copii din 1997

copii din 1997 | Autor: gabibarta

Link direct la acest mesaj

Cine mai are copil nascut in 1997? Cum v-ati descurcat cu clasa I?

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Eu am fost foarte stresata si anul trecut pe vremea asta eram disperata.Dar s-a descurcat foarte bine, stia sa citeasca de la gradinita, dar cu scrisul ma omoara, scrie urat si nu stiu daca mai pot face ceva.Greseala cred ca a fost in primul rand a educatoarei , ca i-a invatat literele de mana pe caiet de matematica, cu toate ca ne-a cerut si caiet tip 1.Ma rog, asta-i singura problema, in rest toate bune si frumoase, din cand in cand ii mai trebuie un "impuls".Cu temele de vacanta, de ex., trebuie sa o amenint ca n-o iau la mare daca nu le termina pana atunci.Mai are 2 saptamani, nu mai are mult, dar macar sa le faca si sa termine cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

voi aveti teme???? De fapt si noi, da' nu-s obligatoii, doar atat, sa citeasca zilnic un pic si sa scrie vreo 4 randuri. Dar numai cine vrea.
Cu scrisul avem si noi probleme, cateodata scrie mai frumos, altadata mai urat, si atunci incepem din nou....

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

pai... stai sa-ti spun:am inceput scoala si n-am fost multumita deloc de invatatoare:teme nu le dadea, "sa nu oboseasca","nu da teme pt parinti".
Ea fiind studenta in ultimul an , in ianuarie si jum din februarie venea o zi, 3 lipsea; venea alta invatatoare, dar aia avea un alt stil de predare, era iesita la pensie, nu mai avea rabdare,iar alteori venea chiar mama unui coleg de-al lor, ce mai, ii zapacise de tot.Prin martie am avut o discutie cu ea si i-am spus ce am pe suflet, iar ea mi-a raspuns ca sa nu-mi fac probleme ca am un copil dotat si in legatura cu absentele ei, nu se va mai intampla, ca a terminat cu examenele. Asta se-ntampla in martie pe la sfarsitul lunii, iar in mai a-nceput din nou: urmau licentele. Ma rog, nu mai mi-am batut gura si am inceput sa ma interesez cum o pot schimba de la scoala asta, dar pana am putut s-o mut a trecut ceva timp si nu mai avea rost s-o mut in anul scolar asta, deci de la toamna va fi la alta scoala.Acum , ce m-a distrat, a fost ca le-a dat la teme pt vacanta ce nu le-a dat tot anul, probabil ca sa recupereze.Inchipuie-ti o coala de scris plina cu pagini intregi din culegeri si carti-deci nu este scris exercitiul, ci pagina toata-la matematica, iar la romana de citit , dictari nu stiu cate...
Noi facem temele de la scoala cea noua, iar aici le-a dat "Caietul de vacanta" de Marcela Penes pe care nu-l gasesc pe nicaieri, 10 dictari si 20 de exercitii la mate, plus 10 fise de lectura la ce povesti vor ei(de care nici nu auzise la scoala pana acum).
Am uitat sa spun ca se duceau la scoala cu papusi,de parca erau la gradinita, iar lectii nu au mai facut in ultimele 2 sapt de scoala, tot ca sa nu-i oboseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am uitat sa spun ca am platit nu stiu cate carti la inceputul anului, printre care si "Literatura pt copii" si "Sa dezlegam tainele abecedarului", carti pe care nu le-au folosit, iar cand la una din sedintele cu parintii a-ntrebat un parinte ce facem cu cartile astea, ne-a spus ca-s pt parinti, sa stim cum sa le explicam.Pai am vrut sa-i spun ca stiu sa scriu, nu am nevoie de carti, dar m-am abtinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

totusi e bine ca ai gasit o alta scoala si alta invatatoare! Sper sa fie mai bine aici!!! Noi am nimerit ff bine, doamna e draguta, de treaba, si avem noroc ca-s numai 12 copii in clasa. Si noi trebuia sa cumparam niste carti in afara manualelor, dar le si folosim!

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

mai e un subiect cu copii nascuti in 1997, dar cred ca s-a prafuit prin arhiva.
Si la noi a fost cu emotii, dar am nimerit 9nu intamplator) o invatatoare de asi dorii tuturor copiilor una pe jumatate ca ea. E minunata. Iar in sprijinul parintilor a infiintat un SRL, a inchiriat clasa si ramane cu copii (care vor) dupamiaza pana la maxim ora 18. Mai e si un modul pana la 15. Face lectii, suplimentar, a adus o dna. de engleza, una de dansuri, una de origamii, face teatru, pictura, etc. cu ei. De manacat e o firma care le aduce masa la pranz. Onorariul dansei este mai mult decat rezonabil si uite asa "ne-a luat copii de pe cap". Glumesc da pe jumatate. pe mine m-a ajutat foarte mult mai ales ca cel mic avea vreo 2 luni cand a inceput Andutu scoala.
Si o iubesc copii atat de mult incat se stramba la noi parintii cand ne ducem sa-i luam. Si nici nu se poarta in mod diferentiat cu copii in functie de vreun anumit criteriu subiectiv.
e de o varsta cu noi, majoritatea mamicilor si e si tare frumoasa (asta asa in completare).asi putea sa o laud pe 10 pagini, eu care foarte greu laud o femeie
nici noi nu prea avem teme pentru vacanta si nu s-a apucat inca. am fost la mare, urmeaza ziua lui dupa care il bag in priza.
de cumparat a incercat sa ne puna sa facem cat mai putine cheltuieli, doar daca era ceva ce merita.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Felicitari pt. d-na invatatoare!!! Bine ca mai exista si invatatoare care isi pun sufletul si la munca, nu numai la ridicat salarul...
Voi nu aveti din oficiu profa de engleza? Sau asta depinde de scoala?

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

si baietelul meu a terminat acum clasa I, le/a dat teme de vacanta , si de scris si de citit si la matematica probleme si exercitii, deja a facut tot ce a fost de scris , mai are de citit putin si gata .... de acuma mai continuam si va face teme date de mine ....

invatatoare conteaza foarte mult, al meu e super incantat de scoala si de doamna, ce spune ea e lege pentru el

va pup pe toate
andanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Vanesa, mare noroc cu invatatoarea ai avut.
Pe la inceputul lui septembrie anul trecut scoala a organizat o intrevedere intre parinti si invatatoarele care urmau sa preia clasa intai, si dupa ce s-a prezentt fiecare invatatoare in parte, directoarea ne-a pus sa optam pe niste biletele cu numele copilului, pt 2 din ele, ca se va tine cont de ele la repartizarea copiilor pe clase.Din cele 3 invatatoare, una era cea la care as fi vrut eu sa fie, ma interesasem si auzisem ca se ocupa de copii si merge cu ei la fel de fel de cursuri de inot, dansuri etc; alta era in varsta si nu am vrut-o pt ca am fost si sunt de parere ca are un renume si nu -si mai da silinta, plus ca mai are doar seria asta si iese la pensie, iar a treia este cea la care a picat fata mea in clasa, de fapt ii tine loc altei invatatoare care de-abia nascuse.Initial auzisem ca din clasa a 3-a urma sa vina invatatoarea care era in concediu postnatal si stiam ca-i invatatoare buna, dar dupa aceea ca sa aflu ca aia va veni, dar va lua clasa 1 , nu a 3-a, ca vroia sa-i formeze ea, si o inteleg, de ce sa se chinuie ea cu ei ?
Bineinteles ca la repartizarea copiilor in clase s-a tinut cont de PCR(pile, cunostinte, relatii), nicidecum de optiunile noastre.
Acum , invatatoarea la care am mutat-o lucreaza mult cu ei, le da teme ...cred ca va avea un soc fata mea, obisnuita de dincolo fara teme, sa nu oboseasca.In plus era cu copiii de la gradinita, erau deja gasti formate, aici nu cunoaste pe nimeni, iar copiii deja se cunosc intre ei, asa ca iar am emotii, imi voi lua concediu cand incepe scoala.Fata mea e o fire prietenoasa, dar tot ii va veni greu la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Da, sa stiti ca impartitul copiilor la inceputul anului e tare...subiectiv. eu sunt invatatoare si va pot spune ce "bataie" e pe copiii de familie buna, ma rog, familii "dotate" ca sa zic asa. Mi-a placut cum ati laudat-o pe doamna invatatoare respectiva, as vrea si eu sa ajung asa...laudata de parinti! Oricum, va spun din proprie experienta ca este foarte greu sa multumesti pe toata lumea...mai ales pe parintii din clasa ta, care sunt foarte subiectivi! In apararea domnisoarei invatatoare care nu le dadea teme copiilor, va spun ca la noi s-a specificat de catre Inspecotrat ca la clasa I copiii nu vor avea teme, cel mult spre sfarsitul anului scolar le puteam da acolo 2-3 randuri, sa nu oboseasca...cam atat, deocamdata.
A, apropo, si fetita mea e nascuta tot in 1997!

Mergi la inceput