Cu incredere spre Canada (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Conditioning air,nu te zgarci!Ca pentru altele, au femeile bani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Danro

Conditioning air,nu te zgarci!Ca pentru altele, au femeile bani!



Hi-hi, nu ma-ndur inca, stiu ca sunt reduceri la canadian tire, dar noi avem un 4 juma' f mare si ....e mai complicat, mi se pare o investitie aiurea pt. o saptamana de caldura - cat e de obicei in Mtl. O sa vad, deocamdata strangem bani de masina, strangem, vorba vine , ca la teorieeeeeeeee, suntem maestri .

Eu zic ca mai bine sa vina frigu', ca sa nu-mi mai iau AC .

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

quote:
Originally posted by Cricor

Khristin, cum a fost la Cuba?

Corina


Corina, ne-am intors de aproape o luna deja, nici nu-mi dau seama cum zboara timpul...Plaja si marea au fost de vis intr-adevar iar serviciile pe masura asteptarilor. Resortul Melia Varadero, la care am stat, a fost la inaltime si ne-am felicitat in final de alegerea facuta. Am vorbit cu mai multi canadieni din diferite resorturi, care nu pareau prea incantati. Fiimea a fost ca pestele in apa, s-a zbenguit de n-a mai putut ...daca anul trecut in Dominicana nici nu voia sa intre in apa iar pe nisip statea incaltata, anul asta s-a schimbat radical povestea. Mancare dupa mine a fost ultra-suficienta desi uneori oarecum repetitiva, exista un bufet si alte 4 restaurante la care puteai manca pe baza rezervarii facute. Din fericire n-am avut parte de indigestii sau alte incidente, aveam pregatit imodiumul just in case . Cocktailurile au fost slabiciunea mea timp de o saptamana , m-am abonat in mod regulat la mojitos, pina colada, daiquiri, sangria. Am fost norocosi si am gasit free of charge o babysittera cubaneza de vreo 18 ani (facea parte din echipa de entertainment) si era in dimineata si seara la piscina si pe plaja cu vreo 4-5 copilasi dupa ea, iar Yasmine a acceptat-o imediat. Se spune ca daca nu vizitezi Havana nu apuci sa cunosti Cuba, asa ca ne-am aventurat si noi cu copilul dupa noi. Pana la urma am optat pt. excusia de o zi, organizata de sunquest, cu ghid vorbitor fluent de engleza, pt. ca intre timp cunoscusem o pereche draguta de tinerei canadieni si am zis sa mergem impreuna. Mie mi-a placut tare mult capitala coloniala, din pacate orasul a fost destul de mult distrus. Sistemul Cubei este comunist, unul din obiceiurile cubanezilor este sa stea pe la porti la taclale, exact cum vezi in satele Romaniei. Invatamantul (chiar si cel universitar) si sistemul medical sint gratuite. Saracia e foarte mare, iar bacsisurile turistilor ajuta la suplimentarea venitului foarte mic. Pana si doctorii si profesorii acolo isi iau un al doilea job prin hoteluri si restaurante, datorita acestor bacsisuri. Totusi nu mi s-a cerut absolut nici un bacsis asa cum auzisem. In ciuda acestor lucruri, cubanezii afirma ca tara lor este una de vis, pt. ca se traia mult mai rau inainte de venirea lui Castro la putere in '61. Oricum Cuba se merita vizitata macar o data in viata, turismul e principala lor industrie, au cam 2 milioane de vizitatori pe an. In sfarsit tot ce e frumos se termina repede...asa ca deja ma gadesc la urmatoarea vacanta

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ira, multumim frumos de aprecieri.
Eu am venit in Octombrie 2001 si m-am obisnuit repede desi l a inceput mi-a fost greu singura, nu il cunosteam atunci pe actualul sot, dar eu am fost croita demult pt Canada si nu as pleca inapoi pt nimci in lume, desi la anul sper sa merg sa imi revad prietenii, ca pe parintii i-am vazut. Eu sper la anul sa vian si fratele meu cu sotia si sa reintregim un pci familia.
Am citit un sondaj inc are Canad aer apeprimul loc c anivel de trai, adica e cle mai ieftin aici comparativ cu salariile si cheltuielile, deci m-am bucurat.
Numai bine si voua si succes cu scoala, va fi super sa fii in invatamint, dpdv al vacantelor, cred ca si cumnata mea tot asta va urma cand ajunge pt ca a terminat engleza-romana in Romania.

Denisa
9+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Fetelor, din toamna imi pleaca baby sittera si ma gandesc serios sa o dau pe Laura la un home care. M-am uitat la o agentie "Wee Watch" si ma gandeam sa ma inscriu sa imi gaseasca ei ceva. Voi ce stiti despre asta? Ati da copii la un home care (adica la o tanti acasa care are grija de max 4 copii)? Ma gandesc ca e mai bine decat la daycare dpv al imbolnavirilor, fiind mai putini copii. Poate imi dati un sfat si mie!

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Parerea mea - nu ca n-ai fi stiut-o deja : as tine-o acasa pana la 2 ani cel putin, n-as da-o la un home day care, ca sunt prapastioasa si n-as avea incredere.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

CataD, eu zic sa mergi si sa vezi si homedaycare si daycare, sa faci comparatie, eu una sut de acord dc nu ai un bunic/a sa te ajute, ca asa e normal, asat e nu avem incotro. Eu chair ma gandesc serios sa fac un hoemdaycare pt vreo 4-5 ani, si asa as aveam timp si de copilul meu, sa vedem d creusesc sa agsesc asociata.Nu are ce sa fie rau, ca se ocupa de ei si au inspectii acasa,( mai ales legat de curatenie, mincare si activitati) asta mi-au spsu prietenele mel si m-am mai interesat si eu asa, de la cei cu copii. Dc vrei mai multe date, zi-mi.Cred ca si la daycare e bine, acolo au o camera video prin care ii poti vedea tu de la job mereu, adica dai 20 de cad in plsu pe luna si ii urmaresti pe computer la job( ce fac-maninca, jaoca, dorm, ect).
Bafta sa gasesti ce vrei!

Denisa
9+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Si eu tot ca si Corina, mai prapastioasa din fire n-am dat-o pe fiimea tot din motive de securitate, ca in ultima vreme am auzit fel de fel de cazuri la diverse tanti acasa , si am preferat daycare-ul unde pot s-o vad si cu okii mei, de care sint destul de multumita, in ciuda racelilor inevitabile pe timpul iernii (care la noi n-au fost atat de serioase din fericire, si apoi un copil trebuie sa-si construiasca un sistem imunitar mai devreme sau mai tarziu) si apoi ceea ce ii invata acolo (in special disciplina si sa fie independenti, si apoi language immersion mi se pare importanta de asemenea). Bineinteles ca o bunica pe-aproape ar fi un caz ideal. Multa bafta fetelor in gasirea locului ideal pt. puiutii vostri !

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Fetelor, merci mult de raspunsuri.
M-am gandit si eu mult la ce sa fac din toamna. Cum vine iarna si o sa stea pe afara mai putin o sa se plictiseasca in casa cu oricine ar sta(bunica sau nanny)si oricate jucarii ar avea. Plus ca as vrea sa o obisnuiesc in comunitate (ea e destul de sociabila) si as vrea sa inceapa sa invete cate ceva nou. M-am gandit la home care pt ca sunt mai putini copii si sper sa nu se imbolnaveasca asa des. Desigur ca sunt ingrijorata tare, de-aia si va cer sfatul, poate ati mai auzit despre asta. Agentia insa am inteles ca le supravegheaza constant pe tipele astea si sper sa fie ok. Mai ales daca sunt unele care practica demult asta, cred ca nu vor sa isi piarda credibilitatea.
Denisa, daca stii mai multe mi-ar prinde bine!

Vin cu alta intrebari: cum ati ales daycare-ul, daca stiti ceva de Montessori sau alte private daycare. Merci!


Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Cata, tu unde esti in Ca? Eu de montesori stiu ca e f. f .scump si e prea stresant pt un copil asa de mic, dc nu e geniu nu prea are sens sa il dai, pt ca il trezesti pe la 6-6.30, depinde si de cand treb tu sa fii la job si il iei la 4 de acolo, fara somn de dupa amiaza sii i solocita f. mult pt vasrat lor, adica adio copilarie. EU nu zic sa nu invete dar nu asa mult deodata, ca nu are sens, fiecare copil are ritmul lui si crede-ma ca fetita nasei , cea mare, face 5 ani in sept si stie deja o groaza d ecuivnte in engl si toat eliterele si sa cietasca pe silabe in engl, fara eforturi mari din partea nimanui, merge de cateva luni 3h pe zi la scoala de stat.
Eu zic ca dc o dai la daycare sau homedaycare, e aproapea acelasi lucru,e decizia ta, maia les dc stii ca agentia le urmareste, ea oricum va fi aproape de 2 ani si e bien ca e sociala si va invata oriunde, cu bolile, asa e, la daycare se cam ia tot, dar treb sa isi construiasca si sistemul imunitar.Dc mai aflu ceva , iti mais criu dupa long weekend ca maine noi plecam la cabana, dar o sa caut pe acasa un nr de telefon si uite ce am gasit la prima mina dc vrei sa citesti.
Oricum eu atasez ce am gasit la prima mana:

http://www.childcareontario.org/library/reg_homecarefs.html
http://www.childcarecanada.org/CPAG_CCEF/moms_welfare/appena.html
Bafta!


Denisa
9+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput