Cu incredere spre Canada (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Dana, voi ce mai faceti, dar copiii ? La ce scoala merg, sunt in aceeasi clasa amandoi ?

Eu vreau sa o inscriu pe Sofia la prematernelle la école internationale, oare de la ce varsta sa ma agit ? La iarna face 3 ani.

Pupi, Irina

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Dragele mele,
in curand ne vom stabili si noi in Canada,Toronto, pe 4 august decolam din Timisoara, cu Austrian Airlines.Cine a mai calatorit cu ei ar putea sa-mi spuna si mie cum sunt?sunt un pic ingrijorata ca voi calatori singura cu un bebe de 8 luni si escala din Viena dureaza cam mult, circa trei ore.V-as ruga sa-mi dati niste sfaturi, cum sa procedez cu bagajul de mana si cu transportul bebelului in timpul escalei, avem carucior...e voie cu el in avion?am mai calatorit eu cu avionul dar fara bebe, mi-ar prinde tare bine niste sugestii.Bebele meu nu vrea nici biberon, inca il alaptez si n-am reusit sa-l trec pe biberon, bea mai curand din ceasca.Apoi, stie cineva ce ar fi bine de luat din Ro, ma refer la trusa medicala elementara?Multumesc mult!
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Mona_B, chiar ma gandeam zilele trecute ca n-ai mai scris de multa vreme, credeam ca v-ati razgandit.
Eu n-am zburat cu austrieci, doar cu Lufthansa si KLM. In bagajul de mana pune strictul necesar pentru tine si ce ai nevoie pentru bebe: pampersi, servetele umede, haine de schimb, jucarii, mancare pentru el. Daca il alaptezi, nu-ti fa griji, il poti alapta in avion. Ia caruciorul cu tine, cand te urci in avion le spui ca ai nevoie de el in Viena si o sa ti-l dea cand ajungi acolo.
Cu trusa medicala nu te pot ajuta, mie mi-a facut-o o prietena medic, dar oricum nu ne-am imbolnavit in primii ani.


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

buna Mona_B, noi am venit in Canada cand Mihnea avea 5luni si juma si am avut la noi urmatoarele : pampersi, 1 cutie lapte praf, un termos de 2L cu apa fiarta pentru laptic si ceai, cutia de servetele si cateva hainute de schimb.Am calatorit cu KLM si am avut escala in Amsterdam 5h.
bafta multa si calatorie usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Mona,

Ti-am trimis si un email...ce te-as sfatui eu, e sa iei din RO daca poti un umbrella stroller e foarte usor de carat dupa tine, la aeroport la imbarcare iti pun un sticker pe el si-l poti lua cu tine in avion. Stewardesele ti-l strang si ti-l dau cand cobori din avion. Daca poti rezuma-te la un bagaj de mana cat mai mic (cele necesare pt. bb numai). Cat despre Austrian Airlines noi am avut experiente neplacute cand am fost in RO (ne-au pierdut bagajele in mod constant si la dus si la venit, dar poate tu esti mai norocoasa). Aeroportul din Viena e foarte mic, incomparabil cu cel din Amsterdam sau Heathrow, asa ca nu-ti fa probleme prea multe acolo, e imposibil sa te ratacesti. Spune-i sotului tau sa ne mai sune cand are timp, si noi ne vedem pe meleaguri canadiene intr-o luna. Pupici tie si lui Vlad

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Khristin, cum a fost la Cuba?

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Mona,
Nasa mea a venit de o saptamina din Ro cu 2 copii cu Austrian Airlines, nu a avut probleme, ea zice ca au fost ok, dar nu super.La fel ca si Khristin,a spu ssa iei carucior gen umbrela si sa stai calma ca iti d aun cos si in avion pt bebe si te vei descurca.
Drum bun!
Ira, am pus poze sub denisa, poti vedea ceva albume, dc te inetreseaza ceva anume din Toronto, ask si raspund

Denisa
9+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Koky spune:

Buna, noi ne-am adus container. Nu iti pot scrie acum toate detaliile, ca sunt la job Oricum, trebuie scris totul pe cutii ce ai, numerotate si facute liste in 2-3 exemplare cu ce aduci, EXACT, si in ce cutie. Mie mi-au udat cutiile idiotii, e clar ca au dat jos tot, si unele s-au rupt prin deshirare...cu tot cu paharele mele (unele). Am platit vreo 1700 CAD vama, daca tin minte bine, de fapt nu a fost propriu-zis vama, ptr ca ai dreptul sa-ti aduci lucrurile, dar cica "inspectarea containerului" si "desinfectarea masinii", ca am adus si o masina. Noi eram la Montreal iar containerul a intrat pe la Halifax, asa ca nu ne puteam duce sa contestam nimic...si il vroiam mai repede acasa. Dupa parerea mea, merita daca ai lucruri speciale si/sau de calitate deosebita, in rest gasesti de toate aici...La noi a meritat ptr ca am luat mobila noua, facuta ptr export, ca lumea, si am scutit TVA-ul, demonstrand ca iesim cu ea din tara. iar barbata-miu a vrut sa-si aduca masina si eu cartile, asa ca...toata lumea a fost fericita pana la urma. Dar nu as mai lua-o de la capat acu'...
Bafta!

Koky, mama de doi super bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Oameni buni, nu e adevarat ce e afara , asemenea infern de caldura nu am trait niciodata in viata mea. Ne topiiiiiim de cald. Cum o sa mai mergem noi la artificii, festivalul de jazz, la juste pour rire si la toate nebuniile din Montreal ? Canada este mama extremismului meteorologic, de la -40 la +40, o diferenta mica de numai 80 de grade celsius in decurs de 6 luni. Cat mai dureaza, fratilor, ca eu vreau iar frig ! Nici cu copilul la piscina nu pot merge, cred ca apa fierbe deja. Cum doamne iarta-ma o fi avand Quebecul media atat de ridicata de varsta, ca eu am senzatia ca fac infarct de cate ori scot nasul afara .

Mona, mie mi-au incalzit apa calda pentru biberon in avion, asa ca la termos poti renunta linistita. Haine de schimb in bagajul de mana sunt f necesare, chiar si pentru voi, Sofia, de ex., a vomat ea insasi si pe noi la aterizare, daca nu am fi avut schimburi....sau poate se poate varsa mancare de pe masuta daca sunt turbulente de aer...

cu drag, Irina

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Denisa, o sa ma uit la pozele tale, am vazut deja pe cele de la nunta si esti tare frumoasa ! De fapt amandoi sunteti frumosi.

Tu ai venit de mult in Canada ? Cum ti se pare ? Te-ai acomodat ?

Numai bine, Irina

Poze

Mergi la inceput