Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

draga adriana, imi pare asa de rau... multa sanatate sotului tau! abia ce cititsem in Pr. Arsenie Boca despre necazurile care vin pe capul nostru... si apoi sa vad aici...:((
uite, mi-am amintit ca si sotul meu trebuia sa ajunga pentru un diagnostic la acelasi Dr. Petrescu al Sabinei, dar... am nascut chiar in ziua aia si de atunci n-a mai ajuns saracu'

sa va dea Domnul sanatate si sa treceti cu bine de problema asta!



Sabina, chiar la tine m-am gandit cand am citit de acele casatorii:) in fine, perceptia ta se va schimba dupa o experienta mai indelungata in Biserica, adica e normal sa vezi acuma ca extreme si ciudate sfaturile Parintelui... par de domeniul SF:) dar dupa ce vei cunoaste mai din interior acest tip de viata, vei vedea nu ca e posibil (ca e posibil nu ar fi cine stie ce) ci ce consecinte da o viata traita asa...

scuze, urla ioa', fuug

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Buna,dragelor!Va multumim pentru urari,asa e,azi se serbeaza Ilincile .Peste vreo jumatate de ora plecam si noi la Radu Voda,la slujba.Sarbatorim sambata cu tort si restul,ca azi e post,din pacate.
Dady,bine ai venit printre noi!
Adriana sanatate sotului si sa rezolvati cat mai repede!Se poate si fara operatie clasica,din cate stiu eu.Nu stiu cum se cheama procedura,dar mi se pare ca e cu laser.Oricum,sa nu lasati asa,ca si bunicului meu,Dumnezeu sa-l ierte,tot din asa ceva i s-a tras sfarsitul.Nu s-a operat la timp si fierea s-a rupt si toata infectia s-a revarsat in sange,a mai trait vreo doua zile dupa aceea.Nu panica,dar nici nu amana.
Gandacel,am citit si eu "ridicarea casatoriei la nivel de taina"acum vreo 3 ani,exact cand a aparut.Din pacate,cel putin la mine in familie,nu prea pot aplica foarte multe de acolo,fiindca nici eu,nici sotul nu suntem la un nivel atat de ridicat.
Cea cu sexualitatea privita din tinda Bisericii am vazut-o,dar nu am cumparat-o.Cred ca o sa i-o iau azi cadou fiica-mii si o citesc eu
Hai ca v-am lasat.Pupicei la toata lumea.
P.S.Stiti ca ieri s-a serbat Cuviosul Serafim de Sarov?Pentru cine n-a citit viata lui,v-o recomand din suflet.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Pupici la toate fetele !

Am citit si eu "Ridicarea casatoriei la inaltime de Taina", e superba cartea, dar in cate familii se poate aplica asa ceva? Eu nu sunt casatorita si mi-as dori din tot sufletul un sot cu care sa fac o familie asa cum cere Parintele...nu sunt eu vrednica de asa ceva!!

Cel mai greu de respectat cred ca este partea cu conceptia copiilor, adica nu protectie, nu nimic. Nu vrei copii? atunci nu ai relatii. Apropo, chiar am dicutat cu un preot acest subiect si imi spunea foarte detasat ca se poate tine metoda calendarului lejer, ca sunt interzise 14-15 zile si nu este un capat de tara. Si chiar este mai sanatos pentru organism decat orice fel de protectie, ca se urmeaza cumva calea naturala lasata de Dumnezeu. Chiar m-a convins ca se poate. Acum sa vedem in practica cat de poate la noi, mirenii, ca preotii or fi avand ei alta motivatie decat noi. Voi ce ziceti?

Desi Pr. Boca e mai sever decat alti Parinti, are o forta duhovniceasca enorma si acum dupa moarte. Eu il iubesc tare mult si mi-ar fi placut sa il cunosc cat traia. Desi cred ca ma desfiinta pentru pacatele mele

Adriana, multa sanatate sotului! Nu dispera si mergeti la doctor cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

fetele, e adevarat ca am citit acolo si ne-am minunat: uite, domne, la ce nivel ar trebui sa traim...

dar daca va mai aduceti aminte, Parintele spune ca numai asa traim ca niste crestini... adica se pune problema mantuirii aici... eu de asta am fost foarte miscata de cartea asta (inca nu am terminat-o)

si eu il iubesc mult pe Pr. Boca, e nascut in aceeasi zi cu mine l-am citit de mult, acum il regasesc...


sabina, cmi=cornel mihai ionescu pe cine mai stie simi?

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Buna,dragelor!M-am intors si eu de la slujba,a fost foarte frumos si am impartasit-o si pe Ilinca.Profit acum ca a tras pe dreapta si am putin timp liber.
Gandacel,eu ma intreb cum faci sa ajungi pe treapta aceea att de inalta,cand nivelele duhovnicesti a celor doi soti sunt diferite?Cum poti sa practici abstinenta in posturi ,de exemplu,daca celalalt vrea ?Ca intervine aici problema cu invoiala si cu faptul ca nu poti sa iti refuzi sotul,fiindca trupul femei ii apartine barbatului,si invers?Ma gandesc ca aici e dificultatea aplicarii principiilor sustinute de parintele Arsenie.Daca cei doi sunt de acelasi nivel duhovnicesc nu cred ca e chiar foarte greu,sau nu chiar atat de greu cum e in cazul celalalt.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

nu intram acum in probleme intime... duhovniceste!
asta e treaba fiecaruia si a duhovnicului care ii indruma

eu doar am pus problema intr-un fel... nu inseamna ca sunt la un nivel inalt

am observat ca la orice tampenie pe care o facem, adica ORICE, gasim cele mai bune scuze...

asta cu nivelul duhovnicesc diferit e o scuza rezonabila

problema nu e scuza pe care o gasim, ci, repet, mantuirea...

cred ca lupta se da in inima ficaruia, si Dzeu stie cel mai bine inimile

pupi sarbatoritei!

Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)



mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Multumesc de incurajari fetele


Deocamdata stam. Nu stiu ce asteapta, sa se rezolve de la sine;
ne intrebam cum vom stii cand se sparge fierea (adica pancreatita cronica, cumva?)

Sabina, multumesc, o sa apelam la el, in cateva zile sper..
Gandacel, amu, irina, star..

Noi azi am fost la Letca Noua, mai mult l-am tarat pe sot , era de mult in plan si am zis ca ne va face bine si sa vedem icoana Maicii Domnului de acolo..
E tare frumoasa.. .
Si biserica e mare, frumoasa..
Am stat cam crispata..

Multi ani tuturor Ilincelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gandacelu
am observat ca la orice tampenie pe care o facem, adica ORICE, gasim cele mai bune scuze...asta cu nivelul duhovnicesc diferit e o scuza rezonabila
pupi sarbatoritei!
Frumusetea va mantui lumea. (Dostoievski)

mami de ileana (4 iulie 2002) si ioachim (25 nov. 2004) - i-am tuns!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!

Multumim pentru pupici!
Referitor la ceea ce vorbeam mai sus,nu cred ca e o scuza,e o realitate intalnita in multe familii.Unul din soti doreste abstinenta pe motive religioase,dar celalalt nu.Bineinteles ca e o problema care se discuta cu duhovnicul,de la caz la caz,dar totusi in Scriptura se intalneste acest principiu general ,si anume ca abstinenta sa fie pentru putina vreme si doar cu invoiala ambilor soti.Ceea ce propune parintele Arsenie e un ideal,dar nu stiu cati ajung la atingerea lui.Dar e un ideal de dorit................................Adriana,bunicul meu se ingalbenise tot,inclusiv albul ochilor.Atunci abia s-a operat,dar era prea tarziu.Eu zic sa-l iei pe sus pe al tau si sa-l duci la doctor.Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
http://photobucket.com/albums/a146/ireneme/Ilinca/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

------------------
Noi azi am fost la Letca Noua, mai mult l-am tarat pe sot , era de mult in plan si am zis ca ne va face bine si sa vedem icoana Maicii Domnului de acolo..
E tare frumoasa.. .
Si biserica e mare, frumoasa..
Am stat cam crispata..
--------------------------
Eu am copilatrit la Letca. Te rog, spune-mi , cum mai e pe acolo?
Cand eram copil, alergam prin curtea bisericii si ma jucam cu nepoatele preotului.
Bunica mea este inmormantata la Letca. Ultima data am fost in biserica aceea cand am condus-o pe bunica pe ultimul drum. Sunt 18 ani de atunci.

Acum, cand sunt departe, imi doresc tare mult sa ajung din nou la Letca, la icoana de acum celebra. Iar eu nici nu pot sa mi-o amintesc. Si am vazut-o de atatea ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Biserica e noua construita, cred ca nu mai e aceeasi de acum 18 ani. E ca o catedrala, m-am si mirat cum de au avut bani s-o faca, apoi am aflat ca Gigi Becali a donat bani .
E impresionanta pentru un satuc asa mic .

Drumul pana acolo e frumos, serpuieste pe langa niste delusoare mici, noi nu stiam drumul, dar m-am lasat purtata, chiar nu eram ingrijorata ca ma ratacesc, m-a dus de mana Maica Domnului .

Preotul e tanar, parea foarte inimos si traitor, la fiecare dadea cate un sfat; era lac de transpiratie dar tot mai avea rabdare.

Ce m-a impresionat insa, la modul pozitiv, era programul slujbelor afisat pe usa bisericii: in fiecare zi era slujba, vecernie si cate un acatist, al Maicii Domnului sau al Domnului nostru IIsus Hristos.
Vinerea maslu si miezonoptica, duminica dupa slujba, cateheza copiilor.. impresionant..

Casandra, am facut cateva poze de acolo, le pun pe net si-ti dau adresa

PS: http://pg.photos.yahoo.com/ph/ada_nuc/album?.dir=4d37&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/ada_nuc/my_photos

Mergi la inceput