Mucegai :((

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Am mucegai"
postat de kisstherain999, 18/08/2005, 09:24:31


nu unde va ganditi voi ci in casa.

Stau la parter si desi am soare toata dupa-amiaza si stau cu ferestrele dechise in casa este un miros de umed si mucegai. Unde a descoperit mucegai am sters cu Domestos dar mirosul persista.

Mai nou am descoperit ca hainele care sunt asezate in rafturile de jos ale dulapului sunt albastre de mucegai.

Cum pot rezolva aceasta situatie?



kiss


raspuns postat de Freia, 18/08/2005, 09:42:10

ai aceeasi problema ca mine. eu am indepartat mobila de peretele problema, schimbat spatele dulapurilor pt ca era mucegait si pastra mirosul indiferent cat frecam la el, aruncat hainele irecuprabile, scot tot din dulapuri frecat si apa si sapun, dat cu ceara de lemn, lasat la aerisit 2 saptamani, timp in care toate hainele deja erau uscate si curate. pe perete vreau sa dau acum cu o solutie de la ALPINA care indeparteaza mucegaiul, algele si muschiul. O gasesti in Praktiker. Apoi dau cu SPOR de la Policolor care e tot asa vopsea lavabila pt baie si bucatarie si are formula biocid antimucegai.

in balcon am sa izolez cu spuma exeteriorul si poi dau acelasi lucru pe coltzul problema.

succes

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

si eu am aceeasi problema ! nu am avut niciodata pana acum, deci probabil ca e din cauza termopanului! anul trecut in iarna era doar un pic intr-un colt, jos spre parchet, acum deja e tot coltul peretelui pana sus! si aerisim f des, si mult, deja inghetam in camera aia! oare ce pot face? in afara de clor care spuneti ca nu are cine stie ce efect? solutiile astea din comert au vreun efect pe termen mai lung? ca nu vreau sa varuiesc iar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Am dat si eu cu solutie antimucegai acum vreo saptamana. Deocamdata e super, peretele s-a curatat perfect, zici ca nici nu a fost mucegai vreodata . Acum sa vedem cat tine asta, mai ales cu ploile astea...Of, sper sa aiba efect mai mult timp solutia..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Va dau o veste proasta: daca aveti un perete/stalp nizolat o sa se faca continuu mucegai pe el, degeaba am dat cu orice substante, dispare pe moment si apare din nou.

Noi am prelungit camerele pe balcon si avem un stalp din beton, neizolat, mesterii sa traiasca, ca n-a zis nici unu nimic de izolatii, si mucegaieste ala orce ii facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Noi de 2 ani ne-am schimbat geamurile Termopan,in 2 camere le-am inlocuit cu alte geamuri tot termopan,dar alta firma pt.ca spuneau ca geamul trebuie fixat in mijlocul peretelui,iar acesta era in exterior.....(nemaivorbind de banii care i-am pierdut cu inca 2 geamuri in plus.)
Anul trecut in luna mai ne-am renovat apartamentul ne-am pus pereti din rigips cu exceptia baii si a sufrageriei.Anul acesta am observat ca in sufragerie exista mucegai,exact in locul unde nu am pus perete fals....
In baie ,printre rosturile de la faianta am MUCEGAI.ce e de facut? eu sm luat solutie (miroase a otet) si am dat cu ea in baie,dar reapare fix la 3 saptamani.Nu mai stim ce sa facem.
aveam si noi problema aceasta ,era mucegai peste totin casa,in spatele dulapurilor,si jos la geamuri.
sper ca sa ne izolam si peretii anul acesta,dar tot nu stiu ce vom face in baie.Credeti-ma ca aerisesc foarte des in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

Si noi am patit-o si spray-ul nu prea ne-a ajutat, mai ales ca peretele ramane patat dupa folosirea lui.Am avut noroc ca a aparut in comert var lavabil SPOR antimucegai.Este foarte bun, numai ca trebuie sa va apucati de ras varul de pe pereti si sa varuiti cu acest super vopsea lavabila care daca nu se inventa nu stiu ce ne-am fi facut.Pana acum am reusit sa rezugravim baia, bucataria si un dormitor.La anul mai zugravim o camera.Nu mai avem nici un spor de mucegai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulianne spune:

PAI DACA IN VARA AM SCHIMBAT GEAMUL SI AM ZUGRAVIT PROASPAT ACUM SA MA PUN SA RAD ZUGRAVEALA IARASI?
SAU SA DAU CU SOLUTIE ,APOI CU SPOR?
CRED TOTUSI CA TERMOPANELE NU-S DE CALITATE ,CEVA S-A INTAMPLAT FIINDCA EU N-AM AVUT PROBLEME DE ACEST GEN INAINTE DE A-MI PUNE TERMOPAN.CE SA FAC?
TOATE BUNE,RAMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Noi am pus termopane acum 5 ani dar mucegaiul abia toamna asta a aparut. Cauza: frigul din casa si umezeala de afara, si alta cauza: eu gatesc cu usa la bucatarie deschisa, si gatesc des.
Anul asta ne-au tinut fara caldura foarte mult sa tremuram in casa. Peretii reci e umezeau de la aburul de la bucatarie si probabil, de la respiratiile noastre. Asa mi-au mucegait incet incet toti peretii exteriori, apoi au inceput si cei interiori si niste haine dintr-un cuier pom care stateau de mai mult timp lipite de un perete interior.
Am scapat pulverizand cu clor. Peretii zugraviti cu vopsea lavabila au iesit aproape curati. Unde am tapet, e mai complicat, tapetul s-a cam delipit, sub el si pe el era micegai, nu prea am reusit sa-l curat dar sper ca am omorat ciuperca.

www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta" target="_blank">poze cu Ilinca
pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

Daca nu doresti sa zugravesti din nou (nici noi nu am dorit dar a trebuit) incearca sa varuiesti de proba intr-un colt dupa ce ai dat cu spray-ul ca sa vezi daca prinde varul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Si eu ma bat cu mucegaiul de cand mi-am pus termopan, in primavara.Nu stiu ce sa mai fac. Am tot sters peretii cu clor dar tot apare.Am mucegai pe toti peretii exteriori, iar intr-un dormitor de pe colt unde am dublat peretii a aparut pe...tavan.Sunt disperata. Daca ar fi sa aerisesc asa cum pretind cei de la firma care mi-au pus ferestrele ar trebui sa stau toata ziua cu geamurile deschise.
Ne gandim sa ne mutam ca alta solutie nu avem.
Cristina

Mergi la inceput