Credeti cu adevarat in Dumnezeu?!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aynur spune:

Buna fetelorAndora eu cred acelasi lucru ca si tine,cred ca sufletul necredinciosilor este foarte nesigur de multe ori,si desi aparent o duc bine inauntrul lor este goliciune,singuratate,tristete chiar si ura..pentru multe lucruri neintelese,sau considerate nedrepte.
Eu cred ca Dumnezeu ne-a creat in asa fel incat avem nevoie de El,daca intrebi un copil despre Dumnezeu o sa iti spuna ca exista ,ca este in cer,ca este Unic,chiar daca parintii nu i-au spus si parintii sunt necredinciosi;cineva care nu crede in Dumnezeu,cred eu,neaga convingerea pe care o are ascunsa in suflet ca Dumnezeu exista,dar refuza sa creada....asadar ar fi corect sa-i numim pe "atei" ca "oameni care refuza sa creada"..
In toate cele de mai sus este numai ce eu cred,nu spun ca ar fi adevarat
cu siguranta Dumnzeu stie ce este in sufletul fiecaruia..
Sa aveti o noapte binecuvantata(sau zi,depinde unde va aflati)
aynur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Diana,daca te-ai fi straduit ai fi observat de la inceput ca nimeni nu a jignit ci ca doar ne-am expus punctele de vedere.Ba chiar ti-am raspuns .Si o sa observi ca tu ai fost cea care ne-a luat la rost,sa ne explicam religia si credinta si deasemenea o sa observi ca mi te-ai adresat personal ca apoi sa ma rogi sa nu iau nimic personal.
Cred ca tu ai inteles ca gresesti,dovada ca ti-ai modificat mesajul de ieri,stii tu care
Ma bucur.Tine-o tot asa ca esti pe drumul cel bun.

Printesele mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Nu stiu care.Am sters mai multe .Poate l-ai vazut pe ala cu "ura intuneca mintea"?
Nu ti-am luat la rost religia daca observai mai bine .Am pus o intrebare la care nu ai fost in stare sa sraspunzi.Eu daca eram in locul tau raspundeam asa.
"De ce mi-am schimbat religia?Pentru ca pina sa cunosc marea mea iubire care este sotul meu nu m-a indrumat nimeni pe drumul Domnului .Nu numai ca m-am indragosit de el(sotul) m-am indragosit de tot ce apartine de el.,tara, religie ,om etc.Si daca tot mi-a povestit atit de frumos despre religia lui, ceea ce nu a reusit nimeni sa o faca pina acum ,de ce nu ?pina la urma tot dumnezeu se cheama chiar daca ma inchin altfel al el dar cel putin ne inchinam in acelasi fel eu si cu sotul si ma face sa ma simt bine.Am avut 1 milion de motive ,dar nu incap in paginile forumului si vreau sa inchei aici prin a spune ca ma bucur ca sunt musulmana."
Sa mai continui??
Inca mai ai de lucrat la caracter si crede-ma ca ai jignit in stinga si in dreapta fara sa te gindesi la sentimentele oamneilor.
Cind m-am referit la "nu mai lua totul la modul personal " m-am referit la mesajul Sorei .
Iar daca tot vrei sa vorbesti in contradictoriu cu cinvea revizueste-ti tonul.
Sunt multe de spus dar mai bine nu.Pacea fie cu tine ( acum vorbesc serios).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Andora ,sunt de acord cu tine.Am inteles perfect ce ai vrut sa spui ,de data asta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Diana, ma bucur mult ca m-am facut inteleasa.
In rest, ce sa mai zic... ma gandesc ca Dumnezeu ne-a dat atatea mijloace de comunicare si acum sta acolo sus si ne priveste cum incercam sa ne deschidem sufletul si sa ne expunem ideile si de multe ori nu reusim. Mai rau e cand nu insistam sa reusim. Mie de pilda mi-au trebuit cateva mesaje ca sa ma fac inteleasa, insa dac-as fi capitulat dupa primul mi-ar fi ramas doar gustul amar al unei gresite intelegeri de catre ceilalti. De aceea indraznesc sa va sfatuiesc sa incercati sa nu va acuzati una pe alta, nici macar amintind fapte deja intamplate/cuvinte deja spuse. Exteriorizarea este o treaba complicata si depinde de tonul general modul in care o percep ceilalti. Pe mine ma doare cand cineva nu intelege ce vreau sa spun, insa trebuie sa explici totul cu calm... Nu e vina persoanei care nu a inteles mesajul tau, nimeni nu e rau intentionat din start, e poate vina ta ca nu ai reusit sa explici indeajuns.
Acum termin ca am aerul de a va dadaci/cicali si imi cer scuze daca pare asa.. Vroiam doar sa vorbim despre Dumnezeu. Uniii percep unele cuvinte in alt sens decat ceilalti si este inutil sa le impunem celorlalti "sensul" nostru, fiindca oricum suntem fiecare unici si datoria noastra e sa incercam sa convietuim si -doar in linii mari - sa avem, poate, aceleasi pareri...

Eu va pup si imi cer scuze daca am suparat pe cineva cu ceva, nu am vrut Doar ceva vreau sa va intreb... Nasa mea de cununie e o verisora de gr2, s-a maritat cu un italian si nu au facut nunta la Biserica. Inainte de nunta noastra s-au cununat si religios - ortodox. Nasul a spus ca oricum e un singur Dumnezeu asa ca-i e indiferent cum i se numeste religia. La nunta noastra insa isi facea cruce ca si catolicii. Parintele (un preot demn de tot respectul si cu un zambet sugubat, la care cand ne-am dus sa ne programam nunta nici nu ne-a zis macar ca Biserica era de fapt o groapa inauntru ca tocmai se descoperisera niste morminte - PRares+boierii) - de atunci ne zambeste cand ne vede fiindca stie ca noi suntem aceia cu "nasul catolic". Ei, intrebarea mea este.. tehnic vorbind nasul e cununat ortodox, dar in suflet tot catolic a ramas. E oare pacatul nostru ca am fost cununati de nas catolic + nasa ortodoxa? Pun intrebare aici deoarece e vorba de cum vede Dumnezeu lucrurile... Poate nu e bine ca intreb , poate trebuie sa astept sa vad ce parere are Dumnezeu, dar ma intreb....

Gata cu palavrageala..... Va pup si va doresc o zi buna!!!!!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabry spune:

Andora,eu zic ca nu are importanta ca unui catolic si unul ortodox.Eu m-am casatorit cu un italian si am facut o casatorie mixta,eu imi fac crucea ortodoxa si nimeni nu-mi zice nimic chiar daca intru des si-n bisericile catolice.Anul trecut am fost la o nunta unde ,mirele era ortodox,mireasa catolica,nasa ortodoxa si nasul catolic,o combinatie in toata regula.Eu sint de conceptul ca nu trebuie sa-ti schimbi religia,m-a invatat bunica mea,spunindu-mi ca e cel mai mare pacat.In ziua de azi,se pot face si casatori mixte,nu mai e obligatoriu ca sotia sa ia religia sotului.Si-ti spun toate astea traind intr-o tara 100% catolica,dar credema sintem toti intr-o armonie desavirsita.
Un exemplu,sint eu ortodoxa pur singe ,dar cind a murit Papa Woitija,plingeam ca un copil,acel om mi-a transmis ceva,ceva ce nu tine de religie(vreau sa spun nu conteaza religia),ceea ce actualul Papa nu-mi poate scoate din suflet.Poate gresesc,sau poate e prea devreme sa fac afirmatii la adresa sa,tinind cont ca e de putin timp Papa.Oricum,a fost un om mare si D-zeu sa-l odihneasca in pace,pacea care o vroia atit de mult pe pamint.
Apropo,citeam un articol despre biserica ortodoxa rusa, care a fost una dintre care nu a vrut sa se intilneasca cu Papa,stau si ma intreb ,de ce?
Principalul e sa fim noi sanatosi si cu D-zeu inainte.
Mama lui Elena -Stefania si Mircea

panagia gabri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Diana, te rog imi dai voie sa rid?
cu ocazia asta imi cer scuze ca raspunsul meu nu a sunat conform asteptarilor tale si promit ca de acum in colo cind cineva o sa ma intrebe de ce mi-am schimbat religia o sa te consult in leg cu raspunsul.Se pare ca tu stii ce si cum mai bine decit mine.
pa

Printesele mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabry spune:

E ,de n-ar fi ironia.....!!!

panagia gabri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Gabry multumesc de raspuns, exact asa gandesc si eu... si ma bucr ca nu sunt singura. Eu facand nunta in Moldova in Harlau, acolo oamenii gandesc mai strict si soacra mi-a spus ca nici nu se pune problema sa nu fie ambii nasi ortodocsi.... Asa ca nici n-am mai intrebat preotul din moment ce facusera cununia ortodoxa, dar dovada ca accepta catolicismul nasului e ca ii zambea intelegator si in Biserica la nunta si apoi noua...
Si ca sa va agasez si sa abuzez definitiv de voi mai am o intrebare ... am o bunica disparuta din 2001, de pe 21 dec... Avea Alzheimer, e poveste lunga, fapt e ca a disparut si nici pana azi n-am aflat absolut nimic de ea, doar actele s-au gasitla cateva zile dupa disparitie... Politia nu stie nimic, noi nici atat. oare este bine sa-i fac pomana? preotii par a avea pareri impartite.. Stiti vreun preot cu har (sa ma ierte Dumnezeu ca spun asa, vreau sa zic preot cu experienta) in Bucuresti care m-ar putea indruma pe calea cea buna? Eu acum aprind lumanare pentru ea si la morti si la vii..
Va multumesc si imi cer scuze iar daca am fost putintel off-topic.. Pupici!!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Mie mi-a placut un citat si m-am gandit sa vi-l spun...:
In faith there is enough light for those who want to believe and enough shadows to blind those who don't.
Blaise Pascal

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput