Mucegai :((

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Buna

Si eu am aceeasi problema. Mucegaiul aparut in urma termopanelor.
Si nici mie nu-mi surade ideea de a zugravi din nou pt ca apartamentul este de 1 an si un pic cumparat. Abia l-am renovat, termopane, parchet..etc. Si ma apuca disperarea cand vad ca apar pete de mucegai...sau ma inunda vecinii.
Oricum, saptamana viitoare vom face ultima investitie in renovare - ne punem usi. Dupa care va veni mesterul sa faca reparatiile necesare si vrem sa-l punem si sa zugraveasca peste, peretii unde s-a format mucegai. Ideea este: pana atunci trebuie sa dau eu de 2-3 ori cu solutia pe pereti?
Si cum se numeste aceasta solutie minune? Nu cred ca e vb de reclama aici. Daca este chiar buna...n-am incotro. O sa o foloses periodic..macar sa nu mai apara.
CUM SE NUMESTE SOLUTIA? va rog. Si se gaseste doar la Bricostore?

Merci mult
Denisa, mami lui Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_c spune:

Buna

M-amconvins Termopanul nu este pentru casele,blocurile din BCA .
Odata aparut nu mai scapi de el pentru ca se instaleaza in "tesatura peretelui" si cu orice ai da dupa o perioada reapare. Am pus termopan in dormitor acum 6 ani in ideea ca va fi mai cal , am izolat peretii exteriori cu polistiren,am izolat in disperarea de a scapa de el un stalp cu spuma poliuretanica spray (munca titanica sa nu incercati si baaani.....) si degeaba............
Spal cu clor fff concentrat de ti se face rau, am dat cu vopsea antimucegai aerisesc dar el tot apare si apare ............

Solutia pentru o perioada urmatoare de cativa aniar fi sa curatam peretii de spuma , sa spalam peretii cu ceva........ si sa -i izolam din nou cu ceva mai la moda pentru asa ceva si mai scapar un timp macar atat

Mucegaiul nu apare tot timpul doar atunci cand este multa umezeala in aer sieste foarte frig.
Mirosul este greu si cateodate aproape de nesuportat.
Problema este ca daca spui la cineva care nu stie, spune ca nu se poate ca nu aerisesti ca si el are termopan si nu are probleme ........sau nu are deocamdata.......................


Spor la treaba ca si eu ma apuc sa spal peretii...............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si eu am fix aceeasi problema. De cand cu termopanul m-am umplut de mucegai. Am spalat peretii cu clor dar degeaba. A durat doar 2 saptamani si a inceput sa se formeze iar. Nu mai spun ca peretii au ramas oricum patati. Peretele exterior este izolat, iar mucegaiul este preponderent in zonele neizolate: tavan, perete lateral si adancimea ferestrei - o suprafata lata de-o palma de jur imprejurul geamului.
Lamuriti-ma si pe mine despre ce sray minune vorbiti. Vreau sa izolez la vara si cred din cat am citit pe la voi ca voi izola toti peretii. Ce sfaturi imi dati, cu ce sa izolez? Cum sa fac? Nu mai am bani sa bag in curul meseriasilor lu peste asa ca voi face eu si sotul meu. Intelegeti deci ca orice sfat este bine venit.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzathree spune:

hai ca va dau eu o solutzie incercata pe peretzii mei :solutzie din sare vanata(albastra)se gaseste la chimicale sub forma de cristale,aceasta se dizolva in apa(1 lingura la un litru) si cu aceasta solutzie se spala peretele dupa ce a fost curatzat in prealabil de mucegai
...si sa va mai spun o chestie,nu din cauza termopanului mucegaieste peretele,ci din pricina vopselei lavabile din cauza ca nu mai respira peretele,asa mi-a explicat mie un zugrav...eu nu am termopane si inainte cand aveam peretzii datzi cu var n-aveam pic de mucigai in casa,iar dupa ce am dat cu lavabil mi-a aparut...




Anca &Alex


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60236" target="_blank">Asa s-a nascut o mare iubire ...
www.snugglepie.com/cb/52888" target="_blank">Varsta lui Alex
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Nu termopanele sunt problema.... Peretii prosti... subtiri... Termopanele doar izoleaza bine si nu mai exista "vantu'" care era inainte, cu gamurile alea proaste care nu se inchideau cum trebe....
Si uite asa se facea un curent....
Eu, de cand am termopan mucegaieste un colt al peretelui (coltul cel mai indepartat de calorifer... in partea unde e caloriferul aproape nu mucegaiesite) si pervazul...
Am zis ca punem si noi termopan la dormitor ca acolo doarme bb si tb sa fie cald si bine si fara curent... sigur ca da... e o umezeala... peretii sunt atat de posti... neizolati cum trebuie si "trag" umezeala de afara si uneori asternututrile din patul nostru sunt un pic umede... Daca am fi stiu atunci cand ma zugravit izolam peretele...
Mama... aceleasi termopane... insa blocu'.... altu'... Cu pereti grosi... nu ca blcu' in care stam noi... din placi de beton... Si nu mucegaieste nimic, nema umezeala...
Conteaza cum sunt peretii... temopanu' n-are nici o vina...



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Eu am dat cu solutie antimucegai acum vreo luna si jumatate si vad ca deocamdata e super! Nu a mai aparut nimic, desi a si plouat o gramada, acum e si vremea asta...Peretele e alb imaculat! Nu stiu daca va mai aparea sau nu dar deocamdata sunt f multumita!!

Se numeste Solutie antimucegai, de la BISON, arata ca solutia de geamuri, sticla de plastic rosie cu eticheta albastra, are 500 ml. Poate va ajuta..

Pulverizati pe perete, se curata peretele imediat, noi am dat de 2 ori. Sa aerisiti f bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Eu am dat cu Bref desinfection (antimucegai) si s-a curata super nu se mai vede absolut nimic. dar la mine problema e ca mucegaiul a aparut doar pe peretele care da afara. Eu mi-am propus sa-l izolez pe exterior (stau la etajul 1 si cred ca gasesc pe unii care sa vina cu schela). E placa la exterior si la imbinarea dintre placi intre parter si etajul unu e o crapatura, asa ca m-am prins de problema) Mucegaiul aparuse in spatele bibliotecii (uriase) care acoperea peretele acesta. Asa ca uichendu trecut am muttat bliblioteca pe un perete interior si peretele cu pricina e semiliber (doar cu o canapea asezatat la vreo 20 de cm de p-erete). Sper sa trecem cu bine inca ceva vreme pana ma apuc de schele...

Izolatia la interior e buna ca nu mai vezi mucegaiu care se face in spatele rigispsului ..

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Am si eu o intrebare la cele care au folosit deja solutiile antimucegai: pulverizei pe perete, ok. Dupa aia? Stergi peretele...sau nu? Daca stergi, nu se murdareste rau peretele...???
Cum se procedeaza, pt obtinerea celor mai bune rezultate..???


Merci

Denisa, mami lui Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by denis

Am si eu o intrebare la cele care au folosit deja solutiile antimucegai: pulverizei pe perete, ok. Dupa aia? Stergi peretele...sau nu? Daca stergi, nu se murdareste rau peretele...???
Cum se procedeaza, pt obtinerea celor mai bune rezultate..???


Merci

Denisa, mami lui Cosmin

Pulveriziezi si atat... nu stergi... o sa se curete peretele pur si simplu in 5-10 minute ... si lasi sa se usuce si aerisesti bine de tot.
Eu am folosit SAVO si au trecut 3 luni de atunci si nici urma de mucegai... cu toate ca peretele (coltul de fapt) este umed tot timpul. Savo, de ex., miroase f. f. puternic a clor si am lasat mult timp sa se aeriseasca... era f. puternic miros si ma usturau narile si ochii...



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

quote:
Originally posted by elyanne

quote:
Originally posted by denis

Am si eu o intrebare la cele care au folosit deja solutiile antimucegai: pulverizei pe perete, ok. Dupa aia? Stergi peretele...sau nu? Daca stergi, nu se murdareste rau peretele...???
Cum se procedeaza, pt obtinerea celor mai bune rezultate..???


Merci

Denisa, mami lui Cosmin

Pulveriziezi si atat... nu stergi... o sa se curete peretele pur si simplu in 5-10 minute ... si lasi sa se usuce si aerisesti bine de tot.
Eu am folosit SAVO si au trecut 3 luni de atunci si nici urma de mucegai... cu toate ca peretele (coltul de fapt) este umed tot timpul. Savo, de ex., miroase f. f. puternic a clor si am lasat mult timp sa se aeriseasca... era f. puternic miros si ma usturau narile si ochii...



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea


Bravo voua,aveam si eu mecegai,v-am citi am cumparat Savo si gata,nici urma de mucegai!
multumesc!

Mergi la inceput