Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Draga Irina, nu te nelinisti, roaga-te mult lui Dumnezeu si incearca sa inveti cat poti. Eu am citit zilnic rugaciunea pe care ti-am dat-o si tie si in plus altele, dupa cum simteam. Daca nu faceam rugaciune si nu mergeam la biserica, as fi clacat la cat stres am avut. Si, la fel ca tine, eram tare obosita si efectiv nu mai gaseam energie si putere sa invat, decat la Dumnezeu. Nu dispera si o sa vezi ca va fi bine. O sa te trec pe pomelnic azi la slujba cand merg. Dumnezeu e langa tine, sa nu uiti asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Fetele mele, pe unde sunteti ?

Am vazut aseara la TV ce mare tam-tam s-a facut cu cazul manastirii Tanacu. Si am ascultat un reporter care spunea ca asemenea ritulauri de exorcizare chiar se mai practica si in alte parti, numai ca in cazul acesta s-a intamplat sa moara saracuta fata.

Daca ma gandesc la partea duhovniceasca, mi-e mila de saracul preot si cred ca el a facut ceea ce credea ca este bine din punct de vedere religios: rugaciune si incercari de a scoate « raul » din acea maicuta (care se pare ca era de fapt bolnava psihic). Pacat ca s-a terminat asa de tragic...ma gandesc oare nu cumva diavolul incearca sa arunce cu noroi in Biserica si in calugari? Oare nu este calugarul acela doar o unealta a diavolului ? Ca rezultatul este ca acum mass-media ia in ras cazurile de posedare (care exista in realitate) si ia in ras si slujbele bisericii. Voi ce ziceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Nicol,multumesc!Referitor la cazul Tanacu,eu m-am lamurit cat de obiectiva este presa.Mai bine ne rugam sa se descopere adevarul.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Aveti aici interviul luat parintelui de la Tanacu,la OTV.
http://www.ortodoxmedia.com/mp3/tanacu-ddtv.mp3Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Si inca o opinie, nu cunosc pesoana, dar mi se par de bun simt informatiile: Tanacu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Adriana, multumim de informatii. Da, se poate interpreta ca o mare sarlatanie, daca sunt adevarate cele scrise acolo. Adica sa fie doar un aranjament al capilor Bisericii ca sa inchida manastirea si sa il inculpe pe Pr. Daniel, asta e cumplit ! Chiar seamana cu instalarea Antihristului in Biserica, Doamne fereste !!

Irinel, ce mai faci, cum stai cu invatatul ? Mult spor si nu-ti pierde nadejdea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Nicol,multumesc de intrebare si incurajari,stau foarte prost.Toata ziua sunt la cursuri(nu mai stiu daca am amintit pe aici ca trebuit sa ma inscriu la modulul pedagogic).Azi am avut primul examen,de practica pedagogica,si o colega s-a gandit sa-mi puna bete-n roate.Nu stiu daca a fost cu rea intentie sau nu,cert este ca am clacat,m-am pierdut,m-am enervat si a fost penibil.Nu stiu ce nota am luat,dar ma simt penibil,ma simt si foarte obosita,imi doresc sa las totul balta si sa plec in concediu.De la examen am tot bocit,ma ia plansul doar cand imi aduc aminte,ce mai,sunt in ultimul hal.Nu stiu ce-o sa fac,mai am 6 examene,dintre care unul e cel de titularizare.Iti spun sincer ca daca am putea trai din salarul sotului,as lasa balta "cariera" si as sta acasa sa ma ocup de copil,eventual as mai face unul-doi ,si nu mi-ar mai trebui stresul asta,examene,sefi si altele.Dar,ce sa facem,deocamdata asa ceva nu e posibil pentru noi,ceea ce ma deprima si mai tare si iar ma ia bocitul,asa ca va las si va pupicesc pe toate.Aveti grija de voi si pomeniti-ma si pe mine in rugaciunile voastre.Doamne ajuta!Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Buna seara dragele mele.Am venit acum o ora de la Bacau.Bunica s-a dus luni la ora 16.05, multumesc lui Dumnezeu ca am apucat sa mai vorbesc seara cu ea...parea in stare de plutire(nu era bine, dar totusi), insa luni dimineata era f f rau.De-atunci a mai durat putin...,am adus preotul, a impartasit-o, dar imaginea unui om care moare este absolut ingrozitoare.

Undeva s-a facut o greseala, sunt convinsa, ,nu cred ca la medici...dar noi ca familie ne-am purtat ca niste ignoranti si toate semnalele pe care le primeam de la ea nu le-am interpretat cum trebuie.Aceasta operatie facuta acum 10 ani ar fi avut cu totul si cu totul alt final.

si degeaba zice toata lumea ca nu are rost acuma sa ne mai gandim...macar de-as invata ceva din asta.

Bunicul e sfasaiat de durere, a venit si unchiul meu din America,iar eu am fost calul de bataie al tutror, am umblat cu totii dupa toate actele si altele asemenea, ce sa mai....sunt franta.
iar sora mea are nunta sambata, ea nu mai vroia sa tina, dar pana la urma au convins-o sa mearga inainte, pt ca bunica era atat de fericita ca se marita nepoata.....


E prima data cand ma confrunt in mod absolut direct...parca la tata socru n-a fost in halul asta de dureros.







Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Sabina,condoleanta si Dumnezeu s-o odihneasca.Saraca de tine,vad ca ai un an greu din punctul asta de vedere.Tu esti din Bacau?Si sotul meu tot din Bacau este.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

Sabina,Dumnezeu s-o ierte!Iar tie sa-ti dea putere sa treci peste moment.
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput