Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

da lavi02...si eu am trimis mail catre consulatul roman din muntenegru si mi-au raspuns ca nu trebuie viza...insa ambasada serbiei din bucuresti zic ca trebuie si e valabila si pt muntenegru...

ideea e ca plitvice vroiam oricum sa le vizitam....adica pana in dubrovnic sa vizitam tot ce se poate...si apoi sa intram in budva-Muntenegru...si apoi sa trecem canionul...
in cazul in care ne-am hotari sa ne intoarcem tot prin croatia...am traversa-o incaodata inapoi...



anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu zic sa prindeti autostrada Budapesta Zagreb inaintati foarte repede, nu este scump ajungeti si la Plitvice (merita sa stati o zi acolo) si poze gasiti la mine pe site. Am fost 2 ani la rand in zone diferite e OK. Nu va complicati cu vize. Romania-Ungaria-Croatia. E Ok

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

da..merci marius...
e ok ce spui tu...si asa cred ca si vom face, la dus spre croatia...dar apoi la intors...din sud-Dubrovnik...?..e peste mana sa ne intoarcem din nou....plus..as dori sa vizitez si Muntenegru..

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

pt cei care au fost in croatia.....si au strabut coasta dalmatiei de la nord la sud...de la zadar spre dubrovnik...cu masina...ati avut probleme cu partea de litoral din bosnia-herzegovina?...pt ca azi..uitandu-ma mai atent pe o harta...am vazut ca bosnia-herzegovina are iesire la mare pe o portiune f mica...dar atat cat sa desparta doua bucati din croatia....
ce stiti de bucata aia?...se poate trece pe acolo...spre dubrovnik?

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:
Originally posted by diciu

pt cei care au fost in croatia.....si au strabut coasta dalmatiei de la nord la sud...de la zadar spre dubrovnik...cu masina...ati avut probleme cu partea de litoral din bosnia-herzegovina?...pt ca azi..uitandu-ma mai atent pe o harta...am vazut ca bosnia-herzegovina are iesire la mare pe o portiune f mica...dar atat cat sa desparta doua bucati din croatia....
ce stiti de bucata aia?...se poate trece pe acolo...spre dubrovnik?

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"




iti raspund eu pentru ca tocmai ce ne-am intors dupa 2 saptamani de Croatia..superbe de altfel
Nu este nici o problema la respectiva granita...pe noi ne-au intrebat doar unde ne duce, cat stam si ne-au urat calatorie placuta...s-au mai uitat la pasaport sa avem viza de intrare in Croatia.La drumul de intoarcere nici macar nu au mai deschis pasapoartele...au vazut pe ele Romania si pe aici ne-a fost drumul...
Daca te duci in Croatia iti doresc sa vezi Plitvice....eu am ramas "marcata" de frumusetea acelui loc si l-as recomanda tuturor, cunoscuti sau necunoscuti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Tzitziri..iti multumesc de raspuns si de sfaturi!

ma bucur ca e ok cu mica granita din bosnia...speram sa fie asa...ca si-asa trebuie viza pt muntenegru si serbia...
cu siguranta vom vizita plitvice...

dar totusi...te intreb...te-ai dus in croatia prin ungaria...si ai mers pana in sud spre dubrovnik...asa am inteles...
si apoi te-ai intors in romania tot prin ungaria?...adica ai traversat iar croatia de la sud la nord de data asta?...

mi se pare un traseu f lung si ocolit...cand la intoarcere se poate intra prin muntenegru drept spre romania...


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Diciu,

ideea noastra a fost sa vedem cat mai mult...sincer mie traseul mi l-a facut prietenul (vacanta organizata de el )...eu am fost mai mult invitata

Noi am fost prin Ungaria unde am ramas o noapte la Balaton si apoi am ajuns in Croatia unde am stat pe ici pe colo..Opatija 4 nopti (de aici am fost la Venetia, Postojna si Pula), inca 2 nopti la Plitvice, 4 la Trogir(de unde am fost la Dubrovnik - atentie, multe portiuni de drum se repara sau se construieste mult, deci noi de la Trogir pana la Dubrovnik am facut cam 4 ore pe 220 km) apoi inapoi in sus spre Zagreb si inca o noapte la Budapesta ....deci am facut de la nord la sus si inapoi dar pe trasee diferite, si in ideea de a vedea si Budapesta...

Cea mai grea portiune e cea din Romania....la plecare am facut 11 ore Bucuresti- Timisoara asa ca am mai fragmentat drumul la intoarcere.Nu stiu de unde esti tu , dar ca sfat..inarmeaza-te cu multa rabdare pana la iesirea de la noi din tara...in rest totul merge snur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

diciu noi nu ne-am mai dus pana la Budapesta, cred ca n-are sens sa ocolesti asa mult.

Poti iesi pe la Nadlac (dinspre Arad) sau pe la Cenad (dinspre Timisoara), avantajul la Cenad e ca e mult mai liber.

Apoi de la Szeged nu o iei spre Budapesta ci tot inainte spre Baja, la Bataszek faci stanga, mai treci prin Mohacs si ajungi la frontiera croata la Udvar. De acolo treci prin Osijek unde puteti sa va opriti la o inghetata si dai imediat in autostrada Belgrad-Zagreb.

Noi la ducere ne-am oprit la Zagreb iar la intoarcere am fost la Plitvice. Drumul Plitvice - Arad l-am facut intr-o zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

tzitziri...vai...super traseu!!!!...cred ca a fost minunat!

cam asa ceva vrem sa facem si noi...eu cu sotul meu...si m-am gandit asa:

noi stam in bucuresti...dar avem rude la bistrita...asa ca vom merge intai in bistrita..vom dormi acolo si de acolo vom pleca spre budapesta, prin cluj...noi am vizitat budapesta asa ca nu vom zabovi acolo..insa probabil vom inopta la balaton...ca se aduna ceva km pana acolo (unde ati inoptat la balaton?..ati gasit la fata locului?...sau e necesara o rezervare?...merita sa stau mai mult de 1 noapte acolo?)...
apoi vom merge spre slovenia si vom vizita ljubljana si pestera postojna si probabil vom sta acolo 2 zile pentru acest lucru...apoi intram in croatia...si de acolo nu mai stiu...vom sta acolo unde ne va place...m-am documentat si inca incerc sa ma interesez de punctele si locurile de atractie deosebite...as vrea sa vad cat mai mult...si probabil vom sta cate 2-3 zile intr-un loc...
in felul asta coboram spre sud...pana in dubrovnik...(ati gasit cazari cu usurinta la fata locului?...si cu ce preturi?)
apoi vom intra in muntenegru...tara pe care deasemenea as vrea o sa vizitam...budva..canionul..si altele..in functie de timp...
apoi din muntenegru...o luam prin serbia (belgrad)..apoi timisoara-Bucuresti...

cam asta ar fi....avem la dispozitie cam 16-18 zile de la plecarea din bucuresti...din data de 25 august....sper sa reusim...

ce parere ai?...avand in vedere ca tocmai v-ati intors..mai ai si alte recomadari de facut?


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Da, a fost superb....si culmea e ca deloc obositor (exceptand partea cu Romania)...

Pe marginea lacului Balaton sunt o gramada de orase/statiuni..si banuiesc ca toate au cazare. Noi am stat pe partea lacului care ne convenea cum mergeam inspre Croatia...se numeste statiunea(orasul) Siofok. Facusem rezervare cu vreo 2 luni inainte (eu sunt tematoare de felul meu si prefer sa fie totul aranjat dinainte), dar pierdusera rezervarea....noroc ca aveam mailul doveditor si ne-au dat pana la urma o camera. Lacul e frumos...am vazut lebede si e foarte curata si verde statiunea. Totusi nu se compara cu ce am vazut apoi in Croatia, asa ca ma bucur ca nu am poposit mai mult.Daca vrei iti pot da pe pm linkuri cu locurile unde am stat....desi preturile erau de extra-sezon asa ca nu au ramas aceleasi.

Opatija e foarte frumoasa - noi am stat la Ika (o localitate mai mica langa Opatija - desi nu iti dai seama cand se termina una si cand incepe alta. De acolo am ajuns foarte simplu in Slovenia. Peste tot sunt anunturi de cazare (apartmani - apartamente sau zobe - camere), deci nu cred ca o sa va fie greu sa gasiti ceva convenabil.

Noi nu am stat la Dubrovnik..am poposit in Trogir (a carui parte veche e superba) si de acolo am mers o zi la Dubrovnik (8 ore drumul dus intors- 220 km pe sens- pentru ca se repara/construieste intens).

Din cate am observat preturile scad cu cat de departezi de locatie...ceea ce e perfect normal.Noi nu am stat langa Plitvice, am stat la vreo 10 km (de pe drumul european undeva la vreo 2 km - se numea Irinovac), dar preturi mult mai acceptabile la cazare si la mancare.Deci ca sfat, nu stati chiar in localitate...cautati ceva la cativa km si veti gasi preturi mai acceptabile.

In Croatia drumul pe autostrada sa plateste separat...sunt tronsoane pe drum pe care le platesti deci fiti pregatiti pentru asta - cred ca am dat vreo 50 de euro in toata excursia numai pe drumuri. Croatii depasesc foarte riscant...le permit si drumurile...dar in sensul asta nu am ce sfat sa dau. In cele mai multe locatii se plateste (si) cu cardul...si, ceea ce m-a bucurat, chiar cu carduri "normale" -Maestro, nu numai Visa.

Coasta dalmata e superba...Plitvice e superb...asa ca locuri de vazut sunt si cred ca si daca nu sunt "obiective turistice" prin zona tot se gaseste ceva macar ca e marea limpede si peisajul superb (mare si munte laolalta)...

Daca ai nevoie de alte informatii, iti stau la dispozitie

Mergi la inceput