Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

bine ati venit pelatia si danaR. v-am trecut in listuta si pe voi. pai sa aveti o sarcina usoara si fara probleme. si eu am stiut ca sunt gemeni neidentici "din prima", asa mi-a zis medicul. asta cand inca nu se vedea ca sunt fetita si baietel, pana am nascut medicul nu a putut sa vada sexul fetitei din cauza pozitiei, asa ca surpriza si bucuria a fost si mai mare cand am nascut
mireaf oare a nascut? nu stie nimeni nimik? sper sa revina cu vestile bune cat de repede





bianca si tudor (03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna mamici si viitoare mamici de gemeni!

Eu am 2 bebelusi gemeni, fetita si baiat, de 4 luni si o saptamana. Vroiam sa intreb mamaicile cu gemeni mai mari cum ati facut diversificarea. Cand si ce le-ati dat sa manance? La amandoi le-am dat lapte de la mine (baiatul suge, fata manaca la biberon, dar ma storc si ii dau si ei cat de mult pot) si completare cand a fost necesar Humana 1. La 3 luni jumate am inceput sa le dau cate un pic de suc de morcov (dar nu l-au tolerat prea bine, au facut cacutza mai des, aveau gaze si dureri de burtica), mar simplu pasat, apoi mar cu un biscuit PetittBeure. De o saptamana le dau si cateva linguri de cereale Milubrei cu lapte, mar si morcov. As vrea sa le bag si supa de legume. Credeti ca e prea mult? Sa mai astept?

De cateva zile fata e cam constipata. E posibil sa fie de la mar? sau de la cereale? Sau o fi de la fierul pe care li-l dau?!?! Nici eu nu stiu ...

Daca vreti sa imi vedeti shtrumphii, am pus poze recente in albumul R & B.

Sanatate multe, crestere usoara copilutzilor si sarcina usoara gravidutzelor!



Laura de Rares si Bianca 13.06.2005
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauragosu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alda spune:

Buna, eu sunt Alexandra, am 31 de ani, o fetita de 2 ani si 5 luni si la anul o sa fiu si mamica de gemeni (identici se pare), DPN este 12 mai 2006, dar banuiesc ca o sa se nasca mai repejor.
Sper sa aflam impreuna multe lucruri folositoare despre sarcina cu gemeni, cum se cresc gemenii...
Eu nu am gasit nici o carte despre asa ceva, dar mai caut! :)

Va pup,
alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Laura, sa-ti traiasca comorile. Sa fiti toti sanatosi.
Am vazut si pozele. Sunt minunati. Cum te-ai descurcat pana acum? Vad ca esti eroina. Vroiam sa te intreb de pisica. Nu lasa par? Bebelusii au indragit-o? Cum se comporta ea in prezenta lor? Nu ti-e frica sa nu-i zgarie?
Imi pare rau ca nu iti pot raspunde despre diversificare. Inca nu am invatat nimic despre asta, ca nu am deocamdata experienta. Si dupa cum vezi, forumul asta nu e prea activ. Raspunsuri cred ca ai gasit deja in alte parti.
Si eu abia astept sa-mi vad bebelusii.

Sanatate si noroc.
Capsunica32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Alda, acum am vazut ca ai postat si aici. Felicitarile de la mine sunt la celalalt subiect. Sa-ti traiasca fetita. Eu sper ca voi naste peste o luna si ceva, daca totul e ok pana atunci. Si mi se pare asa departe...Camera bebelasilor nu e complet pusa la punct, desi strictul necesar l-am adunat deja. Insa eu sunt cea care tot aman aranjatul complet. AM senzatia ca atunci cand va fi gata camera, atunci voi naste. Si inca nu e timpul. Vreau sa mai creasca bebelasii mei la mine in burta, decat sa stam prin maternitate nu stiu cat. Vom vedea insa. Sper ca si ei sa vrea sa mai stea cu mine cateva saptamani.
Alda, ti-ai facut liste cu nume?

Capsunica32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami2002 spune:

Buna, vin si eu in randul vostru.
Am o fetita de aproape 3 ani si sunt insarcinata in 12 saptamani cu gemeni bivitelini. Sambata o sa-i vad iar la ecograf, sper.
Inca ma chinuie neplacerile primului trimestru: gust acru, slabiciune.
Va doresc sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Dana R si Pelatia ce faceti? Ati intrat in prenatal? Cum va simtiti? Ce faceti?

Mami2002 felicitari. Ma bucur ca apar si alte viitoare mamici de gemeni. Cred ca esti inca in perioada cu greturi si varsaturi. Sa ai grija de tine.

Capsunica32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana R spune:

Buna Capsunica

Da am intrat in concediu de la 1 nov, am tot intrat pe site dar nu am si scris !
Eu ma simt bine in general(merci de intrebare!) cu exceptia faptului ca imi este din ce in ce mai greu , sa merg mai mult , sa ma ridic din pat, sa dorm, etc dar probabil ca si tu stii deja cum este!
Eu am acum 30 de sapt , papusile mele sunt f bine , am fost la control sapt. asta se se pare ca au crescut( sant baieti binecrescuti)f bine baietii mei.
Acum au cel de sus 1.680 g si cel de jos 1415 g , chiar sunt curioasa tie cum iti merge ce greutate au bb-i tai?Tu cum de simti?

Astept vesti!!


DanaB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

Buna fetelor!

Capsunica, zilele trecute ma gandeam la tine - am intrat pe la subiectul cu gemeni... - si ma intrebam oare ce faci, cum te simti, cat de greu ti-e burtoiul ... avand in vedere ca suntem cam la aceeasi varsta de sarcina.

Legat de amenajarea camerei, cam in starea aceea sunt si eu...tot aman, ca nu cumva in momentul in care va fi gata, sa vina si prichindeii. La fel si cu bagajul de spital...desi ar cam fi vremea sa-l pregatesc. La prima sarcina l-am pregatit cu o luna jumate inainte.

DanaR, ai baietei bine dezvoltati!!! Bravo lor! Eu voi merge la control vinerea viitoare si sunt foarte curioasa cat de mari au crescut (atunci vom avea 33 sapt). Imi doresc sa stea "la caldurica" inca vreo 4 saptamani, ca sa nu fie nevoie de "tratamente" speciale pentru ei.

Felicitari noilor burtici de gemeni!!!




Tatiana 32 cu 2 si
Clara Maria
(31 ian 2004) Album 1 Album 2 Album 3Copilasi ian-feb2004


www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">Mamici ian-febr 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Salutari la toata lumea !

Bun venit fetelor "noi" ! Imi dau seama prin ce emotii treceti, e o mare incercare, dar stati linistite, ca o sa fie bine. Mie cind imi era mai greu ma gindeam citi pe lumea asta n-ar da orice sa fie in locul meu si brusc ma simteam mai bine.
Acum ca baieteii mei au implinit de curind doi ani, nu pot sa va spun ce bucurie imensa e fiecare zi, ce victorie. E dur la inceput, sigur, dar trece repede.
Intrebati orice aici !

Mergi la inceput