Incepe clasa a1a:trebuie sa stie sa citeasca?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelacarmen spune:

Buna;fetita mea are 6 ani jumate si merge la toamna la scoala;stie citi ca a invatat ea;eu n-am vrut dar ea e curioasa.La gradinita nu ainvatat decat literele mari,de tipar;dna spunea ca atata e necesar sa stie,pt scoala.Am vb cu dna invatatoare si spunea ca majoritatea copiilor stiu citi inainte de-a merge la scoala.Cu atatea carti si calculatorul e greu sa nu invete,dar nu stiu daca e un avantaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Din punctul meu de vedere, cu copil care a citit inainte de a incepe clasa I, zic ca e un avantaj. De ce? Pentru ca se poate concentra mai mult pe scris, fara sa stea sa buchiseasca fiecare lectie. Literele de tipar nu ajuta la nimic, pentru ca la scoala vor invata literele de mana, care sunt cu totul altceva, iar daca stie deja sa scrie de tipar ii va fi mai greu, e probat lucrul asta pe pielea mea. Noi am trecut de mult de clasa I, Diana e deja a 6-a, insa nu pot sa uit primul an, cel putin pentru parinti e destul de dificil, in primul rand datorita adaptarii la un program strict si la temele zilnice .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Eu sunt invatatoare, chiar anul asta am avut clasa I. Va spun sincer ca as fi preferat sa nu stie nici un copil sa citeasca, pentru ca e mai usor sa ii iei pe toti cu aceleasi metode.


Cam asa ne-a spus si noua invatatoarea. Pana la urma mi-am luat inima in dinti si am mers la dumneaei s-o intreb daca trebuie sau nu trebuie sa stie sa scrie si sa citeasca. Ca al meu nu prea are tragere de inima spre scris si citit.Si ma pregatisem de o campanie de vara pentru invatat. Mi-a spus clar ca este mai bine sa nu stie.Asa ca m-am relaxat si i-am dat vacanta copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GGina spune:

Eu sint pentru scris si citit,dar cum in Romania situtia sta altfel faceti cum credeti.Nu trebuie fortat ,totul se poate face prin joaca 10-15min /zi.
Baiatul cel mare a invatat sa scrie singur ,de citit a invatat de la gradinita.Cea mica a invatat o data cu fratele ei de la o virsta destul de frageda (3 -4ani),acum la 4 ani stie sa citeasca ,sa socoteasca .Ii place f mult... chiar ma oboseste la un moment dat.Ca trebuie sa stau linga ea.
Nu stie sa scrie ,nu-i place sa coloreze ,sa deseneze.
Ma rog ,toate la timpul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Grupa pregatioare - care va deveni obligatorie - a fost creata in ideea de crea acea punte necesara de trecere dintre ludic si activitatea de invatare, care presupune capacitati sporite ale copilului de a fi atent la demersul instructiv.Nu este deocamdata obligatoriu sa scrie si sa citeasca la intrarea in clasa I.Eu consider ca ar fi bine ca un copil care intra in clasa I sa stie ;
1. sa raspunda in propozitii
2. sa stie sa silabiseasca oral cuvintele
3. sa stie cu ce sunet incepe un cuvant
4.sa faca diferentieri intre sunetele sonore si surde - de exemplu;
vase-vaze lampa-rampa cat - gat............
5.sa poata face mici povestioare plecand de la o imagine
6. sa poata memora cu usurinta
7. sa stie sa se orienteze in spatiu
8.sa poata sa inscrie semnele grafice in spatiul destinat acestora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Parerea mea este ca copilul sa fie lasat sa invete sa invete de la scoala pentru ca este mult mai usor copilului metoda predata de invatatoare si care are un real succes
Fiica mea a mers in clasa 1 a anultrecut si stia doar sa numere pana la 10 si acum dupa terminarea clasei se descurca foarte bine la toate materiile
Asa ca lasati invatatoarea sa sifaca meseria si aveti incredere in coopii vostri


AncaDelia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Eu cu fi-miu am inceput de la 3 ani cu matematica pentru exersarea memoriei ca sa-i echilibrez cele doua emisfere, prin joc bininteles.
Ex; Daca mami are doua mere si-ti dau tie unul , mami cu cite mere mai ramane? Daca tu ai trei masinute si-i dai lu` cutarica una , tu cu cite masinute mai ramai?
Cu baietii e mai greu pentru ca procesul de excitatie( psihica=neastampar/dezorientare) este mult mai mare decit la fete, ele sunt mai linisite mai receptive.
Cu alfabetul la fel, tot de la trei ani, printr-un joc de carti, un fel macao, binteintele ca la inceput pierde si se oftica, cu asta ii deschizi apetitul invatatului.
Acum e calsa 1 si-n invata cel mai bine din 142 de elevi, are 10 pe linie. Cind am fost la sedinta cu parintii, mi-a spus invatatoarea ca a ramas uimita de rapiditatea cu care face socotelile.
Dar, stiti cum e , cind suntem mici toti invatam, cind ne facem mari ne prostim.
A, inca ceva, toate exsersarile de memorie, ma rog invatat se fac dimineata dupa micul dejun. si invatatul pe timpul vacantei tot dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Si baiatul meu merge la scoala saptamana viitoare.
Eu am emotii foarte mari.

Legat de tema care se discuta, educatoarea care a avut-o Adi cat si viitoarea invatatoare mi-au spus ca nu e bine sa invete sa citeasca si sa scrie inainte de a incepe scoala, pentru ca se vor plictisi, insa semne garafice am facut din greu si matematica si fel de fel de jocuri logice pe care mi le indica educatoarea in fiecare saptamana. Stie sa numere si sa scrie numere pana la 100, fara nici o insistenta din partea mea si literele de tipar le cunoaste. Daca m-a intrebat cum se scrie ceva ii aratam dar doar daca ma intreba el.
Bine-nteles ca totul difera de la un copil la altul, Adi e foarte talentat la jocuri logice, are vedere in spatiu foarte buna si ii place sa se miste mult. Creionul stie sa il tina in mana abia de un an, nu a prea desenat pana atunci si nici acum nu se omoara cu desenatul. El a progresat mult in acest an pregatitor, si ii datorez asta educatoarei lui dar si eu am muncit ceva sa intram cat de cat pregatiti in clasa I.

O sa vedem noi cum va fi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Tuturor copiilor, dar si parintilor care incep clasa I le urez succes.Nu uitati ca in clasa I trebuie sa-i ajutati pe copii ca sa-i indrumati cum sa invete.Cand intra in clasa I nu trebuie sa citeasca, dar trebuie sa se exprime coerent in propozitii, sa poata sa povesteasca, sa desparta in silabe...Si mare atentie la grafism!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Betiana, stiu ca te pricepi, asa ca ne poti da si cateva sfaturi concrete in ce priveste indrumarea cum sa invete?
Grafism, adica cum scriu?
Scuze pentru nestiinta.

Mergi la inceput