Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mireaf spune:

Salutare fetili, sper ca nu m-ati uitat. Si bun venit Pelatia!

Eu sunt aproape de marele eveniment, doctora mi-a zis ca e posibil in orice moment. Si apoi, nu-mi mai fac griji, baietoii au 3kg fiecare. Va doresc din suflet sa duceti sarcina cat mai mult, eu nu credeam sa ajung aici. Aveti grija de voi si odihniti-va mult, la mine s-a vazut cand m-am pus in pat, ei au crescut f. bine.
Cat despre greutate nu va faceti griji,eu am luat peste 25 kg da ma bucur ca ei sunt maricei. Cat despre dureri si alte neplaceri, din pacate nu o sa scapati de ele. Eu am contractii de mult timp, nu va speriati, puneti-va in pat si luati no-spa dc e nevoie. Am zis de multe ori ca nasc, desi am mai trecut printr-o nastere si stiu cum e.

Eu am optat pt. varianta normala si dc e cazul cezariana (ceva probleme, Doamne-fereste!). Mi-e frica de cezariana, de anestezic si mi-am luat trusa epidurala, ca sa nu ma chinui f. tare.
O sa va povestesc cum a fost, tineti-mi pumnii sa nasc usor.

Va pup si aveti grija de voi
Le pup si pe mamici si puiutii lor frumosi

Flori (37+, de maine 38) si fetita Alexandra (22 septembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/alexuta2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana R spune:

Buna,
Da mai Capsunica, se pare de data asta la mine e sigur 100% ca nu sunt identici si ca sunt baieti, tocmai am facut eco 3D, la CMU la Dr.Iosup, si se vede ff clar !
Stiu ca si tie ti sa spus initial ca sunt dizigoti(diferiti), ca ulterior sa afli ca de fapt sunt identici!!
Oricum ai dreptate important este sa fie sanatosi!
Tu la ce spital o sa nasti si la ce doctor esti? ,am vazut ca esti tot din bucuresti si ai aprox.aceeasi data de nastere ca si mine adica prin Ianuarie, cine stie poate ne intalnim prin spital!!
Cine se ocupa de lista?
Vreau sa ma treaca si pe mine UM-12.04.05 DPN-17.01.06-Giulesti Dr.Ranga


DanaB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana R spune:

Capsunica se pare ca nu am fost atenta la tine nu e trecut orasul!!


DanaB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Dana R, nu sunt din Bucuresti, ci din provincie.
Mireaf, ti-e frica de cezariana, dar de nastere normala nu? Si ai mai trecut odata printr-o nastere naturala? Si mai vrei tot natural. Nu inteleg de ce. Bafta si iti tin pumnii.
Tot aud ca sarcinile gemelare nu ajung la termen. Mireaf, daca baieteii tai au deja 3 kg, cred ca esti foarte relaxata. Te tii bine, dar mai poti dormi noaptea?

Capsunica(26+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireaf spune:

Capsunica mi-e frica de cezariana pt. ca e tot o operatie. Si in plus, toata copilaria mea am tot facut cateva operatii si mi se facea rau de la anestezie. Asa ca am oroare si prefer sa ma chinui putin. Oricum doctora mea a zis ca se poate normal, da suntem pregatite si pt. cezariana dc va fi nevoie.
Pana la urma maine merg la spital, cred ca-mi va provoca, deja de vineri intru in sapt 39 si ei nu mai au de gand sa se nasca. Atata m-am vaitat ca nu pot sa duc la termen sarcina asta ca vad ca ei se incapataneaza sa mai stea.

Deja cred ca au peste 3kg, am o burta imensa si mai nou nu pot dormi decat pe partea dreapta si-mi amortesc toate cele.
Referitor la sarcinile gemelare mi-a zis doctora mea ca e sezonul record, cu gemelare duse pana la 38 sapt. Asa ca, nu va stresati fetelor si stati linistite!

va pup
Flori (38+) si fetita Alexandra
http://community.webshots.com/user/alexuta2003



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Bravo Mireaf, iti tin pumnii. Cum te intorci acasa, daca o sa ai un moment de respiro, sa ne scrii un rand macar despre cum te simti, cum ai trecut de nastere, si ce fac baieteii.
Despre vaitat, noi fetele de pe forumul cu gemeni te intelegem cel mai bine.

Te pupam si noi,
Capsunica(26+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Pupici la mamici si la burtici..postez acum doar sa ii spun lui Pelatia ca am o gramada de carti despre gemeni, doar ca sunt in engleza, si fiindca tot suntem ambele in Anglia, daca vrei pot sa iti trimit eu ceva prin posta.da-mi PM cu adresa ta si iti trimit.
Noi suntem bine, pentru toate fetele care se chinuie acuma cu burti enorme si cu picioare amortite, pot doar sa va spun ca se merita din plin, o sa vedeti asta mai tarziu.
Si inca ceva, la mine, primele 4 luni dupa ce s-au nascut fetele, a fost usor.Nu stiu cum, dar am avut o energie uriasa si am fost singura care s-a ocupat de ele, sotul lucrand pana tarziu seara..dupa 4 luni stiu ca m-a cuprins oboseala si o mica depresie, dar a trecut repede..
pupici si sper sa mai revin cu ceva postari noi,


Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile noastre aici si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Fetele care asteapta gemeni, nu va faceti probleme ca luati in greutate. Eu am terminat sarcina cu 22 kg in plus fara sa fi mancat mult, dimpotriva. Incercati sa limitati dulciurile si painea, dar suplimentati aportul de proteine si lapte. Nu uitati de complexul de vitamine si minerale care este important !
Burta mea a fost foarte mare dar nu de la inceput, lucru perfect normal pt. o sarcina gemelara. N-am nici vergeturi desi am folosit o crema cand imi aduceam aminte si nu mi-a ramas burta lasata dupa nastere.

Tratamentele cosmetice si nici fardurile nu sunt tocmai indicate, cu cat mai putine chimicale pe piele, cu atat mai bine.

Flori, iti tin pumnii ! va fi bine, vei vedea !

Sarcini usoare !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Patricia, abia astept vesti de la tine si de la mamele de gemeni "mari". Cum a fost perioada de dupa primele 5 luni ? Ma refer la progresele lor, la alimentatie, somn, joaca.
Voinicii mei au deja 5 luni si sunt curioasa ce va urma.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Bine ai revenit pe aici 2girlsmum. Nu ai mai fost de mult. Vad ca fetitele tale au crescut frumusele foc. Abia astept sa am si eu cui sa fac pozici de astea minunate cum aveti voi.

Capsunica(26+)

Mergi la inceput