Incepe clasa a1a:trebuie sa stie sa citeasca?

Incepe clasa a1a:trebuie sa stie sa citeasca? | Autor: alex1971

Link direct la acest mesaj

In septembrie incepe clasa a1a, emotii mari.La gradinita nu a invatat sa citeasca, l-am invatat noi acasa,nu f bine deocamdata.Incepem sa invatam sa scriem.Copiii vostrii stiau sa citeasca si sa scrie cind au mers la scoala?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cand am vazut ce-ai scris, mi-am amintit cum eram eu anul trecut pe vremea asta.Intrebam pe toti cei care au copii mai mari tot ce-mi trecea prin cap, eram stresata rau.
Dar stai linistita, se descurca, trebuie sa stie literele de tipar si sa stie sa faca calcule pana la 10.Daca stie mai mult, bine, dar daca nu, nu-i nici-o problema, invata, doar ca va trebui sa stai mai mult de el si sa stii ca inceputul este greu, atunci trebuie sa-i faci un program, dar incet-incet isi va da drumul si singur. Oricum, emotii mai mari vei avea tu decat el.
Si pt ca sa-ti raspund la intrebare: da, stia sa citeasca, dar i-a placut ei, a-nceput singura sa citeasca de pe carti si unde nu stia ,ne intreba(dupa ce a-nvatat literele la gradinita)
Multa rabdare si va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Alex,succes la scoala viitorului scolarel!
Pai si baiatul meu stia prea putin sa citeasca cand a plecat scoler de clasa I...Culmea,cu pretentia ca la gradi,grupa pregatitoare,s-a "pregatit" pentru clasa I.La aceasta grupa a facut liniutele care se fac la cls I si a inceput si literele....Fiu-miu era tufa de Venetia!In primul rand ca nu vroia sa faca asa ceva,ambitie,ce mai?!,iar acasa lucra cate ceva,dar urat si la repezeala,ca sa scape de gura mea.
Asa ca in prima zi de scoala,doamna invatatoare a intrebat toti parinti prezenti cati dintre copii au facut si grupa pregatitoare.A specificat ca nu-i nimic daca nu toti copiii au facut lectiile grupei pregatitoare,dar intrebarea ei venea in ideea ca sa stie cati copii are in clasa asa ca sa se ocupe in special de ei....Si intradevar s-a ocupat,caci e o invatatoare foarte experimentata,un pedagog deosebit,iar clasa ei e cea mai buna din sirul claselor de acelasi fel....
Asa ca nu iti mai face probleme,totul se va invata....Va fi de munca...Mult succes la scoala!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

depinde de invatatoare. La noi in clasa erau copii de 6 ani care nu au fost niciodata la gradi, nu cunosteau literele deloc, si erau si copii de 7 ani cu gradinita serioasa (ex. fiul meu) stiau deja sa citeasca si sa socoteasca- adunare-scadere de la 1 la 10. Insa copiii nu au simtit diferenta, nu au fost dezavantajati, etc.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu cred ca daca stie prea bine sa citeasca va avea o atitudine plictisita fata de scoala, i se va parea mult prea elementar totul.
daca nu stie nimic, s-ar putea sa se acomodeze mai greu daca are prea multi colegi cu "cunostinte vaste" si invatatoarea cauta sa gaseasca o cale de mijloc pt. a vorbi ambelor "grupe".
cred ca la nivelul la care sunteti nu trebuie sa-ti faci probleme,oricum toti copiii ajung in final sa scrie si sa citeasca.
succes la scoala!



Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

ESTE BINE SI NU ESTE DEPINDE DE COPIL ORICUM PROGRAMA SCOLARA S-A SCHIMBAT TU ORICUM NU TRBUI SA ITI FACI ATATEA GRIJI DEPINDE IN PRIMUL RAND DE COPILUL TAU CUM EVOLUEAZA LA SCOALA NU ACUM.... EU AM DOI COPII SI ESTE DIFERENTA INTRE EI DE LA CER LA PAMANT CEL MIC STIA SA CITEASCA DE LA 4 ANI IAR CEL MARE A INVATAT UN PIC INAINTE DE A PLECA LA SCOALA . ASA CA NU TREBUI SA ITI FACI GRIJII MAI LASA-L SA SE JOACE ACUM.

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

noi trecem in calasa a II a. Cand a inceput clasa I stia sa scrie si sa citeasca. Multi de la el din clasa stiau. Dar unii nu. Si oricum o iau de la capat cu bastonase, cerculete, etc. Plus ca Andutu stia sa citeasca pe litere iar invatatoarea era cam disperata de cei aflati in situatia lui pentru ca spunea ca trebuie sa invete sa citeasca pe silabe, pe grupuri de litere si nu pe litere. Si cred ca mai mult a avut de furca cu cei care stiau sa citeasca decat cu cei care nu stiaua si i-a modelat cum a vrut ea. Plus ca Andutu a avut o mare problema la scriere. El stai sa scrie dar cu litere mari si a fost dezastru sa treaca de la scrierea de tipar la cea de mana. Avantaje si dezavantaje, dar oricum nu conteaza daca si cum stie sa citeasca sau sa scrie ca o iau de la capat.

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)POZE NOI, EXCURSIE
POZE
PRIMA ANIVERSARE, SFARSITUL CLASEI I HERASTRAU
MAMAIA 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Dupa stiinta in clasa aIa se invata abecedarul. E adevarat ca fimea trece clasa a7a,dar nu cred ca s-au schimbat prea multe de cind am mers noi prima data la scoala( parca a fost ieri). Noua ne-a cerut sa stie o poezie,sa numere crescator descrescator si atit

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cica nu-i nevoie...dar cam este necesar. Asta-i parerea mea cu doi copii, unul a stiut si unul nu.
PS: Totusi, ce cauta subiectul asta la Calatorii?

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Eu sunt invatatoare, chiar anul asta am avut clasa I. Va spun sincer ca as fi preferat sa nu stie nici un copil sa citeasca, pentru ca e mai usor sa ii iei pe toti cu aceleasi metode. El acasa poate invata altfel, cu parintii sau bunicii, noi la scoala ne chinuim sa ii invatam dupa metoda stiintifica, copiii ajung sa fie complet debusolat. Si atunci va veti izbi de reactia lui, de genul:"nuuu, ca doamna nu ne-a invatat asa!", iar daca il fortati va uri si scoala si invatatoarea si tot! Asa ca dati-i o sansa doamnei invatatoare si lasati copilul sa invete odata cu toti copiii sa citeasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex1971 spune:

MULTUMESC PT RASPUNSURI.Cred ca la stadiul la care am ajuns trebuie sa ne oprim cu cititul si scrisul.Nu l-am fortat niciodata chiar ia placut sa citeasca. RORY76cred ca ai perfecta dreptate.

Mergi la inceput