Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Sabina, Dumnezeu sa o ierte!
Fetelor, eu peste doua zile plec la tara si acolo nu am internet, deci nu o sa va mai pot citi. Asa mi-a venit ideea sa facem repejor o lista cu numele de botez ale fiecareia de aici si cand putem sa pomenim cand avem timp la rugaciune. In asa fel mai tinem legatura si in vacanta.Ce ziceti? Se ocupa cineva, ca eu - dupa cum stiti - nu prea am timp.

Succes celor cu examene, vacanta placuta celor care pleaca si sa ne auzim cu bine.
Doamne ajuta!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Sabina, Dumnezeu sa te ajute sa treci cu bine. Nu "rumega" prea mult la sentimentul asta de vina, e tare pagubos. Stii, cred ca uneori oamenii dragi isi iau sarcina de a suferi ca sa ne invete pe noi o lectie, ca sa ne arate cum sa suferi in demnitate. Cam ca si Hristos, daca vrei. Iar pentru ei e mai bine, ca-si platesc pacatele pe lumea asta. Nimic nu-i mai ingrozitor decit un suflet torturat, nu se compara cu nici o suferinta fizica. Stii, am observat de la pacientii grav bolnavi, ca exista o limita a suferintei fizice, dupa care se instaleaza un fel de anestezie. Dar nu exista nici un prag al suferintei psihice, e iadul pe pamint. Asa ca bunica ta trebuie sa fi murit fericita, inconjurata de familie, ca o recunoastere a iubirii pe care a cistigat-o in atitia ani de daruit iubire. Asta-i dovada ultima a valorii unui om.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Irina, te inteleg perfect ca esti stresata si obosita. Si eu am fost la fel pentru concursul ala, am ajuns de luam calmante ca sa imi mai vin in fire. Si am avut inainte o suparare mare, asa ca s-au petrecut si la mine cam repede toate. Daca nu era rugaciunea, nu stiu ce as fi facut. Cred ca mi-as fi pierdut mintea.

Stiu cum e stresul din invatamant si cate examene se dau, ca ti se acreste inima de ele! Dar te rog incearca sa fi calma si incearca sa rezisti inca un pic. Dar nu sunt prea multe examene deodata? adica 6 sunt multe in asa scurt timp! Si titularizarea stiu ca e grea, plus umblatul dupa acte pentru dosar...

Eu o sa ma rog pentru tine si o sa te trec pe pomelnic la slujbe. Ai incredere in Dumnezeu ca vei reusi si te va ajuta sa treci peste toate, El e singura nadejde cand noi, ca oameni, simtim ca suntem depasiti de situatie. Noi suntem alaturi de tine, te incurajam sa nu abandonezi. Trebuie sa iei examenele alea!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Sabina, Dumnezeu sa o odihneasca pe bunicuta ta si voua sa va dea putere sa rezistati acestor grele momente!

Tot la capitolul suferinta, as vrea sa va intreb ce credeti despre iertarea si, mai mult, iubirea vrajmasului? M-am confruntat recent cu asa o situatie, cand cineva care mi-a fost candva apropiat, s-a purtat ingrozitor cu mine si mi-a facut mult rau. Nu va puteti imagina ce tristete este in sufletul meu sa vad ca, in loc sa ma ajute, mi-a pus bete in roate!! Si m-a facut sa ma simt umilita si sa pierd un concurs care poate mi-ar fi schimbat viata!!

Acum stau si ma gandesc: cum, Doamne, sa nu urasc acea persoana?! Cum sa ma stapanaesc sa nu o urasc cand o intalnesc pe strada?! Citeam ce spunea Sf. Maxim Marturisitorul:

"Dar poate nu poti sa iubesti pe vrajmasul tau când te simti nedreptatit de dânsul; poate aceasta nu o poti face deocamdata. Dar macar taci, rabda si roaga-te lui Dumnezeu. Macar nu te razbuna pe el si macar în suflet poarta cu întelegere neputinta acestuia în vremea lui de tulburare. Dupa aceea te vei ruga cu lacrimi lui Dumnezeu si-ti va da tie dar si putere sa-l iubesti din toata inima pe cel ce ti-a facut rau. Dar întâi si întâi te roaga!"

Spuneti-mi, dragelor, cum sa trec peste acest moment si sa mai pot sa ii zambesc sau sa ii spun vorbe bune acelui vrajmas al meu ? Cum sa ma infrang pe mine acum, dupa ce acel vrajmas m-a infrant...? Si cum sa imi fie mila de el, gandindu-ma ca e stapanit de un demon al rautatii si al mandriei? Adica sa am MILA DRAGOSTE fata de vrajmas?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabry spune:

De iertat o sa-l poti ierta,dar n-ai sa uiti ceea ce ti-a facut.Cred ca D-zeu da puterea sa iertam ,chiar daca anumite persoane gresesc,nu cred ca sintem toti perfecti.
Amaraciunea gestului necugetat iti v-a ramane pentru un timp,dar ca si celelalte lucruri,vor trece fara sa-ti dai seama.
Iti spun ca si eu am trecut printr-un episod urit,fratele meu a murit din cauza unei persoane(avea17 ani),dar crede-ma ca D-zeu ma ajutat sa iert aceea persoana,sa nu-i doresc raul,chiar daca ea mi-a facut rau.Asa a fost sa fie,m-am consolat cu ideea asta,chiar daca am suferit enorm.
E adevarat ca pina la D-zeu ne maninca sfintii,dar e nevoie de multa rabdare sufleteasca si-ti doresc sa o gasesti.

Mama luiElena -Stefania si Mircea

panagia gabri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabry spune:

quote:
Originally posted by gabry

De iertat o sa-l poti ierta,dar n-ai sa uiti ceea ce ti-a facut.Cred ca D-zeu da puterea sa iertam ,chiar daca anumite persoane gresesc,nu cred ca sintem toti perfecti.
Amaraciunea gestului necugetat iti v-a ramane pentru un timp,dar ca si celelalte lucruri,vor trece fara sa-ti dai seama.
Iti spun ca si eu am trecut printr-un episod urit,fratele meu a murit din cauza unei persoane(avea17 ani),dar crede-ma ca D-zeu ma ajutat sa iert aceea persoana,sa nu-i doresc raul,chiar daca ea mi-a facut rau.Asa a fost sa fie,m-am consolat cu ideea asta,chiar daca am suferit enorm.
E adevarat ca pina la D-zeu ne maninca sfintii,dar e nevoie de multa rabdare sufleteasca si-ti doresc sa o gasesti.
Ca esti si brasoveanca, de-a mea!!!!!Mama luiElena -Stefania si Mircea

panagia gabri



panagia gabri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Sabina, condoleante. Dumnezeu s-o ierte pe bunica si s-o primeasca in imparatia Lui.

quote:
Spuneti-mi, dragelor, cum sa trec peste acest moment si sa mai pot sa ii zambesc sau sa ii spun vorbe bune acelui vrajmas al meu ? Cum sa ma infrang pe mine acum, dupa ce acel vrajmas m-a infrant...? Si cum sa imi fie mila de el, gandindu-ma ca e stapanit de un demon al rautatii si al mandriei? Adica sa am MILA DRAGOSTE fata de vrajmas?





Star, daca nu te simti inca pregatita sa ierti, eu zic sa ocolesti persoana respectiva, sa o eviti si sa te apleci mai mult asupra sentimentelor tale fata de ea/el.. ce simti, poate si pe tine te incearca un duh rau.. nu stiu zic si eu, poate ochii tai sunt acoperiti acuma de furie, necaz, ura..

Mai citesti vietile Sfintilor .. sau vieti ale sfintilor care au trait in vremurile noastre.. nevoitori aspri.
Fata de cate au indurat ei pentru Dumnezeu, eu ma simt vierme neputincios.. daca tin post pana la 12 mi se face rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Draga Gabri bine ai venit!Iertati-ma dar eu stiu ca iertarea nu este posibila fara uitare.Ai iertat cu adevat cand ai uitat.
Atunci cind spui 'iarta-ma'iar celalat spune nu stiu de ce sa te iert.Acuma cu dusmanii e tare greu.Dar ma asez binisor in papucii lor si asa cum ma iubesc eu pe mine si imi gasesc o sumedenie de motive, atunci imi dau seama ca e vorba de asa presupus dusman si il inteleg(sau macar pretind cu bruma asta de minte) deci il iert si deci uit.Nici nu stiu de am reusit sa exprim ce-i in mintea mea.
Dar incerc si ma imping la rugaciune pentru dusmani.Nu e usor....
Si tot ma gandesc eu ca nu-s eu aceea ce iert ..ci ingerul meu imi mai zavoraste gandurile si raman fara ele...nu pot fi eu...ceea ce se iubeste pe sine mai mult decat pe cei din jur.Ura si iubirea nu stau in acelasi suflet in aceeasi clipa.Daca este ura si razbunare fata de um om ea nu poate fi alaturi de dragostea de Dumnezeu.Una pleaca si vine cealalta,ori eu asa le-am perceput.
Iertati-ma si Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Nicol,multumesc.Sunt mai bine azi,m-am mai odihnit si mi-a mai trecut depresia.Asta se datoreaza in mod sigur si tuturor celor care se roaga pentru mine.Nicol,te pomenesc si eu.Doamne ajuta!Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Cu ani in urma, cineva mi-a produs multa suferinta si mi-a schimbat viata. Acum, privind in perspectiva, mi-a facut un mare bine. Cred ca lucrurile privite in perspectiva sint altfel decit par. Ce ne dorim nu este si ce ne trebuie iar un om care ne-a facut un rau s-ar putea sa ne fi facut un bine.
Cred ca Joanna are dreptate cind zice ca nu exista iertare fara uitare. Cind urasti pe cineva e ca si cum infigi un cui in sufletul tau. Macar din mila pentru tine si n-ar trebui sa faci asta. Ura pentru cineva e ca si cearta cu barbatul, ca si lovitul cu piciorul in tepusa (cum i-a zis Dumnezeu lui Saul).
Lasa sa treaca de la tine, ai rabdare si o sa vezi ca vine soarele si pe ulita ta.

Mergi la inceput