copii din 1997

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

examene in clasa a cincea???? Chiar ca sunteti pe alta lume!!!!
Aici intr-un singur loc stiu ca se da examen, unde sunt clase de engleza intensiva, dar numai din engleza un examen oral sub forma de dialog. Mi se pare o porcarie chestia cu examenul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Din cate citesc pe forum constat ca noi suntem pe undeva la polul opus .Intradevar si la noi (scoala 8)se lucreaza din caiete speciale dar doar pagina de la lectia de zi la matematica ,la romana pagina din caietul special ,un exertcitiu sau doua din carte ,cuvintele in vocabular si citit si povestit lectia de zi .La engleza au mai mult : au de invatat vreo 15 cuvinte noi din vocabular,lectia de zi din carte si caietul special.In schimb au de invatat si la celelalte materii ,precum si multe portofolii,fise sau poezii de invatat dar nu mai mult decat este in manual.La clasa 5 a nu se da examen desi scola este destul de buna ca la fiecare sfarsit de an sunt premiati chiar in bani copii care au obtinut premii la olimpiade pe tara sau judet .La scoala unde este nepotul meu (scoala 10) situatia e alta .Acolo se fac exercitii din nspe culegeri si de multe din ele nici nu sunt intelese de majoritatea copiilor.Acolo se lucreaza mult cu varfurile pentru ca la fiecare premiu obtinut de copii se acorda puncte invatatorei si ii creste salariul .Au venit doi copii de acolo la noi in clasa pentru ca parintii nu au fost multumiti de acest stil .Nu toti copiii sunt genii .La noi ,doamna lucreaza chiar si cu ultimul copil din clasa chiar daca aceasta (e o fetita ) asimileaza mai greu , sa o aduca la nivelul celorlalti copii si ne-a spus ca ea nu o sa lase repetenti decat daca copii nu se prezinta la ore nejustificat (chiul )si pana acum (clasa a 3a ) s-a tinut de cuvant .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Nu stiu daca este mai bine asa sau e mai bine cand sa lucreza ca la scoala 10 de exemplu sau la Iasi .Poate ca pentru viitorul copilului e mai bine ca la scolile din Iasi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

eu zic ca e mai bine cu mai putine teme si un program la nivelul lor. Copilul nu ajunge nicaieri daca e umflat cu teme care-l depasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

quote:
Originally posted by gabibarta

examene in clasa a cincea???? Chiar ca sunteti pe alta lume!!!!
Aici intr-un singur loc stiu ca se da examen, unde sunt clase de engleza intensiva, dar numai din engleza un examen oral sub forma de dialog. Mi se pare o porcarie chestia cu examenul.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi








La noi se da examen pentru intrarea in clasa a cincea la toate scolile,iar daca vrei sa-ti dai copilul la un liceu care are si clasele 5-8 (ex. din Iasi "Emil Racovita", "Negruzzi", "Eminescu", "National"), examenul este foarte greu,foarte multi copii pica.Examenul de intrare in clasa a cincea nu este o noutate,l-am dat si eu cand am intrat in clasa a cincea la "Emil Racovita", desi era pe vremea lui Ceasca,numai ca nu era atat de greu,daca erai elev de 9-10, reuseai garantat.Acum,chiar daca ai numai de "foarte bine" nu e o garantie ca reusesti.In plus,noi lucram numai din manuale pe vremea aia.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

ei bine, si ce se intampla cu copiii care pica? merg la scolile de la periferia orasului???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Cei care pica merg la scolile unde raman locuri libere si alea sunt de regula cele mai slabe scoli.Nici noua nu ne convine situatia asta,dar n-avem ce face.Atunci cand vin controale de la inspectorat copiii trebuie sa ascunda tot in afara de manuale,ca oficial trebuie sa lucreze numai dupa manual.Dar subiectele care se dau la examen nu sunt din manual.Inspectoratul stie,dar nu face nimic.Ca sa se schimbe ceva ar trebui sa mearga un numar mare de parinti la inspectorat,ceea ce nu se intampla.Si nu se stie daca s-ar schimba ceva nici atunci.E un cerc vicios.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Rosa, stii care-i culmea? Ca nici intr-o scoala luxoasa nu ai garantia ca veti avea mai buni profi decat la scolile mai slabe... si atunci pt ce a fost marele stres? Din pacate in invatamantul nostru sunt mai avantajoase scolile mai slabe unde copiii primesc mai usor note mai mari, deci vor avea medii mai mari si vor intra mai usor la liceu respectiv la facultate:( Insa sistemul din Iasi inseamna sa-ti stresezi copilul inca din clasele primare, iar la un liceu "forte" un copil de 8-9 care nu-i super-super dar totusi e destept si harnic, poate ajunge sa fie elev de nota 6-7 hiperstresat.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

spuneti-mi va rog in ce clasa incep tabla inmultirii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

In Romania ,conform noii programe scolare ,tabla inmultirii se invata in clasa a 3 a si nu in clasa a 2a cum am facut majoritatea.Daca unii invatatori predau tabla inmultirii in clasa a 2 a ,o fac ca lucru suplimentar dar nu au voie sa noteze un copil de clasa a 2 a la tabla inmultirii (cel putin asa ne-a explicat doamna invatatoare anul trecut ).Sunt si multe culegeri de clasa a 2 a care au extrcitii care folosesc tabla inmultirii dar de 2 ani nici la testul "Cangurul" nu s-au mai dat exercitii care folosesc tabla inmultirii ,la clasa a 2a .

Mergi la inceput