copii din 1997

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am uitat sa ma uit dupa cd-urile care mi-ai spus tu, Pall, dar ma duc maine. Tu le-ai luat mai demult sau acum, de curand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Deci, Roxana, copilul tau trebuie sa stie la ora asta urmatoarele:
- sa scrie, sa citeasca, sa ordoneze numerele naturale 0-100
- sa scada si sa adune cu nr. naturale 0-100, fara trecere peste ordin
- sa compuna si sa descompuna numerele in sume sau diferente de numere
- operare cu numere prin calcul mintal( asta e foarte important)
- sa formuleze oral porbleme si exercitii cu numere de la 0 la 30
- sa rezolve probleme care presupun o singura operatie din cele invatate
- sa formuleze probleme cu sprijin concret in obiuecte sau desene.
Ma rog, mai sunt, dar in mare, astea sunt cele care constituie baza pentru clasa a doua. Pentru probleme, iti sugerez sa incerci sa ii faci o schema care sa o ajute sa inteleaga problema. asta cu livada merge cu un desen cu multimi care se intersecteaza, nu stiu daca ma fac inteleasa...Oricum, dupa ce ii explici judecata problemei, pune-o si pe ea sa o deseneze si sa ti-o explice, sa vezi daca a priceput. Sau, si mai usor, cu obiecte, pietricele, nasturi, ce-o fi...Copilul e la varsta lucrurilor concrete, mai greu le pricepe pe cele abstracte.
Fisele de lectura poti sa le faci si pe un caiet, dar daca la scoala are un dosar al lui unde ii strange doamna toate lucrarile, poate sa le faca si pe A4, cu un mic desen, ma rog, fantezia lor e nelimitata.
Pe viitor, cand mai ai nemultumiri cu privire la activitatea doamnei invatatoare, cred ca ar fio cel mai normal sa ii spui direct ce te deranjeaza, ce nu stie copilul. noi suntem obligate sa lucram in plus dupa program cu copiii care intampina dificultati in orice domeniu, fara nici o plata. Deci, data viitoare, intreab0o cand are consultatii cu elevii dupa program si du copilul acolo, sa ii explice ea. asta nu e treaba parintelui. sper ca nu te-am suparat cu ce ti-am spus, dar asa este corect.
te pup, iti doresc succes, mai vorbim!!!
Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Rory, cand vorbeam cu invatatoarea imi spunea ca merge foarte bine, si note avea numai FB, m-am luat de ea prin primavara, dupa ce in ianuarie si februarie venea o zi si 3 nu, dar degeaba, asa ca nu i-am mai spus nimic si am rezolvat ca s-o mut la alta scoala si alta invatatoare.Iar cu fisele de lectura, nu a mai facut, dar acum ii cere la scoala cea noua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Si picia mea e nascuta in 1997 .S-a descurcat ff bine cu Clasa 1 .Acum trece a 3a , la alta scoala .Sper sa nu aiba probleme .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

copiii vostri se bucura ca vine scoala? Ca al meu nuuuuu!!!
Nu stiu cum sa-i explic ca e vorba de aceeasi scoala unde ii placea sa mearga cu 3 luni in urma, aceeasi invatatoare, aceeasi copii..



Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Uite c-a venit si prima zi de scoala(din anul scolar 2005-2006).
Am fost la deschidere, am cunoscut noii parinti, noua invatatoare samd.Ptr Oana cred ca-i mai greu ,ca toti copiii se cunosc intre ei, iar ea este putin cam stinghera printre ei, dar se va imprieteni cu ei in curand, ca-i prietenoasa. Acum de-abia astept sa vad cum se va prezenta de maine, ca vor incepe sa recapituleze toata materia de anul trecut. Au venit doi din fostii colegi ai ei sa intrebe de ea(unul din ei este viitorul meu ginere )si am aflat ca au plecat 8 copii din clasa, iar inca 3 vor sa plece din semestrul 2, sa vada poate se apuca de treaba invatatoarea ,dar tare ma indoiesc de lucrul asta. Ma intreb, oare directoarea aia chiar nu vede ca parintii sunt nemultumiti si ca au plecat atatia din clasa aia? Daca pleca unul, ar fi spus ca e nebun parintele ala, dar deja la 8 trebuia sa-si puna intrebarea care-i motivul, sau nu vrea sa vada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Si cam ce crezi ca ar putea sa faca directoarea? Daca e scoala de stat, asta e! Trebuie sa o tina pe doamna invatatoarea in spinare pana la pensie, fie ca vrea fie ca nu!!! Nu as vrea sa va spun cam cum se iau posturile astea in invatamant, ca sa nu va dezamagesc, dar alea care sunt luate "pe bune" sunt foarte, foarte, rare! Daca era la scoala particulara, nu le convine parintilor cadrul didactic, pa si pusi!!! La stat,ehe!!!! Cine stie a cui pila este doamna daca tu spoui ca este asa cum este si totusi nimeni nu face nimic!!!
Oricum, bine ca ati scapat de ea, mult succes in noul an scolar!!!

pestoaica visatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

am trecut de primele 2 zile. A mai venit o fetita in clasa, zice fiu-meu ca are numai I-uri in carnet... Mama fetitei spune ca pur si simplu nu vrea sa invete copilul, ca nu are chef. Numai noi, ceilalti parinti suntem asa rai ca ne punem odraslele sa-nvete???


Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cum adica sa nu aibe chef? Probabil ca si copilul este incapatanat, si parintele dus cu pluta...
Fii-mea spune ca-i place de doamna invatatoare, ca nu-i va duce dorul celeilalte(care-i lasa de capul lor).De colegi spune ca sunt unii cam increzuti(increzute), si vad -lucru nou-ca este ambitioasa:cum adica sa nu termine de desenat, aia sa vina cu desene si ea nu(i-a pus sa scrie cum si-au petrecut vacanta, si daca vor, sa si deseneze).Am scuipat-o sa n-o deochi.
Asa, in general, cred ca nu-i prea incantata de colegi, mi se rupe sufletul cand vad ca este mai retrasa, iar ceilalti sunt in grupulete, dar trece si asta, sper cat mai repede. La cealalta scoala era colega cu multi de la gradinita, prieteni vechi
Maine am sedinta cu parintii, sa ne spuna de rechizite, probabil de fondul scolii, fondul clasei...etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Roxana, imi pare rau pt. fiica ta, e greu sa nu mai fie impreuna cu prietenii, dar eu zic ca se va obisnui! Noi am schimbat gradi dupa grupa mijlocie, deci Robert si-a pierdut prietenii cu care a fost si la cresa, si la gradi, a fost doi ani la alta gradi, alti prieteni, iar la scoala iar mediu total nou pt. el. La scoala a iesit cu scandal in primle zile din cauza copiilor, dar la ziua lui trebuia s invitam toata clasa, deci totusi s-a obisnuit cu ei
Cat despre mamica respectiva, mai bine nu comentez, dar sper din tot sufletul ca fetita sa nu fie un exemplu de urmat pt. ceilalti copii.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput