M-am hotarat ......adoptie (16)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

quote:
Originally posted by mimsi

Acelasi scenariu, alte personaje. Sau mai stii? Poate or fi aceleasi...



Poate ne spui si la ce te-ai referit cand ai scris comentariul tau. Am indraznit sa scriu pentru ca mesajul tau a venit imediat dupa raspunsul meu si chiar am ramas surprinsa cand am citit cele doua randuri. Poate ceva imi scapa mie. Poate...

& Maria
foto Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Minnie fi optimista se va ivi si fetita voastra. stiu ca cea mai grea perioada este aceea pana iti gasesti puiutul dar trebuie sa fi optimista si increzatoare ca va aparea.

suntem alaturi de tine fi tare.

Lorelei si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Minnie, ramai optimista ca altfel nu mai faci nimic. Sunt incercari peste care trebuie sa trecem, dar nu trebuie sa te dai batuta. Asa a vrut Dumnezeu sa fie si cu gandurile lui nu ne putem pune. El stie cel mai bine ce este bine pt noi!
Succes in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Minnie, curaj o sa vina soarele si pe strada voastra.
Daria, mimsi a avut si ea o experienta neplacuta de curand, la fel ca Minnie. De asta suntem noi aici, sa le sustinem moral.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costi spune:

Buna seara!
Fetelor, sunt disperata, dati-mi o mina de ajutor!
Inca nu am depus dosarul de adoptie pt ca noi mansardam podul, deci suntem in constructii. Acest lucru putea sa-mi creeze probleme si sa mi se respinga dosarul.Am fost sfatuita de la DPC sa mai amin putin.
Acum, am primit un telefon, urmeaza sa se nasca un copil si viitoarea mama vrea sa mi-l dea de cum se naste. Cum fac, ce fac?
Ajutooooooooooooooooooooooor!
Mi se-ndoada lacrimile in barba, cum fac, indurati-va de mine, sfatuiti-ma!
Elena

Ultima speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Elena, ce vorba-i aia ca iti respinge dosarul pentru ca amenajezi casa?! Dumnezeule mare, asta e vrajeala in stil mare!! EXCLUS ca asta sa fie motiv de respingere, atata vreme cat se atesta familii care locuiesc cu chirie! Ori e alta problema, nu asta, ori, pur si simplu, v-au dat motivul asta ca sa nu mai fie atatea familii atestate, atatea familii care cauta si asteapta un copil adoptabil, cand sunt atat de putini copii adoptabili!!!!
Eu cred ca ei va amana, cu motivul asta, sper sa nu am dreptate, sa fi fost rea, dar...!
Oricum, nu stiu daca poti lua copilul de cum se naste. Vei trece prin emotiile fetelor care l-au luat la risc. Nu stiu daca mama are dreptul sa hotarasca cui va da copilul, ea va cere DPS-ului sa instituie o masura de protectie pentru copil , deci copilul va fi in grija DPC-ului care il va da cui va vrea.
Nu te ambala, nu exalta, nu dispera!! Incearca sa-ti mentii echilibrul psihologic, este extrem de important!

Sfatul meu: DEPUNE IMEDIAT DOSARUL! Poate alte fete vor avea alte opinii, eu am spuns-o pe a mea. SUCCES orice-ai face!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Elena capul sus si fi curajoasa ca doar vei deveni mamica. nu inteleg prea bine ce are constructia podului cu depunerea dosarului pentru atestat si cum asta ar fi afectat cazul vostru dar nu ma mai mira nimic. telefonul de la cine l-ai primit? de la DPC ?
problema este ca fara atestat (familie apta sa adopte)nu puteti adopta nici un copil deci primul pas este sa mergeti de urgenta la DPC si sa depuneti cat mai repede dosarul mai ales ca acum eliberarea atestatului se face in 60 de zile (de la data cererii).
ca sa nu pierdeti copilul care se va naste (sa nu il ia altcineva)chiar nu stiu ce sa va sfatuiesc mai ales ca va incurca lipsa atestatului. poate sa mergeti sa vorbiti la maternitate sa il mai tina acolo (intre timp mama isi da consimtamantul)dar este riscant pentru ca cei de la maternitate trebuie sa il declare la DPC. haide sa vedem ce zic si celelalte fete poate au mai multa experienta decat mine.
fi optimista si curajoasa daca e sa fie copilul vostru atunci va fi. eu iti doresc mult noroc in continuare si sa vi cu vesti bune.


Lorelei si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costi spune:

Casa noastra in momentul vizitei de la DPC va fi ca un santier.
Nu conteaza ca noi o marim special pentru bebelus, ei vor sa avem conditii igienico-sanitare si nu-mi permit sa stau pina la finalizare cu copilul la soacra mea. Ca urmare m-au sfatuit sa mai amin 2-3 l;uni sa finalizez constructia.
Mama viitorului copil vrea sa ne intilnim si sa hotarim cum facem, vrea sa-si dea acordul imediat dupa nastere.
Copilul poate fi luat in plasament de urgenta chiar daca nu ai atestat, asa mi-a spus directoarea de la DPC sector 4.


Ultima speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Costi spune:

Am uitat sa va spun, am niste emotii, simt ca se naste copilul meu!

Ultima speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Costi, mama naturala nu-si poate da acordul imediat dupa nastere ci dupa ce trec 60 de zile de la nastere.Sigur ca DPC-ul trebuie sa ia o masura si ca aceasta poate fi plasamentul de urgenta dar nu rezolva problema pt. ca fiind de urgenta are durata limitata. Pana la urma cheia e tot la ei(la DPC), daca vor sa te ajute, o vor face.
Tinem pumnii.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput