Endometru,ovulatie,temperaturi,monitorizari 46

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Salut fetelor!
Ma alatur voua cu mare optimism, am tot frecventat pagina gravidutelor de vreo 3oridar i-am pierdut de fiecare data.
Astazi am revenit cu forte magice si cu foliculi noi!!
Am o endometrioza "superba" care am descoperito dupa 3 sarcini pierdute, am inceput tratamentul de ovulatie;
Iata rezultatele dupa 8zile de tratament;
la faza initiala endometru 3mm / actual 10,9mm
Foliculi peste tot!!
Ovar stang am doi, unu de 10mm al doilea de 14 mm
Ovar drept tinetiva bine!! folicul de 22mm


Maine revine doctora mea in tara si-mi va spune ce sa fac.
Dar vreu sa stiu daca pot sa am "contacte" cu sotiorul meu care abia asteapta!!

Pura vida
Costa Rica

http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Buna dimineata fetelor!
Ionica bine ai venit si sedere scurta !Wow,da cu ce "bogatie" te lauzi tu acolo!Sper ca foliculii astia sa dea roade luna asta si sa fugi la ...
Catrinelule,unde esti?

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Neata..Andicu, Mihaipopescu..si restul fetelor..mercic de intrebare...suntem bine, iaca ce sa fac..mai grasa cu 6 kg..ca atit am luat pina acum dar si maninc de rup!..am tratat infectia urinara, sper..ca T mi-a zis sa nu mai repet urocultura asa ca eu sper sa fi trecut...dar cum simptome nu veam nici inainte, nu pot sa stiu daca asa este..oricum pp des tot fac..asa am facut pina acum..nu ma ustura, nu nimic..probabil ca mai incolo imi voi mai face o data urocultura...luni sapt. viitoare ma duc la Iosup la eco morfologica si sper sa aflu ca bebe e bine, iar daca se poate sa aflu si sexul ar fi perfect..la mamicile de ian-febr. 2006 s-au anuntat deja pina acum numai baietei, asa ca ar fi cazul sa apara si fetitele..poate fetita mea, sper!
Laura te poti spala nitel cu degetul doar cu apa, dar sa ai grija sa nu ajungi pina la col, nici macar cind bagi pastilele, eu cind am avut singerarea in 10 sapt. tot asa am observat-o...cu degetul prea adinc si uite ca ma trezisem cu singe..ai grija ...delicat si mai mult la suprafata!

Cafeluta draguta13+
Simburica mititica

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna fetelor
Si multumesc mult pt primirea facuta. Eu sunt noua, dupa cum v-am mai spus, asa ca daca poate cineva sa imi spuna cum se poate face cat mai bine "curba de caldura" de la ciclu la ciclu, ar fi fffffffff bine. Doctorul meu mi-a spus el ceva, dar nu vreau sa gresesc, si de aceea va intreb pe voi.
Am insa si o alta nedumerire? Am citit ca in ziua in care iti creste temperatura atunci are loc ovulatia, dar medicul meu spune ca de fapt ziua in care creste temperatura este ziua de dupa ovulatie. Eu ce sa mai cred?
Eu incerc sa trec peste ca am patit saptamana trecuta, dar este fffffffff greu, mai ales cand vad ce hemoragie am, si ca nu se mai termina, imi vine sa mor. Nu vreau sa imi mai plag de mila, dar.......... cand vezi peste tot gravidute, bebei, reclame la nu stiu ce pt copii, mie una imi vine sa urlu.
Si cand mai ai un sot care te cheama sa te uiti la o emisiune cum este Academia Mamicilor de pe PrimaTV, si iti pune tot felul de intrebari, atunci chiar ca o iei razna.
Bine insa ca sotul meu s-a calmat dupa ceea ce a fost vinerea trecuta, si acum incearca sa inteleaga mai bine cum e treaba cu facut bebei, ca el credea ca gata, faci prostioare si hopa, a si aparut bebe.
MISHULINA, alta coincidenta, eu cand eram mica nu puteam spune cum ma cheama, asa ca m-am botezat singura "Ina", si asa imi spun si acum cei din familia mea si prietenii apropiati, care insa sunt ffffffffffffff putini, ca ii poti numara pe o mana.
Ma bucur insa ca am gasit acum cu cine vorbi, de la cine sa cer un sfat, si ca nimeni nu ma va acuza ca nu vreau sa am copii, sau ma va barfi.
Sper sa fie intr-un ceas bun pt toate, si sa dam fuga curand la sectiunea Mamicilor.
Pana atunci sa speram ca Dumnezeu ne va include in planurile lui cat mai curand.
Va pup si sa aveti grija de voi!

catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Buna dimineata, fetelor!
Catty, tu inca ai hemoragie? Pai, cum asa? Nu mergi mai bine la dr sa vada de ce? Cat despre masuratul temperaturii, eu nu am facut-o niciodata, dar o sa-ti raspunda fetele sigur cand intra pe net.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

iepuricule..zambetul cerut:
Motzunica...mi-am mai pierdut si eu din optimism...dar las' ca intru acum sa trag un ochi la mamici de august si il recapat (sper)

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46967&whichpage=6" target="_blank">Racusori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Draga Catty si mie mi se spune Ina de cand eram mica si a ajuns sa imi placa mai mult decat numele meu...
Cu temperaturile si eu sunt incepatoare dar important e s sti cum sa o iei (dimineata,pana te dai jos din pat,oral sau vaginal,nu axial,da? Scuze daca stiai deja toate astea...)Si pe cat posibil la aceeasi ora!
Medicul tau are dreptate:cand tempteraturile incep sa creasca ovulatia avut loc deja,in ziua precedenta...Uite,ca sa nu te mai chinui tu cu grafice si curbe,intra pe www.fertilityfriend.com ,creaza-ti un user si o parola si scri acolo in fiecare zi valoarea temperaturii.El iti traseaza curba si iti spune in ce zi ai ovulat! Daca nu te descurci te ajutam noi...
Si sper sa ti se opreasca sangerarea cat de curand!
Succes si sa auzim de bine!
Laura,buna dimineata,ce mai faceti? Sunteti bine amandoi?Eu azi imi reiau drumurile la Giulesti sa vad cand ma "perfuzeaza" din nou...

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Utocata, tzam' fain pt sfat, ca eu nu ma gandisem la asta!
Mishulci, suntem bine, mecic. Doamne ajuta, ca saptamanile urmatoare sunt cele critice. Sa dea Dumnezeu sa ma vad intrata in luna 3 si abia atunci pot rasufla usurata! Dar incerc sa gandesc pozitiv.
Am inceput sa iau de ieri si cate o pastiluta de acid folic si, de vineri de cand am aflat, iau si vit.E, pe langa restul tratametului (desi nu mi-a dat dr.)ptc. eu stiu ca ajuta si ea la mentinere, nu?

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Mishu la T nu te mai duci? Laura nu stiu nimic de vitamina E..Eu nu am luat!

Cafeluta draguta
Simburica mititica13+

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Dragele mele dragi, nu am mai putut intra din doua motive: se incarca teribil de greu forumul acasa la mine si abia ieri m-am intors dintr-o alta internare.
Dupa echo de vineri, sambata la 2 dimineata am avut o hemoragie cum nu am vazut in viata mea. Tot tamponul chilotul, pantalonul cearceaful avea pete mari, ce sa va zic, nu mai stiam cum ma cheama.
Pentru ca era sambata si stiam ca la giulesti pana luni nu imi face nimeni echo sa vada daca bebe mai traieste sau nu, am sunat o colega a carei matusa e asistenta la Elias si am mers acolo la garda.
L-am gasit pe un dr. Rotaru care s-a purtat cu mine de mi-a cazut fata - extraordinar.
La control cu valvele a zis "clar, avort", dar cand a inceput sa imi faca echo a zis ca nu mai e asa sigur si oricum sangerarea pe care o aveam cand am ajuns la el (la 9 dimineata) nu justifica un chiuretaj asa rapid. Mi-a facut echo pe burta si transvag, a mai chemat si un rezident si un alt coleg, dr. Filipescu si s-au uitat pret de vreo 15 minute concluzionand ca un bebe este clar dus saracutul si ca pot vedea ritm cardiac la celalalt care pare a fi ok si prins.
Nu am mai sangerat, mi-au facut o gramada de amestecuri litice cat am stat acolo de sambata pana luni (scobutil cu papaverina si diazepam injectii) si chiar si acum sunt super ametita.
Sunt deprimata, cum va puteti da seama, ca nu imi imaginam ca poate fi asa traumatizanta toata experienta asta.
Joi la 13 merg la niculescu la cabinet ca sa imi faca chiar el echo si sa vada si pana atunci stau in pat desi sincer sa va spun ... sunt destul de agitata.
Cam asta e cu mine, dupa spusele doctorilor nu pot sa zic nici ca sutn prea bine nici prea rau. Sarcina o pot pierde, sunt sanse destul de mari pentru ca langa sarcina viabila in uter mai este si cea compromisa si ceva cheaguri care trebuie sa dispara cumva. Deocamdata am concediu de odhina 2 saptamani dar nu stiu ce voi face la 1 august cand tre sa ma prezint la serviciu sau ... s-a dus serviciul, mai mult ca sigur.
Cam asta e, imi pare rau ca nu am vesti mai bune.
Daca vreti sa imi mai scrieti pot accesa mai repede adresa mea de mail: catalina@aisb.ro.
Va pup si va multumesc ca va ganditi la mine,


Catalina

Mergi la inceput