cardiopatica infantile, con pneumonia. Dopo che l'hanno curatta, hanno cominciato a dare motivi di non operarla, e finalmente abiamo obtenuto la conferma che hanno paura operare la picolla Gabriella..noi la chiamiamo Bella. Oggi pero, hanno detto che loro non hanno experienza in questi interventi e puo essere un gran rischio per la nostra Bella. Non basta che e orfana, non basta che e malata, adesso deve morire perche vorrebbero fare esperimenti? Non voglio vedere comme sta morendo una picola che Dio me l-ha datta nei miei bracci per salvarla...
Vi prego, con lacrime negli occhi aiutate la ...lo so che operate in tante paesi..forse potete venire qui salvare la nostra Bella,!!! La mia amica la vuole adottare, anche si ha questi problemi, gli vuole dare una vera famiglia ..e un pecato di non permetere vivere a un angelo. Eccola qui http://pg.photos.yahoo.com/ph/pashosha1st/album?.dir=5bef&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

noi li possiamo ofrire una familia...lei li puo ofrire una vitta.... !!!

con tutta la considerazzione
Gabriela Ammendola - 0040 744 311 471

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinguinul spune:

E ingrozitor ce se intampla. Ce putem face Gabriela? Imi amintesc ca am citit undeva pe forum ca la Ospedale Pediatrico Bambino Jesu din Roma se fac interventii pe cord si pretul nu e asa mare (sau parca se putea si gratis? nu sunt sigura). Cine stie mai bine?
Gabi, am vorbit cu soacra-mea si te anunta ea prin e-mail unde a pus banii si ca a trimis hainutele. Dupa cum o stiu eu pe ea, azi-maine le trimite.
Cred ca au mai fost cateva subiecte cu copii cu malformatii cardiace operati in Italia. Poate stie cineva mai mult?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna ziua, Acesta este mailul pe care Rodica mi l-a trimis aseara din Tg Muresh...ca sa va faceti o parere
Buna Nasa ,

iti trimit in mailul urmator detaliile medicale ale dosarului Bellei ca sa poti da forward catre cine vrei tu .

Dimineata doctorita Gozar la vizita medicala mi- a spus ca Bella este vindecata de pneumonie si ca trebuie sa iau legatura cu Dr Suciu pt operatie .Mi a mai spus ca din punctul ei de vedere Bela este pregatita pentru asta . Mi a atras doar atentia ca sunt riscuri sa o pierdem dupa sau in timpul operatiei . I am spus ca suntem pregatiti pentru orice nu vrem decat sa luam lucrurile ca atare , totul sta in maninile lui Dumnezeu si ale dr Suciu . Mi - a promis ca ia legatura ea prima cu dr. si ii spune ca sunt aici si facem demersuri pentru operatia de bending .

Mai tarziu mi a spus ca nu il prinde la telefon si ca incearca inca . Atunci am plecat la chirurgie sa il caut . Cand m-am intors m-am intalnit cu ea si mi-a spus ca Dr Suciu a plecat si ca urmeaza sa ne vedem dimineata si sa hotaram , impreuna cu ea si dr Suciu . Am rugat-o sa-mi spuna cum stau exact lucrurile , ce riscurisi ce sanse sunt , care sunt pasii imediat urmatori , i-am spus ca nu ne putem permite o amanare a operatiei daca organismul micutei ne permite sa facem asta acum . Doctorita are un renume de om bun care se implica sufleteste in fiecare caz .Am crezut fiecare cuvant .

A spus : " Copilul este un caz deosebit de complex . Decizia de a opera ii apartine in intregime dr suciu care este un chirurg excelent . Tehnic el poate executa bendingul . Nu putem prognoza evolutia postoperatorie . RISCUL DE A O PIERDE POATE SA APARA OPERATIR SI POSTOPERATOR si chiar daca operatia este un succes acum nu cred ca ea va ajuta copilul sa ajunga pana in faza de Fontan .Dr Suciu a mai facut bendinguri dar la copii cu mai putine probleme decat are Bella " Convingerea personala a Dr Gozar este ca o pierdem daca facem operatia aici . A mai spus ca nu au suficienta experienta
,ca impactul psihic asupra doctorului daca se pierde copilul este foarte mare, si ca dotarea tehnica pe care o au in prezent nu ii permite sa creada in mentinerea ei in viata postoperator , adica la reanimare, nici reactiile Bellei la tratament nu sunt incurajatoare .
Dupa amiaza am rugat-o sa imi pregateasca un raport despre conditia medicala a Bellei si a facut-o . Am vazut la echocardiograf inimioara Bellei si am mai murit un pic . Dupa echocardiograma mi-a spus si sunt cuvintele exacte " CAZUL MICUTEI NE DEPASESTE "

Am intrebat-o ce optiuni avem si a spus " Vorbiti cu dr Suciu "

Ce nu mi-a spus Dr Gozar am adunat de prin saloane . Aparatura operatorie si postoperatorie este depasita , stau foarte prost tehnic , saptamana aceasta NU AU ANESTEZIC deci nu se
opereaza , tratamentul pentru boli ca pneumonia , colaterale bolilor cardiovasculare sunt cumparate de parinti , daca te doare capul nu au un algocalmin , blocul postoperator nou se deschide in octormbrie si au foarte putine locuri, probabil bunul dr Suciu are el insusi inima rupta cand trebuie sa decida pe cine programeaza si de ce . Au foarte mult suflet , dar putina experienta in urmarirea cazurilor extreme ca al Bellei care comporta riscuri enorme , sunt nevoiti sa isi dramaluiasca fondurile si aparatura nu ii ajuta .

Bella este frumoasa ca un inger , a crescut un pic si i s-a mai atenuat paloarea si culoarea vinetie . Este la fel de mare cat copilul de cinci luni ale Teodorei , colega de camera . Si Teodora si dr Gozar si asistentele o iubesc enorm . Este un copil cuminte , cuminte ,, nu plange decat rareori, si niciodata fara motiv, ca si cum ar sti ca e un copil al nimanui , si ca si cum ar spune nu vreau sa va deranjez prea mult . innebunesc cand o stiu singura , Teodora mi- a spus ca orele ei de plans sunt intre 10 si 1 noaptea . si uneori oia in pat cu ea si micuta ei care are un diagnostic identic ,
personal este putin , in tura de noapte o singura asistenta la tot etajul si au mentinut hranirea prin sonda , motiv pentru care Bella inca nu stie sa suga . Astazi am incercat un pic , a mancat cam 20g , din ratia de 60 . Este incredibil de frumoasa si linistita , I am facut baita .i am luat dalin si ulei pentru dupa baie ; Adi inca nu poate sa o tina in brate, ii este frica sa nu i rupa vreun oscior , sa nu o scape , dar am mutat-o pe patul mamei si i a povestit cum or sa se joace ei mai tarziu . l

Nasa , sunt foarte obosita din toate punctele de vedere ,

Te imbratisez,

Rodica

PS te sun maine dupa intalnirea cu dr Suciu






www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Ajutati-o pe micuta Bela!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

iata ECHOCARDIOGRAMA BELLEI

INSTITUTUL DE BOLI CARDIOVASCULARE SI TRANSPLANT TG MURES
SECTIA CLINICA CARDIOLOGIE PEDIATRIE
TARGU MURES , STR GHEORGHE MARINESCU NR 50
TEL 0265 210 505


PROTOCOL ECHOCARDIOGRAFIC

Numele si prenumele IONESCU ANA MARIA Varsta 2 luni
Domiciliu Ploiesti
MASURATORI (cm)

Normal Normal Normal
VS(d) 3,9 –7,5 Sept IV 0,7-1,1 Fe 60-70%
VS(s) 1,2-4,5 PP 0,7-1,1 25%
AS 1,9-4,0 Aorta 2,1-3,5 AriaVM
VD 0,9-2,6 AD 2,9-4,2 VCI 1,6-2,2


VALVE

Ao
Mi
Pu
Tri


Pericard : liber
Contractilitate globala buna

Concluzii :
Situs solitus atrial. Conexiuni ventriculoarteriale normale . Discontinuitate de sept interatrial . Discontinuitate larga de sept intervntricular de aprox 1,3 cm ( ventrucul unic) La nivelul tricuspidei planseu fibros . Valva mitrala cu insuficienta mitrala semnificativa(flux de regurgitare mitrala =3,94 m/s grad 62 mmHg .) Jet de regurgitare pna la nivelul venelor pulmonare . Pozitia anatomica normala a vaselor mari . Artera pulmonara mult dilatata . Insuficienta pullmonara , flux AP=1,8 m/s graad 13,5 mmHg . Aorta de dimensiuni reduse , khipoplazica fara obstructie pe cale a de ejectie VS fara gradient pe aorta descendenta . Flux AO desc=1,5m/sgrad 9 mmHg. Fara flux de canal arterial .

Diagnostic

Ventricul unic
Insuficienta mitrala semnificativa
Hipertensiune pulmonara severa

Rec . Tratament cu Captopril, 2x2mg, Furantril 1x4mg po, Lanoxin 2x0,4ml


Dr Liliana Gozasr

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Ajutati-o pe micuta Bela!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Se pricepe cineva sa traduca echocardiograma asta in engleza si italiana?...pentru mine e ciudat rau...

Una peste alta trebuie sa insistam
Azi voi lua legatura si cu Jesu hospital...
Acum o sa sun si la Cluj sa vad ce detalii imi dau de acolo

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Ajutati-o pe micuta Bela!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


AM NEVOIE DE AJUTOR..!!!![/b Nu se poate face Banding caci acum i-au aparut niste complicatii, si are o aorta extrem de sensibila... Nu se poate face nimic pentru a o salva decat
[b]TRANSPLANT DE CORD

Este singura sansa a Bellei de a supravietui...asha a confirmat doctor Suciu care a spus ca el nu se baga la un Bending la ea...el pregateste un raport complet pentru Bella...ea nu poate fi institutionalizata, asha cum cere legea conform faptului ca e abandonata...Trebuie gasita o cale sa i-o dea DPC acasa...Rodica a ramas acolo sa invete sa ii faca tratamentul Bellei, caci ea o sa fie sever observata si monitorizata...Rodica sta cu ea in spital pana o poate lua la ea acasa...nici nu se discuta. Cu tratamentul respectat la linie, Bella poate trai maxim un an de zile in asteptarea inimioarei... Doamne...nu se poate...nu are cum sa moara asha un ingerash...
D-na Irina Reisler, acum am nevoie de dvs, sa ne ajutati sa facem emisiunea..va implor...Motanik sau lucia, sau cine sa pricepe...cine ma ajuta sa facem un site...
Nu e inca nimic declarat o suma sau ceva...dar va implor ajutati o pe Bella sa traiasca...


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Ajutati-o pe micuta Bela!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


De cand am aflat nu fac altceva decat sa caut pe net despre centre unde fac operatii pe inima....imi este frica sa ma gandesc la cat o sa coste...
Cineva din Romania am inteles ca a platit 300 000 usd pentru un transplant de ficat...Doamne Dumnezeule...
adica 200 mii euro... eu cred ca nu o sa se ajunga la asha sume, dar inca mai caut
Acesta este un site in SUA...
http://www.texasheartinstitute.org/hearttx.html
Acesta este un site in Italia
http://www.scienzita.it/articoli/medicina/pompa_jarvick_2000.html
si acesta
http://www.saluter.it/wcm/saluter/news/il_fatto/2005_gennaio_aprile/report_trapianti_2004.htm
Mai caut si in israel, grecia , frantza..peste tot.
Ma sfatuiesc si eu cu voi, caci Rodica e terminata


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Ajutati-o pe micuta Bela!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput