Parinti de copii cu SD

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Felis, ma bucur enorm ca ati inceput demersurile pt operatie, multa bafta va urez de pe acum, din tot sufletul imi doresc ca Mihaita sa fie bine, si cu siguranta va fi.
Multumesc deasemenea pt incurajari, prietena mea nu se va da batuta, indiferent ce-o sa-i zica medicii, am citit de prea multe cazuri operate si reusite, nu are voie sa cedeze.
Paula, am scris doamnei din Iasi, dar adresa e gresita, poate mai verifici tu odata, multumesc anticipat.

Eu acu' o sa ma tin de prietena mea sa-si depuna actele pt pasaport, e absolut necesar sa plece cat mai repede in Italia, mai ales ca acolo are cine s-o sustina.

Fetele de pe DC

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Acum am venit de la dr. Nu mai pot nici sa stau in picioare. Am sa ma intind putin si vorbim mai tarziu. Pe 21 imi da rezultatul si tot atunci am sa-i fac si Alexei niste analize, daca tot ma duc pana acolo.

Ti-am trimis din nou adresa si nr. de tel, insista cu e-mailul ca asa face fite, dar e buna adresa, noi vorbim numai pe e-mail si nu am alta.

Ma bucur pt. tine Felis ca ai reusit sa-l programezi si ca ai sa-l operezi.

Asteptca si prietena aduscai sa rezolve cat mai repede cazul.


Paula 15+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am un anunt de facut.
Pt. cei ce vor sa vada un spectacol in care joaca copii/adulti down impreuna cu copii normali, maine la ora 10:00am la liceul Iulia Hasdeu, sala de Sport. Liceul este situat la intersectia str Mihai Bravu cu Dimitrov. Mijloace de transport: 69; 34; 85; .... Spectacolul dureaza o ora. Intrarea libera.




Paula 15+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

paula
mi-a raspuns doamna din Iasi, mi-a trimis poza si cu baiatul ei, toata m-am topit, e un dulce, iti vine sa-l mananci nu alta de frumos ce este.
s-a oferit sa ne ajute cu tot ce-i sta ei in putere, multumesc din tot sufletul.

Fetele de pe DC

Creierul este un organ oarecum indispensabil capului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Noroc ca am insistat eu mai mult ca dupa rusinea ta....nu ai fi apelat. Ti-am spus ca este o adevarata d-na si te va ajuta cu ce poate, mai ales moral, ceea ce conteaza enorm in aceste momente.

Succes si sanatate multa.





Paula 15+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

FELIS MA BUCUR MULT VOI!
Este cel mai bun lucru care se putea intimpla pentru Mihaita!
De acum trebuie sa te apuci sa inveti cit poti de mult italiana. Nu te baza pe engleza caci cei de acolo stiu engleza doar cit sa citeasca un material de specialitate! In rest numai limba lor care este foarte usoara pentru noi.
Sa-ti rezervi biletul cu intoarcere cam dupa doua luni ca altfel schimbatul datei de intoarcere costa cam 100 $.
Bani o sa ai nevoie pentru telefoane. Cea mai ieftina cartela pentru telefonul mobil este de 25 E si zboara imediat...
Vei merge intai la Fiorenzuola D'Arda ( un mic orasel linga Piacenza )unde stai internata in spital cu Mihaita pentru analize si examinari. Noi am stat acolo cam 2 saptamini. Apoi te transporta ei cu Salvarea sau cu o masina a unor voluntari la Bologna Spitalul Sant Orsola. Acolo conditiile de spitalizare sunt mai bune. Vei primi de mincare si vei sta in spital cu copilul. Nu te lasa sa stai in salon cind este copilul la reanimare ( cam 3 zile ). Atunci iti vor recomanda o "Casa de caritate " de pe linga o biserica catolica care asigura cazarea pentru persoane care au probleme. Acolo cazarea costa cam 12-15 E pe noapte.
Acum nu mai stiu ce sa-ti mai spun dar daca mai vrei sa stii altceva mai vorbim,
Vali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo64 spune:

paula, spuneai ca vii in cluj pentru analize.cum a fost la mare? i-a placut alexei, nu i-a fost frica? Ana mea nu a vrut sa intre anul trecut in apa pana in ultima zi,apoi am fost cu ea la bai la felix si nu am mai putut-o scoate din apa. acum caut in cluj un instructor de inot care sa accepte copii cu SD, dar nu gasesc. Nu e nici o mamica din cluj pe aici?

dodo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

VALI... multumesc muult Cat avea Bogdan cand i-ai facut operatia?... Cum era mancarea din spital?...

DODO... sa inteleg ca ai fetitza cu SD?...
Exista posibilitatea ca instructorii de innot sa nu accepte copii cu SD?... Care ar fi explicatia in cazul in care nu accepta?...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46477&whichpage=6" target="_blank">Ce mai face Mihai!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

dodo, bine ai venit si tu. Incearca la mamici de Cluj si intreba daca nu stie cineva un bazin de inot pt. copii, nu pune problema ca are SD. Eu am o alta tactica, mai intai il incriu, spun ce problema am si ce vreau si dupa ce ma serveste ma fac ca-mi aduc aminte ca as mai avea ceva de adaugat si spun ca are SD. Daca face fite, scot legea Intregarii persoanelor cu H pe masa si nu mai pot sa spuna nimic. Momentan mi-a mers. Nu am mai scris un e-mail de nu stiu cand, nu mai am asa de mult timp si cu Alex si bb2 si analize, dr....Inca nu stiu unde fac sigur amniocenteza si de aceea nu ti-am mai spus nimic. Astept rezultatul de la triplu test pe 21 si pe urma vad unde fac amnio. Am auzit de o doctorita ca a avut probleme dupa interventie si a stat la pot imobilizata 1 sapt. si ma gandesc unde stau in Cluj o sapt, hotel, hotel, dar totusi.
Si aici intru cate o picatura si nu stau prea mult.
Daca vrei si poti, povesteste ceva si de fetita ta cea dulcica sa stie si parintii ceilalti. Eu nu spun nimic.
Sanatate multa si ma bucur foarte mult ca ai intrat si tu aici.
Multumesc Felis pt. PM de azi, interesanta concluzia din final. M-ai facut sa rad.
Vali, ce mai face Bogadan?
Sanatate tuturor si sa auzim numai de bine.









Paula 15+
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali 64 spune:

FELIS noi am facut operatia - "intervento" in italiana - la 3 ani fara citeva zile. Bogdan a prins ultimul tren...
Despre mincare ce sa-ti spun este Italia deci .....paste, paste , paste...in asa fel incit si daca iti plac iti trece tot cheful.....
La Fiorenzuola primesti toate cele 3 mese iar la Bologna doar prinz si cina. Eu la Bologna am slabit cam 5 kg...ceea ce nu a fost chiar rau...
Mincarea nu este grozava dar nici ca la noi nu este.
Cind ceream carne facuta la gratar si constatam ca are multa zeama de lamiie stoarsa peste ea imi trecea foamea.
Dimineata primesti invariabil ceai si 2 biscuiti.
Dar ca si voi am fost acolo ca sa traim nu ca sa mincam...

Mergi la inceput