copii din 1997

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

rory, sa-ti traiasca fetita!!!
Apropo de impartitul de copii: Gurile rele spun ca in Oradea in maternitate sunt doi neonatologi "mari" , unul a fost sef de sectie si e membru activ de partid (nu stiu care), cealalta nevasta primarului, deci oameni cu greutate... In momentul in care te internezi pt. nastere, iti pun intrebari legate de locul de munca al tau si al sotului, venit net total pe familie, iar daca datele sunt "promitatoare", copilul se va naste cu probleme de sanatate, si va fi tinut sub observatie 1-2 zile in plus, timp in care parintii cotizeaza in disperare... Au fost cateva cazuri, si nu se stie, daca copiii intr-adevar aveau ceva, sau....

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Rory, dar de ce la celelalte 2 clase invatatoarele celelalte dadeau teme ca se plangeau parintii ca nu au timp sa le faca, nu era valabil atunci si pt ele regula de la inspectorat?
Chiar la una din sedinte, au fost parinti care au rugat-o sa le dea teme, iar cei care vor sa le faca bine, iar cei care nu...nu.Dar stii foarte bine ca la copii, una este sa-i spuna d-na invatatoare sa faca problema x si alta este cand ii spun eu, ca parinte, pt ca-mi raspunde ca "nu ne-a spus sa-l facem si p-ala", pe cand daca i le da ea, e cu totul alta treaba.
Si la mate, (cel putin asta-i parerea mea),daca nu lucreza, nu face nimic.Esti de acord cu mine sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

da, Roxana,sunt de acord cu tine. Stii si tu foarte bine ca sunt si invatatoare care raman inchistate in propriile valori si in valori trecute. De ce se dau temele pentru acasa? eu le dau teme numai la unii copii, la cei care au ceva de aprofundat, ceva de consolidat, le dau diferentiate pe fise de lucru, apoi punem la dosarel. tema se da pentru un anume scop, nu sa faca acelasi lucru toata clasa. Copiii ar trebui stimulati ca ei singuri sa simta din interiorul fiintei lor ca trebuie sa lucreze mai mult la mate, de exemplu. Fiica mea a avut probleme cu matematica. Stii ce am facut? am luat tabla pe care o aveam eu de cand eram mica, o chestie absolut banala, si s-a jucat de-a invatatoarea pana a lesinat. Stiind ca are probleme cu matematica, vreau sa iti zic ca numai asta facea - adunari, scaderi, probleme...nu-mi venea sa cred. Si te rog sa ma crezi ca nu i-am spus macar o data ce sa faca, a simtit ea singura unde are probleme.
Deci cam asta in legatura cu temele. Daca nu li se dau teme, fa-i tu copilului un caiet special pentru lucru acasa, pe care sa i-l arate doamnei la sfarsit de saptamana si ea sa il laude la ceilalti copii : "uite ce grozav e Fanel, a facut singur 20 de exercitii" si bineinteles recompensat cu un calificativ la fiecare 10 teme. Ma rog, idei sunt, trebuie sa fie si bunavointa. daca mai ai intrebari, zi-le, abia astept!!!
Te pup, pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Stati putin si lamuriti-ma si pe mine de ce copiii vostri au terminat clasa I si fetita mea nascuta pe 14 martie 1997 a terminat clasa a II-a ? (In Montreal e drept) La ce virsta se incepe scoala in Ro acum?
Cit despre lectii, nu ma pot plinge caci are cu virf si indesat si asta din clasa I din prima zi! Nu prea are timp de joaca in timpul scolii si asta mi se pare trist la un copil asa de mic.

O zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Rory, vreau sa-ti cer un sfat:am scris ca am mutat-o pe fiica mea la alta scoala, alta invatatoare, deci si alti colegi.Ce crezi, ii va veni greu, tinand seama ca de felul ei e prietenoasa, dar totusi ma gandesc ca toti se cunosc intre ei, iar ea este din afara...Cu ce crezi ca as putea eu s-o ajut, sa-i fie mai usoara acomodarea cu invatatoarea cat si cu colegii noi? Sa-mi iau concediu la inceputul scolii sau mai tarziu, dupa o saptamana, doua, cand vor intra mai tare in carte?(tine cont ca aici se dau teme destul de multe, se lucreaza mult mai mult in clasa, fata de ce era ea obisnuita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Mimitete, scoala se incepe la 7 ani in general,dar poti sa dai copilul la scoala dupa ce a-mplinit 6 ani, de fapt au vrut ei sa dea o lege prin care sa oblige parintii sa-si dea copiii la scoala imediat ce a-mplinit 6 ani, dar au reactionat multi negativ si au lasat-o balta.Asta era prin 2002, cred, cand fata mea era grupa mare, fapt pt care educatoarea a-nceput sa-i initieze cu scrisul si cu calculele, iar un an mai tarziu, cand au renuntat la idee, fiica mea era grupa pregatitoare si i-a prins bine, pt ca au reluat ceea ce facusera cu un an mai inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Roxanac, ca sa te linistesc iti spun ca fii-mea a schimbat 3 scoli in doi ani de zile. Asta pentru ca am carat-o dupa mine pe la scolile pe la care am fost. Si am avut si problema asta: la penultima scoala se lucra lejer de tot, iar aici, unde e acum si de unde n-o mai mut, se lucreaza in draci, chestii destul de complexe, pe care eu le-as face numai la o clasa cu copii dotati si superdotati. A suferit putin, mititica, la inceput, ca nu se putea adapta la ritmul invatatoarei, avea niste teme destul de voluminoase, dar spre sfarsitul anului nu mai avea probleme. Despre adaptarea la colegi si invatatoare pot sa iti spun ca e singura chestie in privinta careia nu trebuie sa iti faci griji. Fii-mea nu e deloc prietenoasa, dar au fost ceilalti copii si au cooptat-o imediat in grupul lor. Iar invatatoarea trebuie sa manifeste intelegere fata de situatia ei, de faptul ca ea e obisnuita cu un alt ritm, eu am avut noroc de o femeie extraordinara pentru fii-mea, care a inteles toate astea si nici nu a notat-o la inceput pe lucrari, ca sa ii dea curaj...Deci, in concluzie, cred ca trebuie sa te ocupi putin mai mult de fata la partea legata de teme, de ceea ce au facut in clasa, fii sigura ca intelege ce se face in clasa, ca nu trebuie sa ii mai explici si tu o data acasa, ma rog, sa simta ca esti alaturi de ea. Daca ai un servici de 10 ore cred ca ar fi bine sa iti iei un concediu mic dar fara sa stie fata ca faci asta pentru ea, se va simti si mai speriata: "daca mami si-a luat concediu pentru chestia asta, nu-i a buna!" Oricum, fii optimista si n-o scapa din ochi!!!
Te pup, mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cum se descurca copiii vostri la probleme de genul:intr-o gradina erau 5 trandafiri, lalele cu 3 mai putin si gladiole cu 2 mai mult decat trandafiri si lalele la un loc.Cate flori erau in gradina?
Stie si au rabdare sa le faca sau nu, ca eu am gasit asemenea probleme intr-o culegere pe care le-a dat-o la inceputul anului, am platit-o, dar de lucrat nu au lucrat mai deloc din ea.Fii-mea se grabeste si greseste, iar daca stau langa ea si o pun sa citeasca de 2-3 ori enuntul, stie, asa ca am ajuns la concluzia ca nu i-a invatat cum sa judece o problema, au facut doar d-alea simple.
Si mi-e foarte frica pt ca la scoala asta noua este cea mai buna clasa si mi-e ca va fi codasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pall spune:

roxana,nu te speria.aproape toti copii le incurca,se grabesc si vor sa calculeze cat mai repede.eu la al meu i-am luat o revista care are un cd cu matematica.cd se numeste Aurul Rinnului,matematica pentru clasa 1-2.ii atrage mult pentru ca are si o poveste,in schimb are si tot felul de adunari si scaderi cum fac la scoala.si in aceasta vacanta l-am tot pus sa exerseze. pentru engleza i-am luat un cd intitulat Lolek & Bolec engleza pentru incepatori.amandoua cd-uri au si sonor.cauta si tu pe la chioscurile cu ziare-reviste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Rory, cand ai timp, te rog, spune-mi si mie ce trebuie sa stie un copil care a terminat clasa intai ca mai am putin si o iau din loc.Matematica asta ma omoara cu zile. Facem probleme dintr-o culegere pe care le-a dat-o la inceputul anului si din care nu au lucrat la scoala mai deloc si cand e vorba de exercitii cu adunari, scaderi, comparatii, mai mic, mai mare cu... stie, dar cand o pun la probleme se arunca ca schiopu-n carje si problema care i-o explic acu vreo 2 zile, azi n-o mai stie...nu zic, nici eu poate ca nu stiu sa-i explic, ma mai enervez...mai am putin si veti auzi ca m-am dus la balamuc(aia acolo oare au net?).Adevarul ca era vorba de o problema mai dificila(Intr-o livada sunt meri, peri si pruni, in total 89 de pomi fructiferi.Cati pomi sunt din fiecare, daca meri si peri sunt 65,iar peri si pruni sunt 56?), dar din moment ce culegerea este pt clasa intai...presupun ca trebuie sa stie sa faca, nu?Am niste nervi pe fosta invatatoare, daca dau ochii cu ea nu stiu ce-i fac.
Si spuneti-mi si mie, fisele de lectura, se fac pe foi separate, A4 sau A5, sau pe caiet, ca are de facut asa ceva ca tema pt scoala unde va fi acum, iar la scoala unde a fost nu a facut asa ceva.

Mergi la inceput