Parinti de copii cu SD

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Cat imi doresc sa ajunga si Tudorica in Italia pt operatie, o sa ma tin de prietena mea sa-si depuna actele pt pasaport saptamana viitoare. Dansa are mare noroc de verisoara ei din Italia care o sustine enorm.
Fetele, io-s curioasa de ceva, cum se transporta un copil cu probleme cardiace atat drum? Vali, tu cum ai ajuns cu Bogdan acolo? Felis, scuze daca ai zis si mi-a scapat, dar cum vei ajunge cu Mihaita? Prietena mea va ajunge acolo fara trimitere din tara si fara sustinerea nici unui medic, adica pe barba ei, trebuie sa punem la punct totul in detaliu.

Paula, te implor io sa nu-ti fie teama de-o simpla analiza, sunt convinsa ca n-o sa te simti rau, fii barbata femeie

Saptamana viitoare eu si prietena mea ne intanlim cu doamna din Iasi si cu baietelul ei, este un ingeras. Sunt convinsa ca o sa capete mult curaj si putere prietena mea, multumim inca o data Paula

Fetele de pe DC

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

VALI... scuze... ca nu am precizat... Intrebam de mancarea pt COPIL... Iti dau ce vor ei sau ce stii tu ca mananca mai bine copilul tau?...
De mine nu e problema... Nici nu mi-am pus problema...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=6" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Adusca, poate daca anunti ca ai un bb bolnav si ai si o trimitere pleci si tu cu o siguranta, ma intreb si eu daca se intampla ceva pe drum, Doamne fereste, ce faci?
Ar trebui sa intrebi la minister sau casa de asigurari sa vezi poate exista o solutie.

Sanatate multa.




Paula 15+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

FELIS pentru copii te intreaba pe tine ce ai vrea sa manince si cam ce le ceri aia iti dau. Adica lapte praf formula pentru sugari, cereale,biscuiti pentru copii, mincarica la borcanele. La Bologna iti aduce laptele in biberoane de unica folosinta dar pentru la Fiorenzuola trebuie sa ai biberoanele si tetinele tale.
Eu le-am cerut intr-o zi mincarica la borcanas, mi-au adus-o, i-am dat-o lui Bogdan si cind sa arunc borcanul mi-a sarit in ochi eticheta lui: imi dadusera mincarica cu carne de iepure. Eu nu i-as fi ales cu carne de iepure dar lui Bogdan ia placut asa ca pina la urma a fost bine...
Mi-au placut pentru copii niste biscuiti care la noi nu se gasesc. Sunt niste biscuiti care se cheama Plasmon -primi mesi- si care se introduc intregi in biberon, se amesteca de citeva ori si gata sunt complet dizolvati.
Ar fi bine daca ai reusi sa-l faci pe Mihaita sa mai ia putin macar in greutate. In zilele de la reanimare nu cred ca primesc nimic de mincare si Bogdan a slabit de la 12 kg la 9 kg in 3 zile.
Parerea mea este ca ar trebui sa ii scoti medicamentele de stimulare - Encephabol, Tonotil, etc...- care ii taie pofta de mincare si pina in septembrie sa-l indopi cu ce ii place lui - sa aiba de unde sa slabeasca...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

ADUSCA am fost in Italia cu avionul care desi este mai scump este mai potrivit decit masina. Cu masina faci cam 3 zile pe drum ceea ce este foarte obositor pentru un copil bolnav. Cabina avionului este presurizata si nu sunt nici un fel de probleme chiar si pentru un copil bolnavior.
Noi in noiembrie 2003 am platit cam 12.000.000 lei pentru mine, sotul meu si Bogdan pe ruta Bucuresti - Bologna si retur ( cu Tarom desigur ).
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by Vali 64
Parerea mea este ca ar trebui sa ii scoti medicamentele de stimulare - Encephabol, Tonotil, etc...- care ii taie pofta de mincare si pina in septembrie sa-l indopi cu ce ii place lui - sa aiba de unde sa slabeasca...




Azi am terminat a 4-a tura de tonotil si pt prima data mi-a luat in greutate pe perioada tonotilului... Am sa ma duc luni sa il cantaresc si la alt cantar- sa fiu sigura- parca nu-mi vine sa cred... Problema la noi este sa facem 7 kg ca sa-i pot baga mancare de peste 6 luni... nu avem voie cu gluten (care se da peste 6 luni- biscuiti, cereale cu grau...) deoarece in afara de varsta trebuie sa aiba si dezvoltarea fiziologica... Doctoritza a calculat luand in consideratie si greutatea de la nastere si a rezultat ca pana la 7 kg nu putem sa ii dam papa de peste 6 luni... Cum orezul, bananele si branzica sunt excluse datorita tendintzei de constipatie... Prea multe alternative nu avem... Dar tot ii dau supa-crema de legume cu piept de pui, masa de fructe care daca nu are prune sau pere obligatoriu are suc de portocala... Lui ii place f mult piure de mere cu iaurt si suc de portocala...
Multumesc mult de informatii... Chiar ma gandeam ce car dupa mine... daca am nevoie de toate biberoanele, de sterilizator...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=6" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Vom pleca cu avionul ca turisti dar vom avea si ceva la mana de la dr din Italia precum ca ... asa... ocazional... vom trece sa faca Mihai niste analize... AM inteles ca daca ai chemare pt operatie, sunt f complicate procedurile, ca trebuie viza...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=6" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nu am mai scris ca nu am avut nimic spectaculos sau interesant de povestit. Am fost in parc, ne-am dat uta, am postat noi poze la 18.07.2005. Am mancat din nou o punga de napolitane si ce am facut prin casa.... Este o smechera si sta cu ochii pe tot ce misca, sa nu fii o clipa atent ca si ajunge la locul cu pricina si nu umbla civilizat ci intoarce acel lucru, obiect si il scutura de-i ies fulgii si noi avem de lucru pe urma....
De azi incepem cu rutina de zi cu zi ...gimnastica...plimbari de placere....
Va pupam si mai vorbim.




Paula 15+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Azi am vazut multi copii cu SD. Unul de cateva luni mergea sa faca cariotipul si la analize. Am vazut o fetita, fereasca Dumnezeu, dupa ce ca avea SD mai avea si defect de mers si nu va spun cum arata. Oare chiar nu face nimeni nimic sa nu se mai nasca asa copii?
M-am ingrozit, speriat si dupa ce ca nu mai puteam de oboseala nu am rezistat sa nu trag cu coada ochiului sa-i vad. E foarte dureros.
Fetelor ce mai faceti?
Nici o miscare.





Paula16+Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo64 spune:

fetita mea are 5 ani si are SD. Din toamna sper sa mergem din nou la gradinita, . in august sper sa o operam de polipi, din cauza carora face raceli foarte dese si mai ales laringite. Acum incepem sa intelegem ce vorbeste, asa ca va fi mai usor si la gradinita. Este o dulce si din fericire nu are nici o alta problema de sanatate.chiar daca nu intru pe forum des, il citesc aproape zilnic, si ma necajesc problemele pe care le aveti unele cu micutii vostri.Ma bucur ca nu descurajati. Am o cunostinta care are o fetita cu SD, este studenta cu bursa de merit in anul 3, a fost operata la Tirgu Mures si acum nu mai are nici o problema. Asa ca pentru toate mamicile speciale si mult curaj.

dodo

Mergi la inceput